ההרס בחוות יאירחוות יאיר

כוחות הביטחון פינו והרסו בצהריים (שלישי) מבנים בחוות יאיר בסמוך למצפה שנבנה לזכר מוטי שמיר הי"ד שנפל בשבעה באוקטובר בהגנה על רעים.

רויטל, אלמנתו של מוטי שמיר, התחננה בפני השוטרים שלא יהרסו את המבנים. בחווה מתחו ביקורת: "בחוסר רגישות הביאו ערבים להרוס את הבתים".

רויטל בהרס בחוות יאירמשה פרידליין

"רויטל שמיר אמרה: "אנחנו נמצאים פה במצפה לזכר מוטי בעלי שנפל ב-7 באוקטובר בעת שיצא בתקופת לימודים מטעם הצבא ביוזמתו עם אקדחו האישי ועם חברים מהשומרון ומחוות יאיר, על מנת להגן על יישובי העוטף ונפל בקיבוץ רעים".

היא הוסיפה: "הקמנו מצפה לאחר מותו בנקודה אסטרטגית ביטחונית על מנת לשמור על תושבי היישוב, נקודה שממנה ירו לפני שנה על היישוב, הקמנו את המקום הזה ביום העצמאות יום החג של מדינת ישראל. בזמן שהמדינה שלנו בוערת, בוחרים לבוא ולהרוס את המצפה, ולא רק זה, מביאים לפה ערבים שיהרסו את המצפה, כאשר ערבים הרגו את בעלי".

אלמנתו של מוטי שמיר במקום ההרס עם ראש מועצת שומרון ויור הישוב חוות יאיררועי חדי

אלמנתו של מוטי שמיר במקום ההרס
אלמנתו של מוטי שמיר במקום ההרסצילום: חוות יאיר

תושב חוות יאיר בשומרון, יגאל ברנד, אמר: "לפני 48 שעות נדחפתי ע"י שוטרי ניו יורק במהלך מחאה של נטורי קרתא שהפגינו נגד מדינת ישראל עכשיו בחוות יאיר נאבקים עם שוטרים על אדמת ארץ ישראל".

ברנד, ששירת במלחמה במשך 100 יום בעזה כמ"פ פלסר, פונה באלימות על ידי כוחות הביטחון.

הפינוי האלים בחוות יאירצילום: ללא קרדיט

במועצה האזורית שומרון מדגישים כי במקום בו נבנתה השכונה, בוצע ירי עם רובה קרלו שנתפס וכמו כן מספר פעמים הושלכו משם צמיגים בוערים לכיוון הישוב חוות יאיר, על מנת להצית את החורש ולהצית את הישוב חוות יאיר, מאז מעבר המשפחות להתגורר במקום הופסקו התקפות הטרור על הישוב. בסמוך לשכונה הוקם מצפה לזכרו.

לאורך כל הלילה והבוקר ראש מועצת שומרון יוסי דגן, פנה לכל הגורמים הרלוונטים הן בצה"ל והן בדרג המדיני בכדי לעצור את ההרס. "אנחנו עומדים כאן ומתביישים, זו בושה למדינת ישראל. אני דורש מאלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס לעצור את ההנחיה הזו, שהיא בניגוד לדירקטיבה של הדרג המדיני, אשר הנחה לא לבצע את הדבר הזה", אמר דגן בזירה.

דגן הוסיף: "אנחנו לא אויבים של המדינה. רויטל לא אויבת של המדינה, וגם המג"בניקים הטובים שנמצאים כאן הם לא האויבים של המדינה. אנחנו עומדים מול האויבים אמיתיים שלנו כאן בקרואת נבי חסן, בשכם ובעזה, ובהם צריך להילחם. האטימות הזאת, שהביאו לכאן עובדים ערבים להרוס, זה רק המשך של הצעד המביש הזה של ההחלטה להתמקד כאן כאילו שאנחנו אויבים. אני דורש משר הביטחון, מראש הממשלה, מכל שרי הממשלה, לעצור את הפרסה הזו".

עמיחי איתם, יו"ר ועד היישוב חוות יאיר, אמר: "אנו חדורי אמונה בצדקת הדרך של עם ישראל ונמשיך בחיזוק ההתיישבות, חיזוק הבטחון לתושבי הישוב והנצחת גיבור ישראל".

