דיוויד פרידמן בכנס ירושלים בניו יורק
דיוויד פרידמן בכנס ירושלים בניו יורקצילום: חיים טוויטו

יו"ר כנס ירושלים בניו יורק ושגריר ארה"ב בישראל לשעבר, דיוויד פרידמן אומר בכנס של ערוץ 7 ועיתון 'בשבע' כי המסר של הממשל האמריקני הנוכחי הוא שעדיפה פגיעה בישראלים מאשר בפלסטינים.

"ממשל ביידן על שליחיו, כולל מזכיר המדינה, מעבירים מסר - תהרגו פחות פלסטינים בעזה בתמורה ליותר הרוגים ישראלים בעתיד", אמר פרידמן.

הוא הוסיף כי "כל אחד במזרח התיכון מבין שמדינה פלסטינית היא מדינת טרור. גם מי שהתלבט לגבי רעיון שתי המדינות, הבין בעקבות הטבח שזה חסר סיכוי והיגיון. אחרי אירועי השבעה באוקטובר, כולם הבינו שעזה היא לא טיוואן - חרף השקעת המיליארדים מכל העולם".

"רעיון שתי המדינות לשני העמים הוא הלחם והחמאה של הממשל הדמוקרטי לפתרון כל הבעיות הדיפלומטיות, וגם הטענה שנתניהו תמיד מהווה בעיה", הדגיש.

פרידמן קרא לעודד מהלך של החלת ריבונות ביהודה ושומרון. "צריך לעורר את הקולות בארה"ב שיעודדו החלת ריבונות יהודית ביהודה ושומרון. ניתן לתמוך בזה, גם מימין וגם משמאל. לערבים ביהודה ושומרון יהיו חיים טובים יותר אם תוחל ריבונות. צריך להרחיב את הסכמי אברהם למדינות נוספות במפרץ, תוך שאנחנו אומרים להן שכדאי להפנים שרעיון שתי המדינות לא יעבוד".

לטענתו, ראש הממשלה כלל לא היה צריך להגיב לנאומו של הנשיא ביידן, שהציג מתווה לשחרור חטופים. "לאחר נאום ביידן, נתניהו בכלל לא היה צריך להגיב להצעה שישראל אפילו לא הגתה. זה רעיון מוטעה שיש שתי אפשרויות בלבד - הפסקת המלחמה או שחרור החטופים. זה לא המצב".

הוא העריך שאם דונלד טראמפ יזכה בבחירות היחס לישראל ישתנה מן הקצה אל הקצה. "תחת ממשל טראמפ אני מאמין שנראה את המדיניות הבאה - הכרה בטראומה הגדולה שישראל עברה, נראה את ההפך מהתערבות בהחלטות הישראליות, ונראה תמיכה מוחלטת צבאית ודיפלומטית".