האם האוצר ילך לקראת קבוצות הרכישה?

נציגי האוצר קבעו להיפגש עם ועד ארגון קבוצות הרכישה. בפגישה יעלה הוועד הצעות פתרון להשוואת החלת הפטור ממע"מ לכלל רוכשי הדירות.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ח' באייר תשע"ד

האם האוצר ילך לקראת קבוצות הרכישה?-ערוץ 7
יאיר לפיד, תתחבר למציאות
צילום: פלאש 90

בימים האחרונים קבעו נציגי האוצר פגישה עם ועד ארגון קבוצות הרכישה.

הפגישה תתקיים בשבועות הקרובים במהלכה יעלה ועד ארגון קבוצות הרכישה הצעות פתרון להחלת הטבות הדיור על כלל רוכשי הדירות, בכלל זה גם בקרב הרוכשים בקבוצות הרכישה.

הפגישה תתקיים עם יועץ שר האוצר לנושא הדיור, אורי שני ועוזרי שר האוצר.

מצד קבוצות הרכישה ישתתפו יו"ר פורום ארגון קבוצות הרכישה, ישראל זעירא, מנכ"ל חברת באמונה וחברי הוועד: דני הרצוג מקבוצת קפיטל גרופ, חני הורביץ מקבוצת הורביץ-יוכלמן, מוטי פלד מקבוצת מינהל מגורים ישראל, עו"ד דודו ג'והן ממשרד עו"ד וינרוט המייצג את פורום קבוצות הרכישה ונציגי איגוד לשכות המסחר.

המגעים עם האוצר מתקיימים על רקע כנס חירום שארגן פורום קבוצת הרכישה בשיתוף איגוד לשכות המסחר בשבועות האחרונים. איגוד לשכות המסחר ופורום קבוצות הרכישה מבקשים לנצל את התקופה בה נוסח ההחלטה טרם נכנס לתוקף כדי להכניס בו שינויים שייטיבו עם כלל רוכשי הדירות.

במכתב שהעביר יו"ר ועד ארגון קבוצות הרכישה, ישראל זעירא לשר האוצר יאיר לפיד הוא מציין כי ההחלטה למתן הטבות במתוכנת הנוכחית פוגעת בקהל רחב של רוכשים זכאים הבוחרים לרכוש דירות באמצעות קבוצות רכישה.

זעירא מציין במכתב שיצא בשם איגוד לשכות המסחר, כי השינויים שנעשו בחוק ההסדרים ב-2011 בעצם השוו בין תנאי רוכשי קבוצות רכישה לרוכשי דירה מקבלן לעניין מיסוי, ולכן ההתייחסות אל שני סוגי הרוכשים זהה.

"משכך", מציין זעירא, "רוכשי קבוצות רכישה רואים עצמם, ובצדק, רוכשי דירה לכל דבר ועניין ולפיכך הם זכאים ליחס שוויוני גם בנושא ההטבות המתוכננות על-ידי המחוקק. לפי טיוטת החוק המוצעת, נוצר מצב אבסורדי שרוכשים הזכאים לקבל הטבה לו רכשו דירה מקבלן, לא יוכלו לקבל את ההטבה המתוכננת רק משום שהחליטו לרכוש דירה דרך קבוצת רכישה. יש לאפשר לזכאים היכן לרכוש דירה. תחרות בריאה מסוג זה רק תתרום לירידת מחירים והלא זו הכוונה של משרד האוצר".

התאגדות קבוצות הרכישה נעשתה בחודש האחרון על רקע החלטת הממשלה להעניק הטבות דיור לחלק מסוים מרוכשי הדירות בישראל. קבוצות הרכישה המונות כיום כרבע מרוכשי הדירות רואות את החלטת האוצר, שאושרה בקבינט הדיור, פוגעת ומפלה אלפי רוכשים שבחרו שיטת רכישה אחרת שיש בה כדי להוזיל את מחירי הדירות.

"קבוצות הרכישה הינו הפלח השני בגודלו היום בתחום הבניה המגורים", מוסיף מוטי פלד, חבר בוועד מקבוצת מינהל מגורים ישראל, "הצלחתו בהוזלת מחיר עלות הדירה בעשרות אחוזים תואמת לחלוטין את מדיניות הממשלה ואינה מוטלת בספק".