הערר נדחה: חוק הפונדקאות אושר בממשלה

שרי הבית היהודי נותרו בודדים בהתנגדותם לתיקון חוק הפונדקאות. בהצעה שאושרה בממשלה בוצעו שני תיקונים שיפחיתו את הבעייתיות שבה.

שלמה פיוטרקובסקי , ג' בסיון תשע"ד

ישיבת ממשלה. ארכיון
ישיבת ממשלה. ארכיון
צילום: פלאש 90

ממשלת ישראל דחתה ברוב של 12 מול 2 את הערר שהגיש שר השיכון אורי אריאל על החלטת ועדת השרים לחקיקה לאשר את התיקון לחוק הפונדקאות.

בהצבעה תמכו בחוק שרי הליכוד, יש עתיד והתנועה, השר אביגדור ליברמן נמנע בהצבעה ואילו שני שרי הבית היהודי, אורי אריאל ונפתלי בנט התנגדו לחוק. השר אורי אורבך לא נכח בישיבה.

על פי דרישת הבית היהודי ולמרות התנגדות שרי המפלגה נעשו שני תיקונים בהצעת החוק. על פי התיקון הראשון כל תרומת ביצית ופונדקאות תבוצע תוך ניהול מרשם, שיאפשר מעקב וימנע חששות של ממזרות. על פי התיקון השני, החוק לא יאפשר במפורש לאישה נשואה להיות אם פונדקאית וישתוק בסוגיה זו.

בישיבה הביעו שרי הבית היהודי את התנגדותם להצעה. השר אורי אריאל אמר בישיבה כי ההצעה מתיימרת ליצור שוויון, אולם בפועל היא פוגעת בזוגות נשואים חשוכי ילדים שנאלצים לעבור שנים של טיפולים לפני ההגעה לשלב הפונדקאות, זאת לעומת זוגות חד מיניים ורווקים שלא יאלצו לעבור את אותו תהליך.

השר אריאל הדגיש כי ההצעה מנוגדת להלכה ולכן יתנגד לה. השר בנט ציין אף הוא כי הוא מתנגד להצעה בעקבות הבעיות ההלכתיות שבה.

שרת הבריאות, יעל גרמן, יוזמת החוק, בירכה על האישור, "התחושה היא שהביציות הפשירו, וכעת נתכונן ליצירת התינוק וללידתו בכנסת. כעת כשהחוק יצא מההקפאה, אנו מתכוונים להניע אותו במהירות כדי להביא לשוויון המיוחל בחברה הישראלית. הבטחנו וקיימנו. זהו יום בשורה. הצעת החוק מאזנת בין הרצון והזכות של כל אחד ואחת להיות הורה, לבין השמירה על הפונדקאית וזכויותיה".