"שדמה מצילה את תל אביב"

הועד למען שדמה יהודית מציין שנה למאבק למען נוכחות יהודית קבועה בשדמה, "עוד ארוכה הדרך להשגת המטרה", אמרו.

אורנית עצר , כ"ח בניסן תשס"ט

הועד למען שדמה יהודית מציין החודש שנה למאבק למען נוכחות יהודית קבועה במחנה שדמה, הסמוך לשכונת הר חומה בירושלים.


(סרט הסברה על שדמה) 

הועד למען שדמה שהוקם לפני שנה בשיתוף עם ארגון "נשים בירוק",החליט להיאבק על חלקת ארץ זו ורואה במאבק זה חלק מהמאבק הכללי על ארץ ישראל.

שדמה הוא מחנה צבאי הנמצא בשליטה ישראלית, 5 ק"מ מהר חומה ו-8 ק"מ מתקוע,שולט על הכביש המחבר את ירושלים ומזרח גוש עציון.

בועד למען שדמה מסבירים כי המחנה ננטש מסיבות פוליטיות לפני כשלוש שנים. ערביי בית סאחור יחד עם גורמים בינלאומיים אנטי-ישראלים, פועלים להשתלט על המחנה ואף הצליחו לבנות פארק ומתקנים בקצה הצפוני של המחנה.

מדי יום שישי מתקיימות עליות קבועות לשדמה. במקום מתקיימים שיעורים והרצאות. פעם בחודש מקיימים בשדמה אירועים גדולים בהשתתפות מאות יהודים המגיעים מקרוב ומרחוק.

בימים אלו, בזכות פעילותו של הועד למען שדמה בקיומו נוכחות יהודית שבועית קבועה, יחד עם מועצת  גוש עציון, הוצאו צווי הריסה לבנייה הערבית הבלתי חוקית במקום.

בוועד מציינים כי כיום חשוב להגביר את הנוכחות היהודית בשדמה כדי ללחוץ ביתר שאת על מקבלי ההחלטות להשאיר את שדמה בידיים יהודיות ולהקים במקום מרכז תרבותי-רוחני ארץ ישראלי. 

בסרט שהופק לצורך הסברה בארה"ב ובימים אלו תורגם לעברית, מסביר חבר הכנסת אריה אלדד כי שדמה היא מעוז אסטרטגי בין ירושלים וגוש עציון, "אם לא נהיה כאן הערבים יוכלו לנתק את גוש עציון מירושלים".

עו"ד אליקים העצני מציין כי במסגרת מפת הדרכים, אנאפוליס וכו' פורקו כל בסיסי צה"ל, "המינימום שהיה שמור ליהודים גם עליו ממשלת אולמרט ויתרה למען הפלסטינים", מדגיש העצני.

לדברי העצני, "שדמה, קרית ארבע ואלון מורה מצילים את תל אביב, אם הערבים ישלטו במקומות האלו לא תהיה תל אביב".

על הבנייה הערבית בסמוך למחנה שדמה אומר צבי קצובר, ראש מועצת קרית ארבע לשעבר, "מדובר בבניה ערבית פראית על אדמות מדינה. אלפי דונמים של אדמה הם גזלו מאיתנו, האפליה נגד יהודים היא בלתי רגילה, ערבים בונים, נוטעים, זורעים ושום דבר לא נעשה אבל אם יהודי רוצה לסגור מרפסת או להזיז קראוון כל מוסדות המדינה מתעשתת ועומדת על הרגליים האחוריות".

בועד אומרים הערב כי במלאת שנה לפעילות האינטנסיבית של הועד למען שדמה הרגשות מעורבים, "מצד אחד שדמה חודרת לתודעה של יותר ויותר אנשים וכן שהמאבק הוא לא רק בטחוני אלא בעיקר רוחני- על כן הפעילויות המתקיימות בשדמה כולן למען חיזוק התודעה לזכותנו הטבעית והבלעדית  לכל מרחבי ארץ ישראל. מצד שני, רק בימים אלו עצרו את הבנייה הערבית הפראית במקום, מה שמראה שעוד ארוכה הדרך להשגת המטרה ולכן יש חשיבות להגברת הנוכחות במקום".

חברי הועד, יחד עם מאות פעילים מרחבי הארץ, גילו במשך השנה דבקות במטרה בעלותם לשדמה בימי חורף גשומים וקפואים, בימי קיץ שרביים של ספר המדבר. הם מציינים כי צה"ל מבין את החשיבות האסטרטגית של שדמה.

הועד רואה בחזונו בשדמה מרכז תרבותי חינוכי ארץ ישראלי ייחודי המביא את דבר ארץ ישראל לבני נוער ומבוגרים, המשלב רוח ומעשה – ע"י לימוד עבודת אדמה, עבודה עברית, הגנה עצמית וכמובן שיעורים, הרצאות, סרטים, תערוכות וסימפוזיונים . בימים אלו מתוכנן סמינריון לימי בין המצרים.

בועד למען שדמה חברים: הרב ירון דוראני (אל דוד נוקדים), צורי בוטוש (ירושלים,נציג הנוער), איגור ביאלסקי (תקוע), אלישבע גינזבורג (אלון שבות), אורלי גלאובר (חומת שמואל-הר חומה), רותי וולפיש (תקוע), אינה ויניארסקי (תקוע), תמנה כץ (נוה דניאל), נדיה מטר (אפרת), אניטה פינקלשטיין(תקוע) גדליה פרידמן (נוה דניאל), יהודית קצובר (קרית ארבע חברון), אלי רודן(אלעזר).