ח' אייר 13:07

החלטתי להקדיש סוף כל סוף זמן ולבדוק האם מגיעים לי החזרי מס על השנים האחרונות, ובגלל שאני מנסה לעשות את זה לבד יש לי כמה שאלות. 

1. בטפסי 106 שלי משנת 2016 אין סעיף 042 (ניכוי מס במקור) - האם זה אומר שלא שילמתי מס הכנסה באותה השנה? 

הייתי עדיין במהלך התואר ועבדתי בכמהה משרות סטודנט בשכר די נמוך. 

2. ניסיתי למלא את הסימולטור לחישוב מס הכנסה ובסוף החישוב קיבלתי את הטבלה הבאה. 
היה לי יותר קל להבין את הטופס בסימולטור מאשר את הטבלה הזו צוחק

מה זה אומר בעצם? מס ברוטו זה המס שלכאורה שילמתי (אין ניכויים במקור כי לא היה סעיף 042 בטפסי 106)? זיכויים זה מה שמוריד את התשלום? 
האם זה אומר שמגיע לי החזר של כל המס ששילמתי באותה שנה?  
האם יש מצב שיש אפשרות לקבל החזר גדול יותר מהמס ששילמתי בכלל? (כי זה נשמע לא הגיוני)

בקיצור אשמח לכל תובנה ועזרה 

ח' אייר 21:35
עבר עריכה על ידי צהרים בתאריך ח' באייר תשפ"ב 21:54
אני לא איש מקצוע ולא מניסיון.

ככה:
כל אזרח חייב במס הכנסה על שכרו החל מהשקל הראשון. המס מחושב לפי טבלה שנקראת 'מדרגות מס'.
למשל, זאת הטבלה של 2016:

את עם שכר ברוטו שנתי של 27,323₪ אז נלך לשורה הראשונה בטבלה ונראה שעד סכום של 62,640₪ חבות המס היא 10%.
10 אחוז מהשכר ברוטו שלך שווה 2732. (27323×0.1)

עד לפה סגרנו את השורה 'הכנסה חייבת' ואת השורה 'מס ברוטו'.

שלוש השורות הבאות מדברות על 'זיכוי מס'. כל אזרח זכאי ל2.25 נקודות שבשנת 2016 היו שוות 5832₪. בנוסף, אשה זכאית לחצי נקודת זכות נוספת שב2016 הייתה שווה 1296₪. אלו שתי השורות הראשונות.
השורה השלישית מדברת על זיכוי נוסף שאני לא סגור לגביו

אז אחרי כל החישובים יוצא שסך כל הזיכויים שלך שווים 7492₪. נקח את חבות המס שלך (10% מההכנסות, כלומר 2732₪) ונראה שבעצם את לא חייבת מס הכנסה. גובה הזיכוי גדול מחבות המס. לצערנו זיכוי הוא רק על מס ששולם;).

מסקנה: את לא חייבת מס בכלל בשנת 2016 ולא זכאית להחזר מס.
ח' אייר 21:37
להבנתי (שוב, לא איש מקצוע) סעיף 42 בטופס 106 מדבר על המס שהמעסיק לקח ממך. כיוון שלא עבדת בסכום חייב במס המעסיק לא ניכה לך מס ולכן גם הסעיף לא מופיע בטופס.
ט"ו אייר 09:53
סליחה על הדיליי המטורף בתשובה...

@@צהרים תודה על ההסברים המפורטים. לחלוטין סידר לי את הראש ומילא את החורים בין פיסות הידע שהיו לי.
בזכותך ובזכות @העני ממעש ו @נפשי תערוג הלכתי לנבור ולמצוא תלושים מאותה שנה. אכן לא שילמתי מס הכנסה, רק ביטוח לאומי וביטוח בריאות.
הייתי בטוחה שבניכויים ירד לי גם מס הכנסה ולכן עשיתי את הבדיקה, אז טוב לדעת.
ט"ז אייר 18:56
כבר התחלתי לחשוש שלא תראי את כל ההשקעה חח