הרב דרוקמן: להיאבק בחוק הפונדקאות בכל דרך

הרב דרוקמן מכחיש פרסומים לפיהם לא תמך בעמדה לפיה על הבית היהודי להטיל ווטו מוחלט על הצעת חוק הפונדקאות, "פרסום שקרי".

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ג' בסיון תשע"ד

להתנגד. הרב דרוקמן
להתנגד. הרב דרוקמן
צילום: הלל לדרמן

ראש ישיבת "אור עציון", הרב חיים דרוקמן, מראשי רבני הצינות הדתית, ויו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא אומר כי הפרסום על כך שהוא אישר למפלגת הבית היהודי שלא להטיל וטו על חוק הפונדקאות ובכך לתת לחוק לעבור בממשלה - שקרי.

"הידיעה על עמדתי ועל החלטת הרבנים בקשר לחוק הפונדקאות שקרית", הדגיש הרב. הרב דרוקמן מציין, כי "לאחר שהתבררה המגמה האמתית של החוק, דעת כל הרבנים הייתה שצריך להיאבק בו בכל דרך על מנת שלא יתקבל".

הרב דרוקמן מבהיר עוד, כי "חוק זה, אם יתקבל, יהווה דגל שחור בספר החוקים של מדינת ישראל. זהו חוק אנטי יהודי ואנטי מוסרי ופוגע בדבר היסודי ביותר בחברה".

חוק הפונדקאות, שעלה להכרעת ועדת השרים לחקיקה ביוזמת סיעת "יש עתיד", מבקש לאפשר גם לזוג חד מיני או לרווקים לעשות שימוש בשירותיה של אם פונדקאית.

החוק מהווה שינוי למצב הקיים, בו פונדקאות הותרה בישראל רק לזוגות נשואים. זוגות חד מיניים שביקשו לבצע הליך פונדקאות נאלצו לעשות זאת בחו"ל, דבר שגרם לא פעם לתסבוכות חוקיות ואחרות.

ועדת השרים לחקיקה אישרה את קידום החוק אולם השר אורי אריאל הגיש ערר על ההצעה. הבוקר (ראשון) דנה הממשלה בערר והחליטה לדחות אותו ברוב של 12 מול 2.

בהצבעה תמכו בחוק שרי הליכוד, יש עתיד והתנועה, השר אביגדור ליברמן נמנע בהצבעה ואילו שני שרי הבית היהודי, אורי אריאל ונפתלי בנט התנגדו לחוק. השר אורי אורבך לא נכח בישיבה.

על פי דרישת הבית היהודי ולמרות התנגדות שרי המפלגה נעשו שני תיקונים בהצעת החוק. על פי התיקון הראשון כל תרומת ביצית ופונדקאות תבוצע תוך ניהול מרשם, שיאפשר מעקב וימנע חששות של ממזרות. על פי התיקון השני, החוק לא יאפשר במפורש לאישה נשואה להיות אם פונדקאית וישתוק בסוגיה זו.

בישיבה הביעו שרי הבית היהודי את התנגדותם להצעה. השר אורי אריאל אמר בישיבה כי ההצעה מתיימרת ליצור שוויון, אולם בפועל היא פוגעת בזוגות נשואים חשוכי ילדים שנאלצים לעבור שנים של טיפולים לפני ההגעה לשלב הפונדקאות, זאת לעומת זוגות חד מיניים ורווקים שלא יאלצו לעבור את אותו תהליך.

השר אריאל הדגיש כי ההצעה מנוגדת להלכה ולכן יתנגד לה. השר בנט ציין אף הוא כי הוא מתנגד להצעה בעקבות הבעיות ההלכתיות שבה.