שורה של פלשתינים נרצחו בתקופה האחרונה על ידי בני עמם בחשד שסייעו לישראל לחסל מחבלים.

בחברון נרצח מוחמד שרבאי בן 35. ברמאללה נאזם אבו גרביה בן 47, ובבית לחם אחמד שאוכת צאלח בן 40. ככל הידוע השלושה סייעו לישראל בתקופת האינתיפאדה הראשונה, אך חדלו מכך בינתיים.

אתמול נידונו למוות בשכם שלושה פלשתינים שהורשעו בסיוע לחיסולם של המחבל ת\'אבת ת\'אבת בטול כרם: סאמר אבו זאנייה, עמג\'ד אבגני וחוסיין אבו אלעין. משפטם התמשך עשר דקות בלבד.

נוסף על כך נמסר אתמול משכם על עוד פלשתיני שנידון למוות לאחר שהורשע בסיוע לישראל: אחמד אבו עישה, תושב נפת שכם, נידון למוות מול כיתת יורים. בית המשפט בשכם קבע כי אבו עישה מסר לשב\"כ מידע שהביא לחיסול איש חמאס, לפני כשבוע. גם בשעות הצהרים ביום חמישי נמסר כי בשכם מתקיים משפט חפוז לחשוד נוסף בסיוע לישראל.

קולם של גופים בישראל, מימין ומשמאל, הקורא לגינוי גזרי דין מוות לסייענים ורציחתם, לא נשמע. כמו כן לא ידוע על פעילות כלשהי שנעשתה למען הצלת שלושת הסייענים שנידונו אתמול למוות בשכם, והעלולים להיות מוצאים להורג בקרוב מאד.

כתבנו עוזי ברוך פנה אתמול ללשכת ראש הממשלה בעניין זה, אך היא נמנעה מלהשיב האם ננקטות פעולות מדיניות ואחרות להצלת הנידונים למוות.

עו\"ד ניצנה דרשן לייטנר אמרה ביומן ערוץ 7 כי לשב\"כ יש השפעה ויכולת להתערב ולהציל את הסייענים ממוות.

פעילת ארגון בצל\"ם יעל שטיין אמרה כי היא מתנגדת לעונשי מוות, וכי ארגונה כבר פנה בעניין זה לרשות הפלשתינית.

עמירה הס, כתבת עיתון \"הארץ\", החיה בעזה וברמאללה אמרה שהיא אינה יודעת מה אפשר לעשות, אך היא העידה כי ראתה מכתב שנשלח מארגון \"אמנסטי אינטרנשיונל\" אל הרשות במחאה על המשפט הלא צודק.

ח\"כ מוסי רז ממר\"צ אמר כי העונש נוגד את הזכות הבסיסית של האדם לחיות ולא להיות מוצא להורג. גם רז סובר שהמשפט אינו אמיתי, וכי הוא נעשה בחופזה. הוא הביע את נכונותו לכתוב מכתב לערפאת בנושא.

הרב מנחם פרומן, המקיים מגעים עם ערפאת ועם ראש ארגון החמאס אחמד יאסין אמר כי אין לו השפעה. הוא הוסיף שכמתנחל ישראלי אין הוא רואה דרך להתערב לטובת שלושה פלשתינים שהרשות עומדת להוציאם להורג. הוא אמר שאולי מדינת ישראל יכולה ללחוץ לטובתם באמצעות פנייה לארה\"ב.

הסופר א.ב. יהושע אמר שלדעתו אסור להוציא אדם כלשהו להורג. הוא סבור שיש לערוך להם משפט, ולאסור אותם, אך אמר שאין לו חברים ברשות היכולים להשפיע על הנושא.

איש מועצת יש\"ע, עו\"ד אליקים העצני, אמר ששתיקת השמאל מעידה על צביעות ועל גזענות. \"שלושה אנשים נידונו למוות בשעה שלש לפנות בוקר בפני בית משפט, וללא הגנת עורך דין, והם מיועדים להוצאות להורג בתחומי האוטונומיה, ואיפה מחאות השמאל?\", שאל העצני. עו\"ד העצני אמר כי תגובת העולם אל המשפט נובעת מהבוז שהם רוחשים לערבים, בכך שהם מתייחסים אליהם כאל פראים וכאל כאלה שאין מה לדרוש מהם התנהגות של בני אדם.