יו"ר הנהלת יד ושם אבנר שלו אומר כי "השימוש בזיכרון השואה כדי לקדם עמדות פוליטיות הנו חסר אחריות וגורם לזילות הזיכרון ולעיוות העובדות ההיסטוריות"

שלו יצא בקריאה להימנע בכל תוקף משימוש במושגים וביטויים הלקוחים מהשואה, ובעיקר מעריכת השוואות מופרכות בין המציאות כיום לשואה." ההשוואה שעשתה נדיה מטר מעוותת את העובדות ההיסטוריות וגורם לזילות זיכרון השואה", אמר שלו.

"בימים אלו שהויכוח הציבורי-פוליטי הולך ומתלהט, קורא יד ושם לכל הצדדים להימנע בכל תוקף משימוש בביטויים ומושגים הלקוחים מהשואה ובעיקר להימנע מהשוואות מיותרות שגורמות לעיוות הזיכרון ואף נגועות בהכחשת שואה" אמר שלו והוסיף כי "חשוב שזיכרון השואה יהווה גורם מאחד בחברה הישראלית ולא להפך."

נזכיר כי לתגובתו נדרש שלו בעקבות מכתבה של יו"ר נשים בירוק נדיה מטר ליו"ר מינהלת ההתנתקות יונתן בשיא.

אתמול (יום א' צום גדליה) שוגר מכתבה של מטר אל בשיא ובו "הצעה", לסייע לו לכתוב את מכתבו אל יהודי גוש קטיף. מטר כותבת לבשיא כי הוא יכול להשתמש ב"מכתב דומה" מתקופת השואה, מכתב ששוגר ליהודים שעמדו לפני גירוש ובו "הסברים מסודרים" על מה שעליהם לעשות.

כתבת INN רותי אברהם מוסרת כי מטר כותבת אל בשיא:

"קראתי באינטרנט על כך שבימים הקרובים אתה תשלח מכתב אישי לכל יהודי גוש קטיף המיועדים לגרוש. במכתבך 'פנייה אישית והסבר ראשוני של תהליך הפינוי'. על פי הכתבה בYNET עוד לא גובש נוסח סופי של המכתב ולכן אני מתנדבת "לעזור" לך לנסח את המכתב. אני מצרפת בזה מסמך הדומה דמיון מצמרר למכתב שאתה עומד לשלוח- ובעצם כל מה שאתה צריך לעשות זה לשנות את התאריך (מ-1942 ל-2004) ואת מקום הגרוש (מברלין לגוש קטיף) והנה, מכתבך יהיה מוכן.

המסמך הוא מכתב משנת 1942 ליהודים על גרוש קרוב מברלין. מכתב שנשלח למיועדים לגירוש על ידי יהודי היודנראט (מנהלת ההתנתקות) , בשיתוף פעולה עם רשויות הנאצים. המסמך מפרט בפרטי פרטים לאן האנשים יועברו, מה עליהם לקחת ומה עליהם להשאיר מאחור. את המסמך אפשר למצוא ב
http://www.yadvashem.org.il/odot_pdf/Microsoft%20Word%20-%202261.pdf
המסמך מסתיים בקריאה נרגשת של ראשי הקהילה היהודית בברלין להתנהג ברוגע וכך להקל על מלאכת הגרוש. " אנו מבקשים מכם בכל לשון של בקשה למלא את ההוראות ולבצע את כל ההכנות לטרנספורט באופן רגוע. על חברי הקהילה שלנו הנוגעים להגירה להיות מודעים לכך שהם יכולים לתרום באופן מכריע לביצוע חלק של הטרנספורט על ידי התנהגותם האישית וציות מסודר לכל ההוראות. אין צורך לומר שנעשה כמיטב יכולתנו, עד כמה שיותר לנו, לעמוד לצד חברי הקהילה שלנו ולהגיש להם כל סיוע אפשרי [המועצה-הקהילה היהודית בברלין, 1942]

