ראש לאריות: הולנד בראשות הבית משער נגיחה

ההולנדים ללא חלוצם הלוהט ואן פרסי, נאלצו לבנות על התקפות מתפרצות וניצול מצבים נייחים. פר שנכנס כמחליף כבש בנגיחה, ממפיס במתפרצת

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ה בסיון תשע"ד

בראש טוב. המשחק שהתקיים הערב (שני) באצטדיון קורינתיאנס שבסאו פאולו, הפגיש בין שתי הנבחרות המושלמות של בית ב' - הולנד וצ'ילה.

שתי הנבחרות כבר הבטיחו באופן מעשי וסופי את העפלתן לשלב הבא, שלב שמינית גמר גביע העולם. המשחק היה על ראשות הבית, כששתיהן ידעו כי המפסידה שתעפיל מהמקום השני של הבית, עשויה להיות מודחת כבר בשלב הבא, כשככל הנראה תפגוש את נבחרת ברזיל הביתית, נבחרת ששתי הנבחרות המקבילות העדיפו שלא לקבל כבר בשלב הבא.

שני המאמנים של שתי הנבחרות עשו את ההתאמות בהרכבים והסיקו מסקנות מהמשחק הקודם. הולנד חסרה את רובין ואן פרסי חלוצה הלוהט, לאחר שזה החזיק בכמות כרטיסים צהובים שמנעו ממנו לשחק במשחק הזה. בנוסף לואן פרסי, בחר המאמן ההולנדי ואן חאל שלא לסכן את בלמו מרטינס אינדי לאחר שזה נפצע בראשו במשחק הקודם מול אוסטרליה, ונראה היה שההרכב של ההולנדי והמערך כולו מנסים להוציא תיקו בלבד מהצ'יליאנים המסוכנים, דבר שיספיק להולנד בכדי לסיים בראשות הבית.

גם מאמן צ'ילה, סמאפולי, החליט שלא לסכן שחקן חשוב מאוד שלו לקראת המשחקים הבאים. היה זה ארתורו וידאל שהגיע למונדיאל כשהוא סוחב פציעה.

במחצית הראשונה לא ראינו משחק גדול במיוחד מצידן של שתי הנבחרות שהבטיחו רבות. צ'ילה החזיקה יותר בכדור ונמצאה כמעט לכל אורך המחצית הראשונה יותר בצד ההולנדי מאשר בצידה שלה. סאנצ'ס וגוטיירס המשיכו להיות צמד השחקנים הלוהט של צ'ילה, וניסו את מזלם מול הגנת ההולנדים אך ללא הצלחה יתירה.

ממש על סף הירידה למחצית, נזכרו שתי הנבחרות לשחק והגיעו כל אחת מהן להזדמנות גדולה ליד שערה של יריבתה. דווקא הולנד הייתה הראשונה כשיצאה למתפרצת עם אריאן רובן. רובן לא ספר את הגנת הצ'יליאנים ורק הסיומת הייתה חסרה לו. מהצד השני, כדור חופשי אדיר של דיאס מצא את גוטיירס לבדו אבל בפוזיציה רעה כשהיה עם הגב לשער. הנגיחה שלו פיספסה את השער ההולנדי.

המחצית השניה נפתחה כמו שנפתחה הראשונה - בשליטת צ'ילה. סאנצ'ס להט על המגרש והיה בכל מקום. המאמן הצ'יליאני הבין שהוא חייב ניצחון והימר על התקפה כשעשה חילוף התקפי. בדיעבד, כנראה זה מה שאיפשר להולנדים לעלות ליתרון שחרץ את גורל המשחק עבורם.

כדור קרן של ינאמאט מצא את הראש של לירוי פר, שנכנס בדיוק כמחליף אצל ואן חאל. פר הכניס את הראש שלו לכדור הקרן וקבע 0:1 להולנדים שהבטיחו באופן סופי את ראשות הבית. צ'ילה עוד ניסתה לחזור וקיבלה מספר הזדמנויות לא רעות לכך, אבל שוב ההולנדים הם שאמרו את המילה האחרונה. התקפה מתפרצת בתוך תוספת הזמן, בדיוק כמו שמלמדים בספרים מצאה את רובן על הקו.

