מרטינס כובש את השני
מרטינס כובש את השני רויטרס

משחקי הלילה במחזור השלישי של בית ג' עמדו בסימן: מי תזכה במקום השני. כן כן, קראתם נכון - מי תזכה במקום השני ולא במקום הראשון.

הסיבה לכך היא כי הנבחרת שתעפיל לשלב שמינית הגמר מהמקום השני בבית ג' תפגוש בשלב הבא את קוסטה ריקה המפתיעה, ואילו זו שתעפיל מהמקום הראשון בבית ג' עשויה להיות מודחת מוקדם מהצפוי כשתפגוש את אורוגוואי החזקה.

למשחק שהפגיש בין הנבחרת שמועמדת בטוחה להיות זו שתפגוש את אורוגוואי לבין זו שעוד עשויה להפעיל מהמקום השני, הגיעו נבחרות קולומביה ויפן. קולומביה מחזיקה עד כה במאזן מושלם בבית ג' כשהיא עם 6 נקודות מ-6 אפשריות, זאת למרות חסרונו הבולט של כוכבה הגדול - רדאמל פלקאו.

מאמן קולומביה חוסה פקרמן אמר רק לפני כמה ימים כי נבחרתו "לעולם לא תאבד את התשוקה והאומץ", אך כנראה שגם הבין את המשמעות של לעלות מהמקום הראשון והחליט לעשות לא פחות משמונה שינויים בהרכב נבחרתו. כמובן שאם יודה המאמן בסיבת החילופים הרבים, תעלה לו ולנבחרתו הדבר מחיר רב בגין חוסר ספורטיביות, אז פקרמן תירץ את השינויים כ"מנוחה לשחקנים".

ביננו, על מי אתה עובד? הסיכוי היחיד של קולומביה שלא לעלות מהמקום הראשון היה אם היא תפסיד וחוף השנהב ינצחו. אבל המצב בבית זה מסובך הרבה יותר מכפי שנראה לפקרמן ונבחרתו. יפן, יוון וחוף השנהב עוד היו יכולות לעלות מהמקום השני לשלב הבא ובכך להפגיש בין קולומביה לאורוגוואי בשלב הבא.

המשחק נפתח בגישושים רבים של שתי הנבחרות, אך נראה היה שהיפנים רוצים יותר ושולטים יותר בכדור ובקצב המשחק. למרות הקישור הלא מתואם של הקולומביאנים דווקא הם עלו ראשונים ליתרון במשחק, בניגוד לרצונו של מאמנם חוסה פקרמן. השער הגיע לאחר הכשלה של היפנים ברחבתם וקוודראדו דייק מהנקודה הלבנה. למרות התוצאה ואולי בגללה, הקולומביאנים הלכו אחורה והיפנים השתלטו לחלוטין על המשחק, השער היה באוויר. ואכן רגע לפני שירדו להפסקה, באו הסמוראים הכחולים על שכרם משער של אוקזאקי אחרי בישול של הונדה השחקן הטוב על המגרש. במקביל, במשחק של יוון וחוף השנהב, הובילו היוונים דבר ששימח מאוד את היפנים שעם ניצחון שלהם עשויים עוד להעפיל לשלב הבא. אבל תכנונים לחוד ומציאות לחוד.

פקרמן הכניס במחצית את חאמס רודריגז המצויין שהכניס המון מהירות במשחק של קולומביה. הקשר המצטיין הראה ניצוצות של גאונות ממנו כשהצליח להביך שוב ושוב את הגנת יפן, הפעם השער לקולומביה היה באוויר. עשר דקות לאחר שנכנס, שינה רודריגז את המשחק כולו כשבישל לחברו לנבחרת, מרטינס, את השער השני של קולומביה במשחק. השער שקבע כי יפן לא תעפיל לשלב שמינית הגמר. אבל זה ממש לא היה הסוף.

רודריגז המשיך להיות האיש המצויין על המגרש כששוב בישל, שוב למרטינס שכבש אחרי התנערות משחקני ההגנה היפנים וקבע 1:3. הדקה ה-84 במשחק זה תיזכר לעוד הרבה זמן, כשפקרמן הכניס את שוערו השני פאריד מונדראגון בן ה-43 לשחק ובכך הפך אותו לשחקן המבוגר ביותר בכל השנים ששיחק במונדיאל. איזו דרך נהדרת להיפרד משחקן אהוב. יש לדל בוסקה המאמן הספרדי הרבה מה ללמוד מפקרמן על כך.

רודריגז לא נשאר חייב והחליט שהוא רוצה גם לכבוש במשחק הזה, וכך עשה כשכבש בדקה ה-89. את המשחק סיים הקשר שנכנס במחצית בלבד עם שני בישולים ושער אדיר נוסף. הספק בהחלט מספק.