גורם בטחוני אמר לערוץ 7 על רקע האירוע בחוות יאיר: "מעבר לכך שהמבנים הוצבו בשבועות האחרונים ועוד על קרקע פרטית, אנחנו כמערכת הביטחון אחראים על בטחון התושבים אנחנו עסוקים בהגנה וסיכול טרור בעומק השטח בכל יהודה ושומרון 24/7. בנקודה בה הוצבו היבילים היו בחודשים האחרונים מספר חיכוכים אלימים וההגנה עליה כמו על עוד נקודות ארעיות בשטח מצריכה עוד סד"כ ומשאבים וזה בזמן שמדינת ישראל נלחמת בעצימות בצפון ובדרום".

גורם בטחוני נוסף ציין כי "רק ביומיים האחרונים נאכפו למעלה מ-20 מבנים בלתי חוקיים השייכים לפלסטינים. פעולות האכיפה נגד בניה ישראלית ופלסטינית כאחד מתבצעות בהתאם לחוק ולצורכי הביטחון של ההתיישבות והתושבים באזור".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב להרס: "בזמן שחיזבאללה שורף את הצפון, לשר הביטחון גלנט יש משימה חשובה יותר: שליחת כוחות להריסת מצפה בחוות יאיר, שהוקם לזכרו של מוטי שמיר הי"ד, לוחם שנלחם בחירוף נפש ונפל בקרבות השבעה באוקטובר. יואב גלנט: גיבור על המתיישבים, חלש מול נסראללה. אני קורא לראש הממשלה שוב להדיח את שר הקונספציה המסוכן הזה מתפקידו".

שמיר (30) הי"ד, היה בתקופת לימודים מטעם הצבא לאחר שירותו כמ"פ בסיירת גולני, קפץ להגנה על יישובי העוטף מביתו שבחוות יאיר הספיק להילחם במספר קרבות ולהגן על קיבוץ רעים ולאחר לחימה עיקשת במחבלים נפל בזמן שחילץ פצועים.

יצויין כי הבתים יושבים על אדמת סקר - המיועדת להסדרה כאדמת מדינה ונמצאת בתחום התכנון העתידי של הישוב. יצויין כי המצפה לא יהרס. בחווה מתחו ביקורת: "בחוסר רגישות הביאו ערבים להרוס את הבתים".

השר בצלאל סמוטריץ', האחראי על המינהל האזרחי, לא אישר להרוס את המבנים, אך במערכת הביטחון התגברו על כך והוציאו חוות דעת המנמקת מדוע יש להרוס את המבנים משיקולי ביטחון, מה שהעביר את הסמכות להריסת המבנים לשר הביטחון יואב גלנט - שאישר את הפעילות.

ההרס בחוות יאירחוות יאיר

בשל ההרס, יושב ראש ועדת המשנה לענייני יו"ש ח"כ צבי סוכות (הציונות הדתית) יכנס דיון דחוף בוועדה שלו, לבחינת חוות הדעת הביטחוניות שמערכת הביטחון מוציאה על מנת להרוס בתים שבנו יהודים.

בחשבונו ברשת X כתב הבוקר סוכות: "שתבינו כמה מערכת הביטחון התאמצה כדי להרוס מצפה לזכר גיבור ישראל מוטי שמיר הי"ד שנפל ב7.10 כשטס מהבית בשומרון להגן על קיבוץ רעים. במינהל האזרחי ביקשו מהשר בצלאל סמוטריץ' שיורה על הריסת המקום. אבל השר סמוטריץ׳ לא אישר. אז בפיקוד מרכז הוציאו חוות דעת מנומקת שמסבירה למה 'מסיבה ביטחונית' צריך להרוס את הספסלים, המבנים הקטנים ושלטי ההנצחה של המצפה. עכשיו, כשזה עניין ביטחוני, בעל הסמכות להרוס את המקום הוא שר הביטחון גלנט שכמובן הורה לעשות כך".

לדבריו, "חמאס, חיזבאללה, איראן. אבל האיום הביטחוני הכי דחוף אליו שולחים הבוקר כוחות רבים הוא כנראה מצפה תמים לזכר גיבור שמסר את חייו לעם הזה. אכנס דיון דחוף בוועדה שלי לבחינת תופעת חוו"ד הביטחוניות בהריסות בתים".

צילום: חוות יאיר
צילום: חוות יאיר