מתנדבי שירות אזרחי הודרו מהטבת הדיור

תנאי הסף שנקבעו להטבת מע"מ 0 מונעים בפועל ממתנדבי השירות האזרחי החרדים והפטורים משירות לקבל את ההטבה מהמדינה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ה באייר תשע"ד

לא יקבלו. מתנדבים חרדים בשירות האזרחי
לא יקבלו. מתנדבים חרדים בשירות האזרחי
צילום: פלאש 90

תזכיר החוק בעניין מע"מ אפס לרוכשי דירות שהופץ בסוף השבוע שעבר על-ידי משרד האוצר, מגדיר מיהו "רוכש מוטב" שיזכה להטבת 0% מע"מ על דירה ראשונה שירכוש.

הנוסח אינו כולל בתוכו את המתנדבים החרדים, ולא את הבנים שקיבלו פטור מצה"ל והתנדבו לשירות הלאומי-אזרחי, מכיוון שהקריטריונים לקבלת ההטבה על פי ההצעה הינם: שירות של מינימום 18 חודשים לגברים, ו-12 חודשים לנשים.

קביעה זו של מינימום 18 חודשי שירות לגברים במקום 12 חודשי שירות, הינה בעייתית הן מבחינת המשרתים החרדים שסיימו שירות אזרחי של 12 חודשים, בהתאם לאורך השירות שהיה קבוע בחוק לפני אישור החוק החדש לשוויון בנטל, והן מבחינת בנים שקיבלו פטור מצה"ל ומתנדבים לשירות הלאומי למשך 12 חודשים או יותר (לא חרדים, מקבלי פטור מסיבות רפואיות ואחרות).

ברשות השירות האזרחי לאומי חוששים, כי מתנדבים רבים עלולים 'ליפול בין הכיסאות' ולא להיות זכאים להטבה זו, מסיבות של ניסוח שגוי ואשר אינו תואם את הגדרות השירות הלאומי-אזרחי לכל אחד מהמגזרים המתנדבים בו.

בעקבות כך, פנה מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, שר-שלום ג'רבי, למנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, בבקשה לתקן אפליה זו, ולכלול בתוכה גם את המשרתים החרדים ואת הצעירים שקיבלו פטור משירות בצה"ל והתנדבו לשירות הלאומי.

במכתבו ציין ג'רבי: "קרוב ל-17,000 מתנדבי השירות הלאומי-אזרחי מכלל המגזרים תורמים תרומה משמעותית מזמנם וממרצם במשך שנה או שנתיים למדינת ישראל במגוון תחומים, ויש להכיר להם תודה על כך. לא ייתכן כי מתנדבים אלו, לא יהיו זכאים גם הם לאחר שירותם לאותן ההטבות המוקנות לבוגרי השירות הצבאי בבואם לרכוש את דירתם הראשונה".

עוד הוסיף ג'רבי, כי "אני סמוך ובטוח כי נושא השירות הלאומי-אזרחי קרוב לליבך ולכן אני פונה אליך בבקשה לשנות את החלטתכם, כך שיוכללו כל בוגרי השירות הלאומי-אזרחי בקבוצת הזכאים להקלה ברכישת דירתם הראשונה".