יתוש
יתושצילום: ISTOCK

בית החולים איכילוב הודיע היום (שני) כי הוא מטפל בשלושה חולים, שניים מהם במצב קשה, הסובלים מפגיעה נוירולוגית בשל 'קדחת הנילוס'.

בסך הכל טופלו בשבועיים האחרונים חמישה מקרים של המחלה. המטופלים הם בני 60 ומעלה המתגוררים בצפון תל אביב - באזור שכונות המשתלה ורמת החייל.

בבית החולים ציינו כי המאושפזים הם אנשים המוגדרים 'בריאים' בדרך כלל שלא היו בעלי מחלות רקע.

המחלה פוגעת לרוב באופן קשה יותר באוכלוסייה המבוגרת, וההידרדרות שלה יכולה להביא לנזק נוירולוגי. גם בבית החולים "שיבא" טופלו ושוחררו בשבוע שעבר שני חולים בני 40 ו-60 מרמת גן וגבעתיים.

ד"ר יבגני קצמן, מומחה לרפואה פנימית ומחלות זיהומיות באיכילוב מסר: "בכל שנותיי כרופא לא ראיתי כל כך הרבה חולים שמגיעים בסמיכות לאשפוז בגלל המחלה. בדרך אצל צעירים שנדבקים, הם ייסבלו ממחלה ויראלית סטנדרטית לכל היותר. ברוב המקרים, החולים דיווחו על תסמינים קלים יחסית כגון חום או כאבי ראש, אבל לאחר כמה ימים, אם המחלה מחמירה, היא עלולה להוביל לבלבול, תסמינים נוירולוגיים ופגיעה קוגניטיבית שמתבטאת למשל בבלבול או ביכולת ההבנה".

במשרד להגנת הסביבה ציינו כי "לעת עתה לא נלכדו יתושות נגועות בקדחת מערב הנילוס באזור תל אביב. עיריית תל אביב ביצעה סיורים בסמוך לאזורים שבהם מתגוררים החולים, והם איתרו מספר מוקדים עם מקורות מים עומדים שבהם נמצאו זחלי יתושים, וייבשו אותם".