בקרוב: רשימת חברות ירקות עלים מומלצות

בפגישה בין 'כושרות' לרב עמאר הוחלט להקים ועדה שתגדיר את כמות הריסוס המותרת. כושרות יפרסמו רשימה של החברות הנקיות.

ישי קרוב , כ"ג בחשון תשע"ג

הרב אלייקים לבנון
הרב אלייקים לבנון
צילום: כולנו

רב היישוב אלון מורה, הרב אלייקים לבנון וצוות מארגון כושרות, נפגש אתמול (רביעי) עם הראשון לציון, הרב שלמה משה עמאר ודנו עימו בסוגיית שיווק ירקות עלים ללא תולעים.

נזכיר כי בשבוע שעבר פרסם הרב עמאר פסק הלכה בו קרא להיזהר בקניית ירקות עלים שלא מפוקחים ע"י משרד הבריאות ובעלי סכנה בריאותית לציבור. לטענתו כמות הריסוס בירקות ה"מפוקחים" גבוהה ביותר מעל הכמות המותרת לפי תקן משרד הבריאות, וזאת לאור נתונים שהובאו לידיעתו ע"י חוקרים ומנהלי מעבדות ברי סמכא.

עוד נזכיר כי בעקבות קריאתו של הראשון לציון הורו ברבנות הראשית כי מבין חברות המשווקות עלי הירק ללא תולעים, תוענקנה תעודות כשרות רק לאלו הנמצאות תחת פיקוח של משרד הבריאות.

בראיון לערוץ 7 סיפר הרב לבנון כי בארגון כושרות, בסיוע של פרויקט 'מדע והלכה' במשרד המדע והטכנולוגיה ובעידודו של שר המדע של השר הרשקוביץ, מקיימים בדיקות בירקות עלים על מנת לבדוק מה רמת הנקיות שלהם, "אנחנו עוקבים אחרי שני עניינים - כמות התולעים וכמות הריסוס".

הרב לבנון סיפר כי לאחרונה הם קראו דברים של הרב עמאר שניתן היה להבין מהם שניתן לקנות ירקות ללא פיקוח ולשטוף אותם, "הדבר הזה עורר אותנו וביקשנו להיפגש עם הרב והצגנו בפניו את התוצאות שיש בידינו".

"עיקר רצוננו היה להביע את החשש משימוש בירקות עלים מהשוק מכיוון שנמצאו בהם ריסוסים ברמות גבוהות יותר", סיפר רב היישוב אלון מורה וציין כי הרב עמאר זימן מיוזמתו מומחה לעניין ריסוסים שלאחר שהסתכל בממצאים הוא אמר שזו סכנת נפשות לאכול ירקות אלו.

בסיכום הפגישה בין הצדדים הוסכם כי תתבצע פנייה למשרד החקלאות והבריאות ויחד תוקם ועדה שתנסח כללים ברורים לכמות הריסוס המותרת לשימוש בירקות אלו.

הוא סיפר עוד כי בקרוב תפורסם 'רשימת מומלצים' של החברות המשווקות עלי ירק נקיים, "בדקנו 18 חברות של מגדלי ירקות ללא חשש חרקים והתוצאה הראתה כי חלקם ברמה טובה וחלקם נמצאו במצב לא טוב".