ישראל יודקין
ישראל יודקיןצילום: באדיבות המשפחה

משפחתו של סרן ישראל יודקין הי"ד שנפל בבית חאנון ברצועת עזה בחודש שעבר עלתה היום לקברו במלאת ה'שלושים' לנפילתו.

בשל סירוב משרד הביטחון לשלב על המצבה הי"ד ליד שמו, הונחה מצבה ריקה על הקבר ללא שמו תאריך נפילתו או נסיבות נפילתו.

כדי לנסות לפתור את הסאגה המביכה, אח הנרצח, רב סרן דובי יודקין, לוחם בעצמו ומפקד פלוגה, פנה השבוע במכתב לשר הביטחון יואב גלנט בבקשה שיורה למשרד הביטחון לכבד את רצון המשפחה ולאפשר את הנוסח המוצע.

"‏אנו משפחת יודקין, משפחה שכולה מכפר חב"ד שאיבדה את גיבור ישראל - סרן ישראל יודקין הי"ד, ‏אשר נפל בקרב ברצועת עזה במלחמת חרבות ברזל בתאריך יד באייר, 22 במאי 2024", הוא כתב בפתח מכתבו.

"‏כמיטב ההלכה והמסורת היהודית בת אלפי שנים ההלכה אומרת שמי שנפל במלחמה - כותבים על ראש המצבה ובצמוד לשם הנופל את האותיות - "הי"ד". (השם יקום דמו).

בדבריו כתב: "אנחנו חיים במדינה יהודית היחידה בעולם, ובפרט בתקופה הנוכחית שבה עולה הצורך בגיוס מגזרים ‏מסוימים, יש חשיבות רבה לכבד את הנופלים, את משפחותיהם ואת מצוות ומנהגי העם היהודי ע"י ‏כתיבת האותיות הי'ד על כבודם וקדושת נפילתם.

"לתדהמתנו גילינו שהרצון לכתוב את האותיות הי"ד עלה כבר ע"י משפחות שכול רבות מאז מלחמת העצמאות ועד עצם היום הזה, אך מנגד אי הסכמה של משרד הביטחון עליו אתה אמון לא מאפשרת זאת.

‏"‏היות וסוגייה זו אינה רק כאבנו הפרטי, משפחת יודקין, אלא כאבן של משפחות רבות, והיות ועד היום בוצעו מאות פניות בנושא זה ואף כאלו שהגיעו לבג"צ ולמרות כל זה, הנושא נשאר עומד באטימות ‏מוחלטת אל מול משפחות השכול, העם היהודי, וקדושת הנופלים.

‏"מעציב מאוד שבמדינת היהודים לא מאפשרים כיתוב שהוא סממן יהודי מובהק וחשוב מאוד המכבד את הנופלים.

את דבריו חתם: "אנחנו פונים אליך במכתב זה ומבקשים להיעתר לבקשתנו לכתוב את האותיות היד על מצבות הנופלים לכלל משפחות השכול בעם ישראל".

‏"‏אנו, אלמנות, יתומים, הורים, אחים ואחיות שכולים של משרד הביטחון, אשר איבדו את היקר לנו מכל, חותמים על מכתב זה לטובת שינוי מיידי בעניין ולכבד את הנופלים בקדושה".

ממשרד הביטחון נמסר: "אגף משפחות, הנצחה ומורשת משתתף בצערה של משפחת יודקין. אנו מאפשרים למשפחה לכתוב את האותיות הי"ד לבקשתם בכיתוב האישי. עם זאת, האגף פועל על פי הכללים לכיתוב על מצבה הקבועים בחוק בתי קברות צבאיים. אנו נמצאים בקשר שוטף עם המשפחה ונמשיך ללוותה".