דובי יודקין, אחיו של חלל צה"ל סרן ישראל יודקין הי"ד שנפל בקרב ברצועת עזה, מספר לערוץ 7 על ההתמודדות המתסכלת של משפחתו מול גורמי ההנצחה המסרבים לאפשר להם לציין את הכיתוב 'הי"ד' על מצבתו.

"לתדהמתנו ביום חמישי האחרון היה יום השלושים, הגענו לקבר וראינו שלא כתוב כלום על הכרית. פשוט מצבה חלקה", מספר. "זו בושה למדינה ולמשרד הביטחון. זה כאב עצום. כבר שבוע אנחנו לא ישנים במשפחה מרוב תסכול מהגוף שאמור לעזור למשפחות השכולות ולסייע להם ולכבד אותם, אנחנו עוברים מסכת התעללות שקרים והכפשות, התנהגות לא הולמת שמתאימה לאחרון העבריינים".

על הטיעון לפיו בקשת המשפחה מנוגדת לחוק בתי העלמין הצבאיים, משיב יודקין ואומר כי גם את הטיעון הזה איש מעולם לא אמר זאת למשפחה. "לפי סדר ההשתלשלות, מה שקרה הוא שביום שאחי, ישראל הי"ד, נפל, הגיעו נציגים של צה"ל לבשר את הבשורה למשפחה, משפחה חרדית בכפר חב"ד, משפחה פשוטה וברגע שהתחלנו לדבר על הלוויה, הטקס וכו' המשפחה מיד אמרה לנציגים שאנחנו משפחה חרדית והמנהגים שונים ממה שהצבא רגיל. נציגי הצבא אמרו שהם מתחייבים שכל בקשה שתהיה למשפחה תכובד ותתאפשר".

אכן, אומר יודקין, במשך שלושה שבועות כל המנהגים התקבלו ללא כל התנגדות ובכבוד. לאחר שלושה שבועות הגיעו למשפחה נציגי משרד הביטחון לבין ההורים על מנת לקבל את נוסח המצבה. ההורים יצרו קשר עם רב הכפר שהסביר להם את הנוהג וכאשר שמעו נציגי משרד הביטחון את האותיות הי"ד הבהירו שהם מתנצלים אבל זה לא יאושר כי מדובר בחריגה.

ביום למחרת התקשר אלמוני מטלפון חסום והודיע ש"הבקשה עם ה-ה' י' ט'... ה' י' ת' לא תאושר".

"הוא אפילו לא ידע מה המשמעות של זה ואמר שכדאי שנחתום על הנוסח המקובל ואם לא, נשאיר לכם מצבה חלקה. אימא שלי בכתה והוא אמר לה 'אני מדבר איתך בדחילו ורחימו וכדאי לך להקשיב לי ולחתום'. שמעתי את השיחה וביקשתי להתקשר אליו אבל היא אמרה שאין למי לחזור כי הוא התקשר מחסום. מנהל מחוז ביחידה להנצחה. אמרתי לה שמעכשיו שתפנה אותם אליי שאדבר איתם. אין לנו למי לפנות ועם מי לדבר. את כל ההודעות משרד הביטחון מוציא לתקשורת בלבד. מתנהגים כמו בריונים ועונים כמו בריונים ורומסים את כבוד המשפחות השכולות".

לשאלת הצורך בנוסח אחיד כדי למנוע מבוכות בעתיד, מזכיר יודקין כי היו בעבר עתירות לבג"ץ וגם אז משרד הביטחון התעלל כהגדרתו במשפחה ובמשך שלוש שנים לא הייתה מצבה למשפחה עד שבג"ץ "פסק שיש לכבד את הפרט ושהנופל שייך קודם למשפחה לפני שהוא שייך למשרד הביטחון, שצריך להתגמש ולכבד את המשפחות שהיא שתכבד את הנופל".

עוד מוסיף יודקין ומציין כי באחרונה נפל בן למשפחה להט"בית בה יש שתי אמהות ואב ומיד התקבלה על ידי משרד הביטחון הבקשה לציין את השמות של כולם. "כשזה מגיע לשלוש אותיות הי"ד כמנהג יהודים במדינה יהודית וכשאח שלי נהרג על העם היהודי והארץ היהודית לא מאפשרים זאת".

עוד הוא מציין את הקושי להכיל את החלטת משרד הביטחון דווקא בתקופה בה המערכת שואפת להביא לגיוס צעירים חרדים. הוא עצמו כקצין בן למשפחה חרדית שבעקבותיו התגייסו אחיו ועוד רבים אחרים אינו יכול לענות היום לצעירים נוספים ששואלים אותו אם נכון להתגייס לצה"ל.

באשר להצעה להוסיף את האותיות הי"ד לכיתוב האישי, אומר דב כי מדובר בפתרון מתחכם של משרד הביטחון ולמעשה מדובר במענה שפוגע באחידות כאשר יש מצבות עם כיתוב אישי ויש ללא כיתוב שכזה.

יודקין מתקשה להבין את ההתעקשות במשרד הביטחון שלא לאפשר את הכיתוב שמשמעותו כפולה, או שה' הוא שינקום את דמו, או שה' יקים את דמו בתחיית המתים, כיתוב המקובל במורשת היהודית ומתבקש כחלק מהכבוד לנופל.

"הם אומרים שהם בקשר עם המשפחה. שקר וכזב. מאז השיחה מהטלפון החסוי לא היה שום קשר. אף נציג לא הגיע להורים כדי לדבר איתן על זה. גם אם עכשיו יש החלטה של המשפחה אין לנו למי לפנות, אין לנו טלפון לפנות דרכו. מבחינת אבא שלי להוציא את גופת אחי מהר הרצל ולקבור אותו בבית קברות אזרחי ושם נכתבו את מה שמכבד את הנשמה שלו. אין למשפחה מנוחה ולהורים את האפשרות לעסוק בכאב ובשכול".

יודקין מודה שרעיון הוצאת גופת אחיו מהר הרצל מעורר בו צמרמורת, והוריו אינם אנשי פרובוקציות שמבקשים רק לכבד את בנם על פי המסורת היהודית, אך אם לא תהיה להם אפשרות "נוציא אותו ונקבור אותו בבית קברות אחר ששם נוכל לכבד אותו ואת הנשמה שלו ולתת לו מנוחה בקבר. זו התעללות של משרד הביטחון".

הוא שב ומספר כי מאז נחשפה הפרשה פונות אליו עוד ועוד משפחות ומספרות על התסכול שמלווה גם אותן בהתמודדות עם משרד הביטחון בסוגיות דומות.

"יש כאן משרד שמקבל תקציבים מהכספים שלנו, מדובר במדינה יהודית והלכה יהודית, באותיות פשוטות כל כך ומדובר באנשים אטומים שמתנהגים כמו משרד יח"צ. אנחנו משפחה שהקריבה את היקר לה למען המדינה ומקבלים אפס כבוד", הוא אומר ומתאר את המצבה החלקה אותה ביקר ונותר מזועזע.

תגובת משרד הביטחון:

אגף משפחות, הנצחה ומורשת משתתף בצערה של משפחת יודקין. אנו מאפשרים למשפחה לכתוב את האותיות הי"ד לבקשתם בכיתוב האישי.

יחד עם זאת, האגף פועל עפ"י הכללים לכיתוב על מצבה הקבועים בחוק בתי קברות צבאיים. אנו נמצאים בקשר שוטף עם המשפחה ונמשיך ללוותה.