אב שכול: הממשלה שכחה את חללי המלחמה

נציגי הממשלה נעדרו אמש מטקס הזיכרון הרשמי לחללי למלחמת לבנון השנייה. המשפחות זועמות: "אפילו זר הם לא הניחו".

בני טוקר , י"ז בתמוז תשע"ג

חיילים בטקס. ארכיון.
חיילים בטקס. ארכיון.
פלאש 90

בטקס הזיכרון הרשמי למלחמת לבנון השנייה, בהר הרצל, נזעקו אמש (שני) נציגי המשפחות השכולות כשהוברר להם שממשלת ישראל לא שלחה ולו שר אחד לטקס, כמו כן במהלך הטקס לא הונח זר מטעם ממשלת ישראל.

דוד איינהורן, אביו של יהונתן הי"ד, שנפל בקרב בעייטא אה שאעב בחלקה הראשון של המלחמה, טוען כי מדובר בזילות של הנופלים, לדבריו חלק מהמשפחות השכולות אף שוקלות שלא להגיע לטקס בשנה הבאה בשל היחס המשפיל והפוגע.

"יש היום בממשלה שני שרים מכהנים, ששלחו את בנינו לצאת למלחמה הנוראה, השר פרץ והשרה לבני, שניהם לא השתתפו באירוע, זה לא מכבד וזה מביא לזילות השכול", אמר.

הוא ציין כי העובדה שאפילו זר מטעם ממשלת ישראל לא הונח, אומרת בעצם את הכל, "ניגשתי אחרי הטקס לסגנית יו"ר הכנסת ח"כ גילה גמליאל והבעתי את התרעומת על כך שממשלת ישראל לא השתתפה בטקס. אני לא צריך את הטקס, כי לי יש יום זיכרון כל השנה. אבל הגעתם של נציגי הממשלה אומרת לנו שהם מכירים, מוקירים וזוכרים את המלחמה ומפיקים את הלקחים". 

איינהורן מצהיר כי אל לה לממשלת ישראל להתפלא אם בשנה הבאה המשפחות יחרימו את הטקס, "אותם שרים ששלחו את בנינו למלחמה הנוראית מכהנים כשרים, איך הם מסוגלים מוסרית. הממשלה מדירה את הטקס, אז שלא יתפלאו שהמשפחות לא רוצות לבוא לטקס. היה על כך דיון כבר השנה, כי הטקס לא מכבד את עצמו".

עוד אמר, "אנחנו כבר מעדיפים ללכת לטקס האישי שלנו בהר כביר משם רואים היכן נפלו בנינו. אם יהונתן לא היה קבור בהר הרצל לא בטוח שהשנה הייתי מגיע. חלק מההורים אמרו לי השנה בשביל מה לבוא, אמרתי להם שלפחות אנחנו נהיה בסדר"

הוא מספר על הקושי שלו מדי שנה, "אצלי השנה מחולקת לשניים, מראש השנה ועד לפסח, שאמנם אני הולך לישון עם יהונתן וקם עם יהונתן אבל זו תקופה יחסית רגועה יותר, אבל מפסח ועד סוף השנה, החל מיום הזיכרון ועד לתקופה שבו הוא נפל, תקופה מאוד קשה, גם השכול הפרטי וגם השכול הציבורי של בין המצרים".

על הנצחת הבן סיפר, "עשינו הרבה דברים להנציח את בננו יהונתן. ארון קודש בעצמונה במכינה, מעלות יהונתן, וספרי תורה, וכמובן הפק"ל כיסים המפורסם שיצא באלפי עותקים ומחולק לחיילים ובו יש כל ההלכות שחייל צריך לדעת בזמן השרות והכול נכנס לכיס".

הוא מספר כי "זהו הפק"ל שיהונתן כתב בכתב ידו ונשא איתו בכיסו. מצאנו את זה בארנק שלו אחרי שנפל, והחלטנו להוציא את זה לכל החיילים. לפני עופרת יצוקה חילקנו לחיילים 1500 עותקים",. הוא מציין כי הפק"ל המקורי מוצג במוזיאון היודאיקה בהיכל שלמה לצד ממצאים מתקופת השואה".

ערוץ 7 פנה למשרד ראש הממשלה לקבלת תגובה, וכשזו תגיע היא תפורסם