פרופ' שטרנהל נפצע ממטען סמוך לדלת ביתו

איש השמאל הקיצוני וחתן פרס ישראל, פרופסור זאב שטרנהל, נפצע באורח קל ברגליו לאחר שמטען צינור התפוצץ סמוך לדלת ביתו בירושלים.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה באלול תשס"ח

איש השמאל הקיצוני וחתן פרס ישראל, פרופסור זאב שטרנהל, נפצע באורח קל ברגליו לאחר שמטען צינור התפוצץ סמוך לדלת ביתו ברחוב שי עגנון בירושלים.  שטרנהל פונה לבית החולים שערי צדק. כוחות משטרה שהגיעו לביתו חושדים כי פעילי ימין קיצוני עומדים מאחורי האירוע. המשטרה פתחה בחקירה.

שטרנהל נחשב לאיש שמאל קיצוני בשל מאמרים בוטים וקשים בכתב בעיתון 'הארץ' נגד המתיישבים ביהודה ושומרון ואף קרא במרומז לפלסטינים לפגוע ביהודים המתגוררים ביהודה ושומרון.

כזכור, במאמרו "מול ממשלה סהרורית" (הארץ 11/05/2001), כתב פרופ' שטרנהל: "לרבים בישראל, אולי אף לרוב המצביעים, אין ספק בדבר הלגיטימיות של ההתנגדות המזוינת בשטחים עצמם. אילו הייתה בפלשתינים מעט תבונה, הם היו מרכזים את מאבקם נגד ההתנחלויות ולא פוגעים בנשים ובילדים, ונמנעים מירי על גילה, על נחל עוז ועל שדרות, כן היו נמנעים מהנחת מטענים מצידו המערבי של הקו הירוק. בדרך זו היו הפלשתינים משרטטים בעצמם את פרופיל הפתרון שממילא יושג בעתיד: הקו הירוק המתוקן יהיה גבול בינלאומי ושטחים יוחלפו כדי לפצות את הפלשתינים על האדמות שכבר סופחו לישראל ואולי עוד יסופחו".

שטרנהל הסביר בעיתון דבר ביום ה-05/04/1988  מה צריך, לטעמו, לעשות להצלת הדמוקרטיה הישראלית: "רק מי שיהיה מוכן לעלות על עפרה עם טנקים, יוכל לבלום את הסחף הפשיסטי המאיים להטביע את הדמוקרטיה הישראלית".

בתחילת שנת 2008 תקף המוזיקאי והפובליציסט דודו אלהרר בחריפות בערוץ 7 את הכוונה להעניק לפרופ' שטרנהל את פרס ישראל. לדבריו הוא עדיין מקווה שהשפיות תנצח והפרס לא יוענק.

אלהרר קובע כי שטרנהל אינו ראוי לפרס מכמה סיבות והראשונה בהם היא היותו, לדבריו "טיפש". "לא מגיע פרס ישראל לאדם טיפש, והוא אדם טיפש ומטופש. אני מקווה שהוא יגיש תביעה נגדי כדי שאוכל לומר את הדברים בבית המשפט, ולשכנע שאמת דיברתי".