"מתייחסים למשרתי הקבע כאויב העם"

יו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות תקף את אנשי האוצר על יחסם למשרתי הקבע. שר הביטחון האשים את האוצר בהפרת הסכמים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באייר תשע"ד

חובת צדק מוסרית. ח"כ חיים כץ
חובת צדק מוסרית. ח"כ חיים כץ
פלאש 90

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת קיימה היום דיון סוער בהשתתפות שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון.

הדיון עסק באי מימוש הסכם שכר חדש למשרתי הקבע בצה"ל, אשר נחתם בחודש ינואר השנה ומותנה באישור הממשלה.

הצורך בהעלאת שכרם של אנשי הקבע עלה בעקבות העלאת גיל הפרישה מצה"ל, אשר אושרה בוועדת העבודה והרווחה לפני כשלוש שנים.

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו), אמר בפתח הדיון: "מתייחסים למשרתי הקבע כאויב העם, כותשים אותם מדי בוקר בכל מערכות התקשורת ומתארים אותם כעושקי המדינה. אבל הם מגורשים לפנסיה, ללא יציבות תעסוקתית וללא ביטחון. רובם היו מעדיפים להישאר ולעבוד עד גיל זיקנה לו רק היו נותנים להם".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון: "משרד האוצר אינו מקיים חוקים ופועל מתוך שיטה עם אידיאולוגיה: לפגוע בביטחון, במשרתי הקבע ובצבא. שערי סמר כשקראתי ראיון עם שר האוצר בו הוא מפנה את כל עוולות המשק לשלושה גורמים: הטייקונים, החרדים ומשרתי הקבע. אם זו לא דה לגיטימציה שיטתית למשרתי הקבע, שלצערי גם מצליחה לחלחל, אז מה זה? לא ייתכן שמשרתי הקבע יקבלו פחות משוטר שעובד משמרות".

"בקרוב לא יהיו לנו משרתי קבע", הוסיף יעלון, "בגלל שכבר חודשים ארוכים האוצר נותן תשובות של "לך ושוב" ובגלל ששבעתי כבר מכל תרגילי ההשהיה, הכנתי תזכיר חוק שמחזיר את מודל הקבע למצבו הקודם (ללא העלאת גיל הפרישה, ח"ע) ואז האוצר לא יצטרך לממש את ההסכם".

בתגובה אמר סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, מאיר בינג: "עמדנו בכל ההסכמים. היחיד שלא מקיים הסכמים זה משרד הביטחון". בתגובה הרים שר הביטחון את קולו: "לא אקיים ויכוח עם פקיד. אם שר האוצר היה מגיע, הייתי מתווכח איתו". ח"כ כץ פנה לבינג: "לא בכדי הממונים עליך לא רצו להגיע לדיון".

ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי פנתה לנציגי האוצר: "דחקתם את הצבא לתחתית מדרג הסקטור הציבורי ואתם מצפים שהוא יהיה איכותי. הגזמתם. אתם עושים צחוק מכולנו. קצינים ונגדים איכותיים עוזבים מיוזמתם את הצבא. סקר חדש שנערך בקרב משרתי הקבע קובע כי לדעתם צה"ל רק במקום ה-60 בקרב מקומות העבודה האטרקטיביים . אני לא אופטימית לגבי מימוש ההסכם".

הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי אמסלם: "ההסכמים הותנו באישור הממשלה". סגן הממונה על התקציבים בינג הוסיף: "ועדת לוקר תבצע חשיבה מחודשת על הסכם הקבע, שתסתיים, בשאיפה, בעוד כחצי שנה. עד אז לא יהיה נכון לקבל החלטות בעניין משרתי הקבע. אם נותנים כסף למשהו אחד, משהו אחר נפגע. יישאר פחות כסף לחינוך, לדוגמה".

חברי הכנסת מיקי רוזנטל (העבודה), שולי מועלם ויוני שטבון (הבית היהודי) נזעקו לשמע הדברים: "זו דמגוגיה, אין קשר בין הדברים. מדובר בהסכם שנחתם לפני ארבע שנים וצריך לקיים אותו".

ח"כ כץ כינה את דברי בינג: "תירוצים עלובים ואמירה מטומטמת. אתה יושב בפני אנשים מרומים. העלינו את גיל הפרישה כי הבטחתם אופק קידום. שיקרתם אותנו ביודעין. מקווה שתפעלו בהקדם למימוש ההסכמים וששר הביטחון לא ייאלץ להגיש ולקדם את הצעת החוק שהכין".