השף אייל שני
השף אייל שניצילום: Yonatan Sindel/Flash90

השף אייל שני התייחס בשיחה עם ערוץ 7 למהפכת הכשרות בעיר תל אביב לאחר שהפך מסעדה שלו שלא החזיקה בכשרות - לכשרה.

"החלטתי להפוך את המזנון שלי ברמת החייל למזנון כשר. יש דרישה עצומה לכשרות, ראיתי תהליך בעם שהישראלים מגבים זהות ישראלית אדוקה יותר, שנושקת למוצא העם היהודי האתני. זו לאו דווקא דתיות אלא קבלה בזרועות פתוחות של מסורת העם שלנו. אני גם הרגשתי את ההרגשה והחלטתי שאני הופך את אחד המזנונים שלי ברמת החייל לכשר", מספר שני.

הוא מציין שגם מסעדות נוספות שלו מחזיקות בתעודת כשרות. "מסעדות כשרות זה לא חדש אצלנו, במלכה בתל אביב יש לנו כשרות למעלה מ-7 שנים, המסעדה הכשרה הכי פופולרית שהייתה אי פעם בארץ. מה הסיבה לכך? התבוננות של כשרות מכיוון של שמחה – תמיד כשרות נדמית כמגבלה והמסעדות תמיד אוכפות את הצורך במוצרי חלב בכל מיני תחליפים והאווירה היא של - 'אין שמחה גדולה בתוך המסעדה'".

הוא מתאר את המחקר האישי שעשה לצורך הכשרות. "במסעדת מלכה חקרנו את הכשרות בארץ, בשר הכי טוב ממרעה בגולן, דגים מסוימים וירקות – יוזמים גידולים, כך הצלחתי להגיע לחומר גלם אחיד".

שני עונה בחיוך לטוענים שתפריט כשר דורש ויתורים. "אם לא היה אפשר להשתמש בשמן זית – לא הייתי פותח את המסעדה שלי בחיים. כמו שאני לא מגיש פירות ים אני גם לא מוכר בשר פילים ובשר דובים. חסר משהו בתפריט? לא חסר".

הוא מרחיב על החזון שלו לנתינת שירות לכל סוגי האוכלוסייה. "ביחד עם השותף שלי שחר סגל אנחנו רואים כל החיים כיצד אנחנו מאכילים חילונים - ובזמן הזה דתיים על הגדר מלקקים שפתיים ולא יכולים לאכול. אמרתי לעצמי: 'הדבר הכי חשוב שיש לי זה העם שלי. אני יושב בתוך עמי וללא שאני בא ממקור מסוים עם אמונה מסוימת שנובעת מתוכו - אין ערך למעשה שלי'. הבנתי שאני לא יכול להמשיך לבשל רק בחברה החילונית בתל אביב, אני צריך להרחיב את המעגל שלי, ולתת לעוד אנשים לחוות את ההזדמנויות של מה שאנחנו מאמינים ויוצרים".

"בעקבות מלכה פתחתי את דבורה", ממשיך שני. "רצינו שהיא תהיה כשרה כמו מלכה, אבל מסעדת שף. במהלך המלחמה מדינת ישראל הלאימה לי את המסעדה, שיכנה במלון מפונים והמסעדה הפכה לחדר אוכל של המפונים. דאגתי למפונים במקומות אחרים, בעיקר בקווים דרומים. בישלנו ארבעה חודשים לחיילים, אישית בישלתי בבתי חולים ובטייסות קרביות. פתחנו אותה מחדש לפני שבועיים אחרי שיצאו המפונים מבתי המלון. בשבילי היא מופלאה ואני מאוד שמח בה".

הוא משבח את הרבנות בתל אביב. "במסעדת מלכה בניו יורק. אני רואה כיצד כל כך קשה להיות מסעדה כשרה. בודקים בציציות מכל הכיוונים, חשדנים נורא, הספקים גויים לכן הם לא מאמינים לאף אחד. מאוד קשה, כל דבר עובר אלף בדיקות. בתל אביב המציאות אחרת ואני מאוד אוהב את הרבנות ועובדיה. יש לנו משגיחי כשרות נהדרים".

"נוצרה אבולוציה מסוימת, הרבנות מבינה שכדי שבאמת תהיה כשרות מכל הלב, הם צריכים ללכת לקראתי, ולשלוח לי את המשגיחים עם הנפש הכי מוארת שיכולה להיות. יש אצלנו משגיחים נהדרים, הפכתי אותם לאנשי הצוות שלי שמאמינים באמונה שלי. אני לומד מהם המון. יש לי משגיח אחד במסעדת דבורה שכשאני בא אליו עם שאלות, הוא אומר לי את הפסיקה ואחר כך מלמד אותי שיעור בנושא. אני ממש משכיל ממנו. המסורת שלנו מרתקת אותי. יש בה הרבה היגיון, תבונה ושכל. גם המטבח שלי בנוי על יסודות של אדם ישראלי אבל אני גם אדם יהודי שרוצה לדעת לעומק את המקורות שלנו וזה ממלא אותי בהשראה", הוא מסכם.