הקשר הנהדר הרים את הראש וראה את חבירו ממפיס שנכנס גם הוא כמחליף על הקו איתו. מסירת רוחב של רובן לממפיס הצריכה רק דחיפה קטנה של הכדור אל תוך שערם של צ'ילה. בסיום: 0:2 להולנדים המעופפים. משערים של המחליפים. הולנד הבטיחה את ראשות הבית וכנראה תמנע ממפגש עם ברזיל בשלב הבא. צ'ילה תקווה לעשות הפתעה גדולה נוספת בשלב הבא.

מהלך המשחק:

דקה 22: ההזדמנות הראשונה במשחק, לטובת צ'ילה ששלטה. סאנצ'ס העביר כדור רוחב שמצא את גוטיירס אבל הבעיטה שלו הלכה מעל השער ההולנדי.

דקה 34: ההולנדים התעוררו כשרובן הוציא התקפה מתפרצת נהדרת, רק שפיספס במסירה האחרונה.

דקה 40: היה נראה שזה רק זמן שההולנדים יכבשו, רובן שוב היה האיש הנכון במקום הנכון כשהתפרץ והתגבר על שחקני ההגנה הלבנים, אך הסיומת שלו מול השער הייתה חלשה במיוחד ויצאה החוצה.

דקה 44: צ'ילה לא מוותרת וממשיכה לנסות ולכבוש שער שיגרום לה לעלות מהמקום הראשון בבית. כדור חופשי נהדר של מרסלו דיאס מצא את הראש של גוטיירס שהיה עם הגב לשער. הנגיחה שלו הלכה החוצה אבל בהחלט היוותה הצהרת כוונות על רצינותה של צ'ילה לכבוש.

דקה 64: סאנצ'ס המשיך להיות השחקן הטוב על המגרש בנבחרת הצ'יליאנית ובמהלך מבריק של כדור בין הרגליים עבר את לנס. אם הבעיטה ששיחרר הייתה כמו המהלך המדהים שלו, זה בהחלט היה יכול להיות השער היפה של הטורניר, אך הבעיטה נבלמה על ידי השוער ההולנדי. 

דקה 75: המאמן סמפאולי החליט להמר על כל הקופה כשביצע חילוף התקפי בהגנתי. היה זה הסימן של הכתומים שהשתלטו על המשחק.

דקה 77: אחרי שנכנס כמחליף דקה לפני כן, כדור קרן של ינאמאט מצא את הראש של לירוי פר המחליף שרק הכניס את הראש וקבע 0:1 להולנדים. שער שאומר הרבה ובעיקר: הולנד מסיימת בראשות הבית.

דקה 88: שוב צ'ילה לא ויתרה, ושוב היה זה סאנצ'ס. השחקן האדיר לא הסכים לוותר וניסה את מזלו אך דרישתו לעבירה אחרי שנפל ברחבה ההולנדית לא נענתה על ידי השופט.

דקה 92: דקה לפני סיום המשחק ושוב הולנד יצאה למתפרצת. רובן מסר כדור רוחב חד וממפיס דאפאי היה רק צריך לדחוק מקרוב את השער השני של הולנד ושער הסיום של המשחק כולו. 

בסיום: הולנד מנצחת 0:2 את צ'ילה וסאנצ'ס במשחק שהיו בו מעט מצבים. אבל ככה זה, מה שנותנים צריך לקחת. הולנד כנראה נמנעה ממפגש מול ברזיל המאחרת בשלב הבא, צ'ילה תנסה לחולל עוד נס אחרי שהדיחה את ספרד בשלב הבתים המוקדם.

הרכבי הנבחרות:

הולנד: יאספר סילסן, דריל ינאמאט, רון פלאר, סטפן דה פריי, דיילי בליינד, נייג'ל דה יונג, ג'ורג'יניו ווינאלדום, דירק קאוט, ווסלי סניידר, אריאן רובן וג'רמיין לנס (ממפיס דפאיי, 69').

צ'ילה: קלאודיו בראבו, גארי מדל, גונסאלו חארה, פרנסיסקו סילבה (חורחה ואלדיביה, 71'), אאוחיניו מנה, מאוריסיו איסלה, מרסלו דיאס, צ'ארלס אראנגיס, פליפה גוטיירס (ז'אן בוסז'ור, 46'), אדוארדו ורגאס ואלכסיס סאנצ'ס.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il