מפלגת הבית היהודי
מפלגת הבית היהודיצילום: פלאש 90

בביתו של יו"ר סניף הבית היהודי בירושלים, איציק משה, התקיים אמש מפגש פעילים שדנו בהמשך המהלכים נגד פרסום החוקה במתכונתה הנוכחית.

בין הנוכחים היו פעילים מרכזיים, ראשי סניפים גדולים ויועץ התקשורת איתמר פדרמן שסיפר כי ההתארגנות מונה למעלה מ-400 איש "שיתמכו בהפלת החוקה שנפתלי בנט מנסה להציג במרכז המפלגה. אין צורך להוסיף שמספר רב זה של אנשים יהווה בלוק חוסם ליו"ר לבצע מהלכים לא דמוקרטיים כפי שהוא מנסה להביא להצבעת הבוחר".

בישיבה הוחלט על הקמת פורם שיהווה סמן ימני לנפתלי בנט ויעזור לו ליישר קו עם הבוחר, כהגדרת פדרמן.

בראיון לערוץ 7 קורא משה לראשי מפלגתו לחשוף את הדיונים לקביעת חוקה למפלגה לעיני הציבור כולו ולאפשר הבעת דעה לראשי סניפים ולאנשי ועידת המפלגה.

משה מציין בדבריו כי המידע על החוקה המתגבשת הועבר לתקשורת מבלי שניתנה לחברים אפשרות להביע את עמדתם עליה ואף מבלי שידועים שמותיהם של כל חברי הוועדה המנסחת. "כרגע אין הצעת חוקה. זה רק ספין", הוא אומר ומוסיף: "אנחנו רוצים לקרוא את ההצעה. לדעת מה כתוב בה".

בדבריו מציין משה כי ראשי המפלגה הקימו פורום בהם היו"ר והמנכ"ל מבלי שהפורום הועמד לבחירה וכעת לא ניתן לתקשר איתם. הוא עצמו מספר כי ניסה להתקשר לחברים בפורום אך אלה הבהירו לו כי הם אינם יכולים להגיב ולהתייחס לפרסומים.

משה מציין בדבריו כי גם הוא מסכים לקיומו של צורך לשנות את חוקת המפלגה, אך לטעמו יש לעשות זאת באופן שקוף וגלוי. "אני לא חושב שעשרה אנשים יכולים להחליט אם יהיה פריימריז או לא", הוא אומר ומעלה חשש שפריימריז יפתח את אפשרות ההתמודדות רק לבעלי ממון ויהווה מקור לשחיתות.

לטעמו של משה יש להמשיך בדרך הדמוקרטית שהתקיימה במפלגה, הדרך בה התמודד השר בנט וניצח את יריביו פרופ' הרשקוביץ וזבולון אורלב, אך לא להגיע למצב שבו התמודדות תחייב הוצאת סכומי עתק שאינם בכיסם של פעילים מרכזיים החפצים לתרום מניסיונם וממרצם למפלגה אך אינם עתירי ממון.

משה מוסיף ותוהה מדוע נקבע שיש לשריין רק מקום לצעירים ולנשים ולא נקבעה חובת שריון עבור פריפריה וכיוצא באלה. לדבריו זו דוגמא להצעות שיש לאפשר להעלותן בפני מנסחי החוקה החדשה, אך לפי שעה לא ניתנת אפשרות שכזו לחברים. משה מזכיר כי לא רק סוגיית בחירת חברי הכנסת היא הסוגיה שיש לדון בה אלא גם סוגיית מעמדם של מוסדות המפלגות שמרכיבות כיום את הבית היהודי, האם מוסדות אלה דינם להיעלם אם לאו. זאת לבד משאלות עקרוניות שיש לקבוע מנגנון שבו ניתן יהיה להכריע בהם, סוגיות כדוגמת שחרור מחבלים וכו'.

באשר לסוגיית הפריימריז מציע משה מנגנון חדש שטרם נדון והוא יצירת ריצ'רץ' שבו המקום הראשון ייבחר בפריימריז והשני על ידי ועידת המפלגה, השלישי בפריימריז והרביעי בוועידה וכן הלאה. בכך לטעמו יהיה ייצוג גם לכוחות חדשים ורעננים לצד הוותיקים ובעלי הניסיון.

מהבית היהודי נמסר בתגובה לדברים כי "כבר היינו מפלגה של שלושה מנדטים ואין לנו רצון לחזור לשם. ההצעה של פעילים מכובדים וראויים שמרכז המפלגה יקבע חצי מהרשימה לכנסת תביא לחזרה למפלגה בת שלושה מנדטים במקרה הטוב. פנינו להנהגה והשפעה ופריימריז היא הדרך היחידה".