הרב יהודה דרעי זצ"ל
הרב יהודה דרעי זצ"לצילום: יעקב נחומי, פלאש 90

הרב אלי בן דהן, מנכ"ל בתי הדין הרבניים, שוחח היום (רביעי) עם ערוץ 7 על דמותו ופועלו של הרב יהודה דרעי ז"ל, רבה של באר שבע, שהלך לעולמו בגיל 66.

הרב בן דהן מציין כי את הרב דרעי זצ"ל הכיר מכמה פנים ובראש ובראשונה הוא מציין את היותו הוא עצמו בן באר שבע שמתוך כך הכיר מקרוב את פועלו של הרב דרעי. "במקורי אני באר שבעי, גדלתי בעיר ואני מחובר אליה גם היום, למרות שאני גר כבר שנים בירושלים. אני מגיע הרבה לבאר שבע ומכיר את פועלו הגדול של הרב יהודה זצ"ל", אומר הרב בן דהן ומוסיף:

"במשך תקופה של שנים לא היו רבנים בעיר באר שבע. העיר גדלה מאז תקופת הרב כץ והרב דהן, שניהם זצ"ל. הייתה תקופה שלא היו רבנים בעיר בעוד העיר הלכה והתפתחה כשהאוניברסיטה הביאה איתה עוד עשרות אלפי אנשים והרב דרעי הצליח בשנות כהונתו כרב העיר להתחבר לכל גווני הציבור בבאר שבע. זו עיר מגוונת, בבסיס היא עיר מסורתית ומכבדת רבנים, אבל עיר שזקוקה לרב שיכוון את הפעילות התורנית ויקים כוללים ויציב מגידי שיעורים בבתי הכנסת, יקים מערכת כשרות וכו'. את כל אלה הרב דרעי עשה על הצד הטוב ביותר וכולם היו מלאי שבחים על עבודתו בתחום הזה".

"הרבנות בבאר שבע הפכה למכובדת, לרבנות שהציבור בכל הארץ מכבד את כשרותה וגם החיים התורניים בעיר הפכו להרבה יותר תוססים ופעילים", אומר הרב בן דהן ומוסיף לציין כי "הרב יהודה דרעי לא גדל בציבור הדתי לאומי, אבל כשהוא הגיע לבאר שבע הוא ידע להתחבר לבית מוריה, לישיבת בני עקיבא 'אוהל שלמה' והיה מחובר לכל הציבור המגוון שבעיר. כולם שמעו את דברי תורתו, הזמינו אותו. הוא היה מופיע בתפילה החגיגית ביום העצמאות בישיבת אוהל שלמה. כולם ראו את החיבור שלו לכולם ואת האהבה שלו לכולם".

בנוסף, "כמנהל בתי הדין הרבניים בעבר ובקדנציה הנוכחית הכרתי את פועלו כראש אבות בתי הדין בבאר שבע", אומר הרב בן דהן ומציין פרט פחות ידוע מפועלו של הרב דרעי זצ"ל: "הוא גם לקח על עצמו משימה גדולה מאוד כשעמד בראש הרכב לענייני יוחסין. בתקופת הרב עמאר הוקמו מספר הרכבים לענייני יוחסין למציאת פתרון לתיקים קשים של בעיות ממזרות, בעיות קשות של זיהוי מעמד אישי לפני נישואין. מאז שהוקמו אותם הרכבים כל נשיאי בתי הדין העמידו בבית הדין לענייני יוחסין שכיסה את כל אזור הדרום את הרב יהודה בראשם עם עוד שני אבות בתי דין. ההרכב פתר הרבה מאוד מקרים של בעיות שהובאו לפתחו".

"מדובר היה בהרכב אזורי ולכן הגיעו אליו גם מאשדוד ואשקלון, והרב יהודה בעומדו בראש ההרכב ידע לנווט את ההרכב, לקדם אותו ולחתור למציאת פתרונות הלכתיים כדי להכשיר כמה שיותר אנשים כדי שיוכלו להתחתן ולמצוא פתרונות למקרים קשים של ממזרות וכו'. בעניין הזה היה פועלו גדול כפי שניכר בפסקיו וספריו בתחומים הללו".

בהזדמנות זו הרב בן דהן "משבח את שלושת ההרכבים הללו, שמעלתם הגדולה היא שהם עושים את העבודה בצנעה, באופן שהציבור הישראלי לא מכיר את עבודתם, אבל מי שיודע מבין עד כמה ההרכבים הללו עושים עבודה ופותרים בעיות. מובן שיש דברים שהצנעה יפה להם ולכן לא רצים לפרסם את הדברים. שנים רבות הרב יהודה עמד בראש ההרכב הזה שכיתת יום ולילה רגליו כדי למצוא פתרונות הלכתיים עבור אנשים שהגיעו בדרך כלל לקראת נישואין, והיה צורך להשקיע זמן בזיהוי השושלת והיוחסין. זה היה פועלו הגדול של הרב יהודה ואני שמח על כך שאני זוכה ליידע את הציבור בעבודה הזו".