תומר סגיס ודודו סעדה
תומר סגיס ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את תומר סגיס במלאות עשרים שנה לפטירתה של המשוררת הלאומית נעמי שמר.

תומר מגיש תוכנית רדיו כבר שנים רבות. התוכנית 'הכל זהב' - תוכנית הזמר העברי והנוסטלגיה הישראלית.

התכנית משודרת ברדיו ת"א 102fm בשישי ב-06:05 ובמקביל ברדיו חיפה וברדיו גלי ישראל.

מתחילת המלחמה שמה של התוכנית שונה ל'ביחד': "אנחנו בתקופה לא פשוטה, מורכבת ועצובה ולכן החלטנו לשנות את שם התוכנית לרוח התקופה. הזמר העברי נכנס לאותה פינת עידוד, לתת תקווה, רגעים נוסטלגיים לשירי ארץ ישראל האהובים".

בימים אלה אנו מציינים עשרים שנה לפטירתה של המשוררת הלאומית נעמי שמר, שהשאירה לנו קלאסיקות שלא נס ליחם. "אם היא הייתה היום, אין לי ספק שהיא הייתה יודעת לשקף היטב ובשפתה הציורית את מה שקורה כאן במדינה" אומר סגיס. "יש משפט ידוע שלכל אחד יש תחליף - לנעמי שמר אין מחליף. כששאלו פעם את נעמי מה את משוררת או פזמונאית? היא ענתה - אני מזמוראית. נעמי קידשה בעבודתה ובשיריה את השפה התנ"כית ממקום של להנגיש אותו לציבור הרחב. המדהים אצל נעמי הוא לקחת את פשטות היום יום של חיינו, ולהפוך אותו לפנינה, לדבר קסום. אחד המאפיינים החשובים ביותר בשיריה זה שהם נכתבו עם כל הלב והנשמה. אלו שירים שיוכלו להישאר איתנו שנים קדימה, ורלוונטים גם להווה. למשל השיר: 'על כל אלה' - חלק מהמילים הם ממש נבואיים. כאילו נכתבו אתמול בלילה:

"שְׁמֹר אֵלִי עַל זֶה הַבַּיִת עַל הַגַּן – עַל הַחוֹמָה מִיָּגוֹן מִפַּחַד פֶּתַע וּמִמִּלְחָמָה.

אַל נָא תַּעֲקֹר נָטוּעַ אַל תִּשְׁכַּח אֶת הַתִּקְוָוה. הֲשִׁיבֵנִי וַאֲשׁוּבָה אֶל הָאָרֶץ הַטּוֹבָה".

או השיר 'לו יהי' שנכתב בתקופת מלחמת יום הכיפורים, עם החשש לנקישה בדלת של המודיע הצבאי שמודיע בשורת איוב. כמה אקטואלי לימים אלו:

"אִם הַמְבַשֵּׂר עוֹמֵד בְּפֶתַח -

תֵּן מִלָּה טוֹבָה בְּפִיו.

כָּל שֶׁנְּבַקֵּשׁ לוּ יְהִי"