עד כמה הדברים דומים לדבריך כשאתה אומר בראיונות שונים עד כמה אתה "מזדהה עם כאבם של מתיישבי גוש קטיף וכמה חשוב שדווקא אתה תהיה מעורב בגרוש שלהם על מנת להקל על התהליך. אך לא יעזרו כל הצהרותיך יונתן- האמת היא שאתה גרסה מודרנית של היודנראט- בעצם גרסה הרבה יותר נוראה, כי אז בשואה, הדבר נכפה על אותם מנהיגים יהודים על ידי הנאצים, ומאד קשה לנו היום לשפוט אותם. היום אין אף אחד שעומד עם אקדח ליד רקתך ומכריח אותך לשתף פעולה עם הדפורטציה של יהודי גוש קטיף וצפון השומרון. למרות זאת, אתה משתתף בפשע, בלי שום ייסורי מצפון. כן, אני יודעת. יש הבדל בין אז להיום. מטרת המפלצת הנאצית –שחיסלה גם את רוב משפחתי- היה חיסולו הפיזי של העם היהודי, שואה פיזית. אך בואו לא ניתמם: מטרת הגרוש מגוש קטיף וצפון השומרון היא חיסול ההתיישבות היהודית ביש"ע כולה, כשלב ביניים לשואה רוחנית: חיסולה של המדינה כמדינה יהודית והפיכתה למדינה חילונית, מדינת כל אזרחיה, בלי גוון יהודי כלל. שלא לדבר כמובן על המחיר בדם שנצטרך לשלם בגלל נסיגתנו . אם הסכמי אוסלו הנפשעים עלו לנו ביותר מ1000 קורבנות, תוכנית הגרוש של שרון תיתן כזה דחף לטרור הערבי הנאצי (הרי הערבים יראו בהתקפלות ישראל הוכחה שהטרור משתלם) שאני מפחדת לחשוב על כמות היהודים שישלמו בחייהם בגלל "ההתנתקות" של שרון.

לסיום - ברצוני לתקן את דברי ההבל של השר פורז שאמר היום ש"גם ליהודי מותר להיות אנטישמי"- . המשפט צריך להיות: "ההיסטוריה מוכיחה שהיהודים הם האנטישמים הכי גדולים." ויונתן, דע לך שאין מנוס מהאמת הפשוטה: כל מי שנותן יד לגרוש יהודי גוש קטיף וצפון השומרון- נותן יד למעשה אנטישמי וכך ייזכר לדיראון עולם. עדיין באפשרותך להתפטר מתפקידך הבזוי ולהגיע ליום הכיפורים, יום הדין, נקי ושלם עם מצפונך, בלי להיות חלק מהיודנראט המודרני- מנהלת הגרוש" .
כתבתנו מציינת כי מכתבה של מטר פורסם באתר Ynet וכתגובה פרסם ח"כ אבשלום (אבו) וילן מ"יחד" קריאה לפתוח בחקירה כנגדה בחשד להסתה.

בתגובה לדברי וילן אמרה מטר לכתבתנו כי "מי שצריך לעמוד לדין על הסתה הוא ח"כ וילן שבראיון מלפני כמה שבועות ב"הארץ" קרא ל"אלטלנה" כנגד המתיישבים. 'הצביעות שלו זועקת לשמים'". מטר מוסיפה "פנייתי לבשיא אינה הסתה או המרדה אלא ביטוי וזעקה מעומק הלב על המעשה הנפשע וקריאה לבשיא שלא לתת ידו לענין".

"אני ממליצה לוילן להתמקד בהסתת השמאל כנגד המחנה הלאומי: ביואל מרכוס שקרא לרצח מתנחלים, בעמי איילון שקרא לעשות "אלטלנה" בכל מי שייעז להתנגד לעקירה. אני גם מזכירה לוילן כי השמאל אחראי לרציחות פוליטיות בתקופת הסזון, וגם לרצח 16 היהודים באלטלנה, אחראי השמאל", דברי מטר.
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו