"רשות המים לא מחלקת דיבידנדים לתאגידי מים"

בדיון בוועדת הפנים התברר: רשות המים ממשיכה להתעקש שלא לחלק דיבידנדים לתאגידי מים רווחים, בניגוד למדיניות שהייתה נהוגה עד כה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' באב תשע"ג

מצב משק המים. המוביל הארצי
מצב משק המים. המוביל הארצי
פלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, קיימה היום (שני) דיון מעקב שעסק בהחלטת רשות מים שלא להעניק דיבידנדים לתאגידי מים רווחים, בניגוד למדיניות שהייתה נהוגה עד כה.

בפתח הדיון חזרה ח"כ מירי רגב, יו"ר הוועדה על עמדתה כי יש לבטל את תאגידי המים. עוד אמרה כי אין  זה נכון שאזרח ישלם סכומים כה גבוהים על מים. היא הזכירה כי רשות המים "משנה את כללי המשחק תך כדי המשחק" דבר שאינו מקובל ופוגע ברשויות שתכננו את תקציב 2013 על פי המדיניות שהייתה נהוגה בשנת 2012 וכללו בתקציבם דיבידנדים שהיו צפויים להתקבל.

ח"כ יעקב אשר אמר כי הוא אינו בעד ביטול תאגידי המים אך אי חלוקת הדיבידנדים הוא מעשה שלא ייעשה, במיוחד לאור התכניות התקציביות של הרשויות.

ראש העיר קריית גת, אבירם דהרי, טען כי רשות המים אינה רק מונעת את תשלום הדיבידנדים אלא, בכוונת מכוון, העלתה את תעריפי המים בעיר על מנת לשחוק את התאגיד. הוא אמר כי אי תשלום 37 מיליון ש"ח של דיבידנדים מהווה פגיעה קשה בעיר, שכן סכום זה זהה לשנתיים של מענקי איזון.

עו"ד יול ברדוש מאבן יהודה, אמר כי במשך שנים הרשות שאבה את מימיה מאקוויפר החוף אך בעקבות העלאת תקן איכות המים על ידי מקורות, אולצה הרשות לסגור את בארותיה ולרכוש מים ממקורות. הוא הוסיף ואמר כי העירייה הייתה יכולה להתפיל את המים אך היא נאלצה להקים תאגיד מים שאולץ לרכוש את מימין ממקורות. הוא הזהיר כי כל תאגידי המים מתוכננים לעבור הפרטה ואז המשאב הבסיסי ביותר, המים, יהיה מופרט.

ירון מזוז, חבר מועצת העיר קריית ביאליק, אמר כי כל אזרחי ישראל זועקים "הסירו מעלינו את שוט תאגידי המים" הוא הוסיף ואמר כי האזרחים נאנקים תחת העול הכלכלי וכי התאגידים לעיתים אף מכפילים את תעריפי המים. איתי חוטר, סמנכ"ל כלכלה במרכז השלטון המקומי, אמר כי ראשי הרשויות הממתינות לקבלת הדיבידנדים רוצים לשמוע מתי הכספים ישוחררו.

נציג משרד המשפטים, עו"ד בלונדהיים, סירב להשיב לשאלתה  של ח"כ מירי רגב, על "שינוי כללי המשחק באמצע המשחק" ואמר כי הנושא יידון מחר אצל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. ישראל עינב, הממונה על התאגידים ברשות המים, אמר כי כלל האזרחים קובעים את מחיר המים ולכן הרשות "מאזנת" בין תאגידים רווחיים לתאגידים פחות רווחיים באמצעות ויסות מחירי המים. בכך ניסה להצדיק את העלאת תעריפי המים בקרית גת ב- 37%. עוד אמר כי הרשות אינה נגד תשלום דיבידנדים, ואולם הרשות הגישה למועצת רשות המים כללים חדשים  לחלוקת הדיבידנדים. הוא הוסיף כי בחודש מאי הגיעו לרשות דוחות תאגידי המים ועד ספטמבר יודיעו לרשויות את הכללים החדשים.

עו"ד תומר רוזנר, היועץ המשפטי לוועדה, אמר כי ברור שתקציבי הרשויות נבנו על סמך מדיניות שנהגה קודם לכללים החדשים  וכי ייתכן שהכללים החדשים יעוררו קשיים מסוימים.

ח"כ מירי רגב, יו"ר הוועדה, סיכמה ואמרה כי ביום רביעי יתקיים דיון נוסף וכי היא דורשת שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה יבוא ויציג את עמדתו.