קרקעות לנדל"ן. אילוסטרציה
קרקעות לנדל"ן. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

יוקר המחייה מזנק, ומחירי הדירות, פשוט מסרבים להתמתן ולהראות שהם יודעים גם לרדת, בוודאי באזור ירושלים והסביבה.

לפי דו"ח מבקר המדינה האחרון שהתפרסם, (על סיכום נתוני שנת 2022) הוא מעריך את מחסור הדירות של ירושלים והסביבה, בכ- 46,000 יחידות דיור!

יש הרבה גורמים ומרכיבים שמעלים את מחירי הדירות בישראל. המחסור בידיים עובדות, חסמי הבירוקרטיה, חומרי הגלם, ועוד ועוד...

מעוניינים להכיר את הדרך של "כוח פיננסים" לרכישת דירה במחירים מוזלים משמעותית? לחצו כאן

אך מעבר לכלל הגורמים, 2 הגורמים העיקריים שמנפחים ומזניקים את מחירי הדירות בישראל, הם:

  • עלויות הקרקע
  • הרווח היזמי

במבט על הנתונים הללו, ניצבות 3 אפשרויות בפני משק הבית שמחפש לרכוש דירה למגורים או להשקעה :

  1. להסכים לקנות במחירים יקרים מאד.
  2. להמתין לאיזה מבצע ממשלתי או נדיבות יתר של היזמים.
  3. לחשוב על לקיחת יוזמה, והצטרפות לקבוצת רכישה על קרקע פרטית.

מי ששייך לקבוצה הראשונה, ויש בידיו את היכולת, שיבורך ויצליח. (כמובן, מומלץ לא להשתולל עם מינוף וחנק אשראי של משכנתא)

מי ששייך לקבוצה השנייה, צר לנו לאכזב אותו, אך כנראה שהוא ממתין לשווא. נכון, שהיו כמה משפחות מתי מספר ש"זכו" בפייס והמדינה אפשרה להם לרכוש דירה בהנחה מופלגת בזמנו, בתוכנית הגרועה, שנקראה "מחיר למשתכן", שלא פתרה את מצוקת הדיור, אך הובילה כמה משפחות ברות מזל לעשות "אקזיט" על כמה דירות באזור המרכז.

אבל נדמה שגם הגורמים בממשלה, הבינו שצריך "להפסיק את החגיגה", וגם התוכניות הממשלתיות הנוכחיות, לא באמת מביאות בשורות משמעותיות בהנגשת הדיור לדור הצעיר. לא בכמות, ולא במספרים סופיים.

אדרבא, העובדה שכחלון בזמנו, החליט על העברת הזכות ליזמים בלבד להשתתף במכרזים של המדינה, הובילה להשתלטות מאסיבית של יזמים על קרקעות המדינה, והם בעצמם, ע"י "מריחת" היתרים ובנייה, יוצרים מחסור בכדי להמשיך לשמור על רף מחירי דיור גבוהים.

גם עובדה זו, מוזכרת בדו"ח מבקר המדינה האחרון, שבו הוא מעריך ש"מריחת" זמני פיתוח ובנייה של כ- 54,000 יח"ד (נכון לשנת 2022), גם היא תרמה תרומה משמעותית לעליית מחירי הנדל"ן, מעבר לחוסר היכולת של הממשלות לדורותיהן, לעמוד ביעדי התכנון והשיווק .

(מתוך דו"ח מבקר המדינה)

אז אם אתם מצפים לנדיבות של קבלני ענק, או מבצע ממשלתי חדש בסגנון "מחיר מטרה", "מע"מ אפס", "מחיר למשתכן", "דירה בהנחה", או כל שם בומבסטי אחר, אתם כנראה תפספסו הזדמנות אחרת, ומחירי הדירות, לפחות באזור ירושלים, כנראה שימשיכו לטפס ולהרחיק אתכם מנכס בבעלותכם...

מעניין אתכם לשמוע עוד פרטים? לחצו כאן

לגבי הקבוצה השלישית, טוב. זה ברור שזו קבוצה שאינה מאפיינת את כל האוכלוסייה, ורק חלק מהאנשים, הם בעלי חזון, יכולת קבלת החלטה מתוך ניתוח נתונים, ואומץ לבצע מעשה שהוא לא מקובל, ונגד דעתו של הדוד, שהוא ה"מומחה לנדל"ן" המשפחתי...

אז אם אתם, ממתי המעט, ששייכים לקבוצה הזו, כדאי שתדעו, שיש אפשרות אמיתית להגיע לנכס באומדן של כמחצית ממחירי הדירות בשוק באזור גבעת זאב.

איך? מצטרפים לאחת מקבוצות הרכישה-תכנון-ובנייה, של "השקעות גאולה" מבית "כח פיננסים".

גבעת זאב
גבעת זאבצילום: כוח פיננסים

מבנה העסקה, הוא די פשוט בהגדרתו.

חסר קרקעות באזור גבעת זאב, וכיום, הבניינים החדשים שנבנים שם, הם על קרקעות פרטיות שנרכשו ע"י יזמים, שהם קידמו תב"ע, מפתחים ובונים את המיזמים, ומוכרים דירות במחירים יקרים.

חברת "כח פיננסים", מארגנת את הרוכשים מראש, ומאפשרת להם להצטרף להליך רכישה של קרקע פרטית שכזו, ולאחר מכן, הקבוצה מתקדמת לתכנון תב"ע ביחד, בכדי שיהיה אפשר להוציא היתרים, לפתח ולבנות יחד.

מאחר ורוכשים קרקע בשלב התחלתי, ולא מכניסים יזם שיגרוף רווחי עתק ממחירי הדיור, משלמים בעצם על "עלויות הנטו" של תכנון, ניהול, פיתוח פיקוח ובנייה.

וכל זה, יכול להוביל אתכם כאמור, לנכס בכחצי ממחיר דירה דומה באזור, בעהי"ת.

צפו בראיון של גיא עמית, אצל עדן ועודד.

מעניין אתכם לשמוע עוד פרטים? לחצו כאן