'הסרכזות עובדות וההעשרה ממשיכה עם החיוכים'

אחרון שליחי המוסד לאיראן מתריע מהתרגיל האיראני: המנהיג האמיתי הוא חמינאי ועמדותיו לא השתנו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשע"ד

 Hassan Rouhani
Hassan Rouhani
Reuters

בכיר המוסד לשעבר, אלעזר (גייזי) צפריר, משוכנע כי הממשל האיראני מתעתע במערב.

בראיון ליומן ערוץ 7 הוא מזכיר כי אמנם רוח'אני מנסה להציג מראה מחוייך ואחר בפני המערב, אך הוא אינו המנהיג הרוחני של איראן אלא האייטולה חמינאי שעמדותיו ותפיסותיו ידועות.

לדבריו של צפריר, שהיה בעברו אחרון ראשי שלוחת המוסד באיראן, כל אדם המכיר את האיראנים יודע היטב כי תפיסתם נותרה קשוחה והחלטית בדרך להגיע לנשק גרעיני, דרך העוברת דרך הולכתו של העולם כולו שולל, "וחלק מזה הוא מתק השפתיים כפי שתיאר זאת ראש המשלה נתניהו".

צפריר סבור כי אמנם לא ניתן להביע התנגדות פומבית לשיחת הטלפון בין רוח'אני לאובמה או לשיחות שבין ג'ון קרי למקבילו האיראני, אך עם זאת יש לזכור כי היכרות אמיתית עם האיראנים מלמדת כי הם הקובעים והמחליטים בסופו של מהלך.

לטעמו הנשיא האמריקאי אובמה בהתנהלותו פוגע עוד ועוד במעמדה של ארצות הברית כמעצמה. "יש כאן סוג של תמימות ורצון להיתלות בתקוות ובסיכונים שונים כדי להימנע ממה שדעת הקהל אינה רוצה - וזו מעורבות צבאית".

עם זאת לטעמו של צפריר המענה היחיד הדרוש הוא "לכסח", כלשונו, את המתקנים הגרעיניים באיראן, מהלך שאותו יהיה צורך לעשות בסופו של דבר בין אם על ידי האמריקאים ואם על ידי ישראל במידה והאמריקאים יבחרו שלא לנקוט בדרך ברורה שכזו. "אנחנו נצטרך לעשות זאת גם אם זה גדול עלינו", הוא אומר ומוסיף כי גם אם תכה ישראל בחמישים אחוזים מתכנית הגרעין האיראנית או תדחה את יכולותיה במספר שנים יהיה בכך הישג משמעותי "כי מדובר באיום קרדינאלי גם עלינו וגם על המדינות הסוניות שסביבנו".

צפריר מזכיר בדבריו את תקוותיהן של המדינות הסוניות, תקוות אותן הם נושאים בחשאי מטעמי צביעות, למכה אמריקאית או ישראלית בגרעין האיראני. לטעמו החשאיות שבה הם נושאים את תפילתם להרס הגרעין האיראני נובעת מחשש שמא ייראה בעולם שיש להן אינטרס זהה ומשותף לזה של ישראל.

באשר ליכולות הפעולה הישראליות מזכיר צפריר גם את האפיק הצבאי אך גם את האפיק הממוחשב ומציין כי חשוב לבצע את הדברים תוך שיתוף פעולה עם ארה"ב ולאחר שיתבצע מאמץ להביא את אובמה ליישום הבטחותיו והצהרותיו להצבת קו אדום מול האיראנים, קו אדום שאותו לא יאפשר לאיראנים לעבור.

להערכתו לנוכח החיוכים שבין איראן לארה"ב מלאכת ההסברה של נתניהו תהיה קשה ומורכבת ואם לא די בכך "צפויים לנו עוד קשיים רבים בדרך לשכנע את ארה"ב ומדינות נוספות". צפריר משוכנע בכך שכפי שפורסם יש בידי ראש הממשלה נתניהו מידע עדכני שיוכל ללמד על המשך העשרת האורניום במקביל לחיוכים באו"ם. "הסרכזות עובדות וההעשרה ממשיכה", הוא מזכיר ומתריע.