רוחאני יבין: יהיה סוף למשחקים

ראש הממשלה מסיים בהצלחה ביקור נוסף בארה"ב. "בלי שטיקים ובלי טריקים" חש נתניהו כי דבריו נפלו על אוזן קשובה.

עוזי ברוך, ניו יורק , כ"ח בתשרי תשע"ד

ראש הממשלה בעצרת האו"ם
ראש הממשלה בעצרת האו"ם
פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייצא בסוף השבוע מניו יורק בחזרה לישראל בתחושה כי הצליח להעביר את המסר לעולם בכלל ולארה"ב בפרט.

לנתניהו המתין בניו יורק קרב בלימה לא קל לאחר נאומו של רוחאני. כלי התקשורת האמריקנים הקרינו שוב ושוב את נאומו של רוחאני שהפך בתוך זמן קצר למבוקש בכל אולפני הטלויזיה. 

מדינות העולם לקחו ברצינות את נאומו הפייסני של רוחאני וכעת תולות הן בו תקוות רבות. נתניהו הצליח בתנאי פתיחה לא קלים לפוצץ את "בלון השלום" של רוחאני. 

נתניהו הזכיר לנציגי המדינות באו"ם: רוחאני עמד בראש המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן משנת 1989 ועד לשנת 2005. באותה תקופה פעילים איראנים ירו למוות במנהיגי אופוזיציה במסעדה בברלין. הם רצחו 85 איש במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס. הם הרגו 19 חיילים אמריקנים כשפוצצו את מגדלי חובר בערב הסעודית. האם אנחנו אמורים להאמין שרוחאני, היועץ לביטחון לאומי של איראן דאז, לא ידע דבר לגבי ההתקפות הללו? מובן שידע".

נתניהו זכה הפעם לפגישה ארוכה עם הנשיא אובמה. חרף העובדה כי אובמה עסוק בבעיות כלכליות מבית חש נתניהו כי דבריו על איראן נפלו על אוזן קשובה. אובמה, הוא איש של פשרות, איש של גישור, נתניהו - לא. נתניהו נשמע נחרץ מאוד מול התחמשותה של איראן בנשק גרעיני.

"רוחאני יכול להמשיך לכדרר בכדור עד שיבין פתאום שיש סוף לכל דבר", אמר גורם מדיני. "רוחאני מנסה למשוך אותנו עד המילימטר האחרון. אך הוא יבין בזמן הקרוב שלא ישתלם לו".

נתניהו לא נזקק בנאומו לגימיקים, "הגימיק הוא שאין גימיק", הבהיר זאת היטב בראיון לערוץ 7 השר גלעד ארדן לאחר הנאום.

אין צורך להיבהל מהמאמר התוקפני של "הניו יורק טיימס" נגד נתניהו או מביקורת כזו או אחרת מצד עיתונאים ישראלים שמתקשים להתמודד עם הצלחתו של ראש הממשלה. בסופו של דבר - ב"מבחן התוצאה", כמו שאמר בעברית נתניהו לאובמה, ראש ממשלת ישראל עשה את העבודה. אם העולם הפנים? ימים יגידו.