מסלול הסדר ארוך יותר? יש דבר כזה

ראש ישיבת ההסדר במודיעין מספר על התכנית הייחודית הקיימת בישיבה כבר 9 שנים ותלמידיה משרתים שנתיים וארבעה חודשים.

אורנית עצר , י"ט בסיון תשע"ג

מסלול הסדר ארוך יותר? יש דבר כזה-ערוץ 7
חיילי הסדר
למצולמים אין קשר לכתבה

בשעה שהתקשורת עוסקת בועדת פרי והמלצותיה לגבי גיוס חרדים ובשעה ששרים בממשלה קוראים להשוות את תנאי גיוס החרדים לתלמידי ההסדר, מסביר ראש ישיבת ההסדר 'מאיר הראל' במודיעין, הרב , אל"מ (מיל') אליעזר  שנוולד כי לא כל אחד יוכל להצטרף לתכנית הייחודית הקיימת בישיבה.

הרב מסביר כי אסור להשוות את תנאי הגיוס בין החרדים להסדרניקים. "בכל מחזור" אומר הרב שנוולד, "של בני שמונה עשרה מהמגזר החרדי, יש כששת אלפים בני נוער. מתוכם 1800 עתידים להיות פטורים כליל מהשרות! חלק גדול ילך לשרות לאומי בן כשנה. אולי יהיו כמה מאות שישרתו שנתיים, בגיל רלוונטי מבלי שיצטרכו לממן את המשפחות שלהם".

לעומת זאת טוען הרב כי, "בציבור הדתי יש בכל מחזור כשבעת אלפים וחמש מאות בוגרים, כמחצית מהם יתגייסו לאחר התיכון לשרות של שלוש שנים, למגוון מסלולים בצה"ל ומחצית ילכו למכינות קדם צבאיות ומיד לאחר מכן יתגייסו לשרות מלא. רק כאלף ושש מאות ילכו לישיבות הסדר שמתוכם כארבע מאות- אנחנו וישיבות השילובים המשרתים כשנתיים. האם יש מה להשוות בין שתי האוכלוסיות?".

"ישנה קבוצת אוכלוסיה איכותית שמשבקשת שילוב של יותר זמן לימוד ויותר זמן שירות עם אופציה לפיקוד ולקצונה ובנוסף מצוקת כוח האדם ביחידות הלוחמות בצה"ל, היא זו שהביאה אותי להקים מסלול ייחודי", מספר הרב.

הרב שנוולד עומד בראש ישיבת ההסדר "מאיר הראל" במודיעין שמקיימת הסדר ייחודי הנקרא שש-הסדר שבו תלמידיה מתחייבים למסלול של 6 שנים שבמהלכם הם מתגייסים לשרות של שנתיים ו-4 חודשים.