הרב פירון: חווים קלקול תרבותי ומוסרי

עתה באה השעה להעמיק בעולם התוכן. הגיעה העת להתחדשות תרבותית ומוסרית עמוקה, אמר שר החינוך בטקס פרסי ישראל.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ו' באייר תשע"ד | עודכן: 21:29

הרב פירון: חווים קלקול תרבותי ומוסרי-ערוץ 7
פרס ישראל לעדינה בר שלום
ששון תירם

טקס הענקת פרסי ישראל לשנת תשע"ד התקיים הערב (שלישי) בבנייני האומה בירושלים.

הטקס התקיים במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, נשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס, שר החינוך הרב שי פירון וראש העיר ירושלים ניר ברקת.

שר החינוך הרב שי פירון ציין בטקס לקילקול התרבותי כלשונו בחברה הישראלית. "אנו חווים קלקול תרבותי ומוסרי, המבקשת להעדיף את הריאליטי על פני החזון, המייצרת שיח תוקפני, כמעט אלים, המעודד ביזוי ושיסוי.

התופעות החיוביות והפסולות הללו מבטאות במידה רבה קריאה חברתית להתחדשות. מעגל אחד בא לידי מיצויו: הקמנו מדינה שאיתנותה הכלכלית והביטחונית אינה מוטלת בספק; יש לנו מערכות מפוארות בתחומי החינוך והרווחה; הוגי רוח ישראלים וסופרים תופסים מקום של כבוד בחלון הראווה של אנשי הרוח בעולם", אמר הרב פירון.

"בנינו את הכלים. אבל עתה באה השעה להעמיק בעולם התוכן. הגיעה העת להתחדשות תרבותית ומוסרית עמוקה, התחדשות שתשליך על אופייה של המדינה בהווה ובעתיד", אמר שר החינוך.

"עלינו להשקיע עמל רב כדי לבנות משמעות השואבת את כוחה מערכיה היהודיים של הנבואה, מעולמות הרוח של חוזיה והוגיה של המדינה ומאימוץ של הטוב והראוי בדברי ימי העולם. לפעמים אנו פוחדים להלך בגדולות. הציניות מאיימת על הציונות, היא מרעילה כל חלקה טובה בשטף של בוז המערער על אמיתות גבוהות ונאצלות ומטיל ספק בעֶקרון תום הלב של אוהבי העם והארץ.

אני חש בצימאון לשיח חדש, שיח רם ונישא, כזה הדורש ומצפה, שיח של תקווה ואמונה שישראל היא חברת מופת, שיש לה וּבָה אישים רבים המבקשים להעמיק ולהעניק לה משמעות, לעסוק בתכנים ולמלא את הכלים בצרור ערכים שייטיבו עמנו ועם הדורות הבאים. שם המשחק הוא "אחריות", חומרי הבעירה הם האמונה בצדקת הדרך, האמונה באדם ובעם והרגישות לפרט ולכלל", דבר שר החינוך.

פרסי ישראל הוענקו לזוכים בתחומים הבאים:

- פרופ' שמא יהודה פרידמן - בתחום חקר התלמוד
- פרופ' מרדכי שגב – בתחום חקר הפיזיקה
- פרופ' יעקב קטן – בתחום חקר החקלאות וחקר מדעי הסביבה
- פרופ' עירד מלכין – בתחום חקר ההיסטוריה הכללית
- הרב אהרן ליכטנשטיין – בתחום ספרות תורנית – יצירה
- פרופ' מרטה וינשטוק רוזין – בתחום חקר הרפואה
- פרופ' מיכל נאמן – בתחום אמנות פלסטית
- פרופ' חיים לוי – בתחום חקר הניהול

פרס ישראל על מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה:

- אבינועם נאור (אהרונוביץ')
- הרבנית עדינה בר שלוםטוען....

 צילום: ששון תירם