מהלך המשחק:

דקה 9: יושיטו אוקובו היפני ניסה ללכת עד הסוף כשהעביר כמה שחקני הגנה קולומביאנים בתוך הרחבה שלהם. אך הכדור שבעט לא היה מספיק טוב ולא הלך לכיוון השער בכלל.

דקה 17: השופט שרק לפנדל לאחר הכשלה של קונו על ראמוס, וקוורדאדו לא התרגש ודייק מהנקודה הלבנה. שער ראשון לקולומביה, בניגוד גמור למהלך המשחק ולשליטת היפנים בכדור. במצב הזה, קולומביה עולה מהמקום הראשון ופוגשת בשלב הבא את אורוגוואי למשחק ענקיות דרום אמריקאיות.

דקה 25: שינג'י קגאווה המוכשר הצליח להגיע עד ממש לסף הרחבה, אבל הכדור שבעט לא סיכן כלל את השוער הקולומביאני.

דקה 33: שוב הזדמנות עבור יפן, ושוב מחטיאה. קייסוקה הונדה הצליח סוף סוף לסובב כדור מסוכן, אבל זה עשה את דרכו החוצה. השער של היפנים היה באוויר.

דקה 45: השער היה באוויר והקולומביאנים לא הראו יותר מידי רצון שלא להפסיד במשחק. ואכן שניות ספורות לפני הירידה למחצית יפן השווה את התוצאה עם שער יפה כששוב הונדה התחיל את המהלך. הקשר המצטיין העלה כדור גובה פנימה ושינג'י אוקזאקי נגח את הכדור לפינה הימנית של שער הקולומביאנים.

דקה 55: עשר דקות לאחר שנכנס כמחליף, חמאס רודריגז בישל את השער השני לנבחרתו הקולומביאנית. הפעם היה תורו של ג'קסון מרטינס הצעיר שכבש מקרוב שער שקבע - 1:2 עבור הקולומביאנים ששוב חוזרים אל המקום הראשון בבית. 

דקה 65: יפן שוב חזרה להשתלט על המשחק וניסתה לתת את כל מה שיש לה בכדי לכפות שיוויון. הונדה עם בעיטה חופשית מ-30 מטרים ואוקובו עם בעיטה חזקה שהעיפה את הכדור אל מעל השער הקולומביאני לא הספיקו ליפנים להשוות את התוצאה. 

דקה 82: יפן ממשיכה להראות את מה שהראו לפניה נבחרות אחרות טובות וחזקות במונדיאל השנה - מי שלא כובשת, סופגת. שוב מרטינס, שוב אחרי בישול של רודריגז. מרטינס קיבל את הכדור בתוך רחבת יפן ואחרי שניער מעליו שני שחקני הגנה כבש את השני שלו במשחק והשלישי של קולומביה. 1:3 לקולומביה, תוצאה שיפן כבר לא יכולה הייתה לחזור ממנה.

דקה 84: היסטוריה במונדיאלים השונים ובכלל בכדורגל העולמי! פקרמן החליט להוקיר תודה ולכבד את פאריד מונדראגון השוער השני של הקולומביאנים שכבר בן 43. פקרמן הכניס את מונדראגון לשחק ובכך הפך אותו לשחקן המבוגר ביותר בכל השנים ששיחק במונדיאל.

דקה 89: חאמס רודריגז הצליח להגיע לכדור עומק שנשלח לעברו, הטעה פעמיים את המגן ששמר עליו והקפיץ מעל השוער היפני האומלל. מתחרה רציני מאוד על תואר השער היפה ביותר בטורניר העולמי השנה. איזה שער מדהים! ואיזו תפוקה לשחקן שנכנס במחצית, רק לחשוב מה היה קורה אם היה נכנס ומשחק כבר מההתחלה. 

בסיום: קולומביה מביסה 1:4 ומחזיקה בתואר הנבחרת המושלמת של הטורניר כשניצחה את כל שלושת המשחקים שלה בשלב הבתים. בשלב הבא, שלב שמינית הגמר, תפגוש קולומביה את אורוגוואי לקרב ענקים ביותר. קולומביה שמרגישה בבית, מגיעה כפייבוריטית למשחק בשמינית ומעניין מאוד איך הוא יתפתח.

הרכבי הנבחרות:

יפן: אייג'י קוואשימה, אטסוטו אוצ'ידה, יוטו נגאטומו, יושקי קונו, מאיה יושידה, קייסוקה הונדה, טושהירו אאויאמה, שינג'י אוקזאקי, מאקוטו האסבה, שינג'י קגאווה ויושיטו אוקובו.

קולומביה: דוד אוספינה, פאבלו ארמרו, קרלוס אדריאן ואלדס, סנטיאגו אריאס, אדר בלאנטה אלברס, אלכסנדר מחייה, פרדי גווארין, חואן קוודראדו, אדריאן ראמוס, ג'קסון מרטינס וחואן קווינטרו.