שר החינוך: "התלמידים וההורים - מפונקים"

"בחינת בגרות לא צריכה להכשיל אבל היא לא אמורה להיות חוויה. אני חושב שהתפתח פה שיח של פינוק", אמר שר החינוך שי פירון.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בתמוז תשע"ג

הרב שי פירון
הרב שי פירון
מוקי שוורץ
שר החינוך הרב שי פירון מגיב לפרסום דוח ה-OECD על מצב מערכת החינוך בישראל וסערת הבגרות במתמטיקה.
 
בראיון לעיתון "ישראל היום" אמר השר בהתייחסו לדו"ח, "מדובר בכשל רב מערכתי של שנים, זה לא משהו שאפשר לפתור תוך שנה-שנתיים. זה משהו שקרה לישראל בשנים האחרונות, אנחנו משקיעים פחות כסף בחינוך. אנחנו הרבה פעמים נוטים להשתמש בקשיים הביטחוניים כפטור מצרכים האחרים".
 
בהתייחס לפרשת הבגרות במתמטיקה שהובילה למחאת התלמידים ובסופו של דבר להתנצלות של משרד החינוך, אומר פירון כי, "ההודעה שלנו נפתחה במילה - טעינו. אני חושב שהמשרד צריך לעמוד ביושר ולהגיד - נכשלנו. אנחנו בני אדם ויש לי בשורה, כל עוד בני אדם יכתבו תכניות כנראה שיהיו טעויות, תנו לנו לקבל אחריות על הכשל. כתיבת הבחינות לא הייתה במשמרת שלי ואף על פי כן אני מקבל עלי את האחריות ולכן בחינת הבגרות תתוקן במסגרת הפקטורים שמגיעים עד ל-20 נק' רזרבה".


בהמשך מותח שר החינוך ביקורת על תגובות התלמידים, אותן הגדיר "מוגזמות". "בחינת בגרות לא צריכה להכשיל אבל היא לא אמורה להיות חוויה. אני חושב שהתפתח פה שיח של פינוק. מישהו פה שכח שבחינות הבגרות הן בחינות. התלמידים מפונקים ובעיקר הוריהם. אנחנו צריכים להבין שבחינות הבגרות הן אתגר והוא לא קל. צריך להפסיק לעבוד את עגל הזהב שנקרא תעודת בגרות והעובדה שהבחינה משבשת את סדר היום של מדינת ישראל מעבר לטעות של המשרד, היא אות קלון לחברה שאיבדה את המצפן שלה והפכה להיות עבד של הבחינות של עצמה", מסביר השר.

עם זאת יש לציין, כי משרד החינוך הוא שהוציא השבוע הודעה בעקבות התלונות על הבגרות במתמטיקה ברמת 5 יח"ל, שכותרתה היתה "טעינו".

השר פירון התייחס בדבריו גם לדיון החברתי המתמשך על ברית הזוגיות האזרחית ונישואים חד מיניים. "למרות שאני רב. אני חושב שאם שני אנשים רוצים לממש את הקשר ביניהם, גם אם זה לא כמו שאני אוהב, זו מדינה דמוקרטית וליברלית. זה מתפקידי שהם יוכלו לקבל את כל הזכויות".