Naftali Bennett נפתלי בנט הבית היהודי
Naftali Bennett נפתלי בנט הבית היהודי רויטרס

חלקים מטיוטת החוקה של מפלגת הבית היהודי נחשפו השבוע, והסערה המפלגתית בדרך.

חברי הכנסת מוטי יוגב ויוני שטבון כבר הכריזו על התנגדות תקיפה.גם ח"כ סלומינסקי, שבינתיים מסרב להתבטא בנושא, שותף למחנה המתנגדים.

התנגדות נרשמה גם בקרב חברי מרכז מרכזיים. אך יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אשר נתמך על ידי רוב הח"כים בסיעה, נחוש במאמציו להביא לאישור החוקה במרכז.

על פי הטיוטה שגיבשה ועדת החוקה, מתפקדי הבית היהודי יצביעו בפריימריז פעמיים: פעם אחת לתפקיד היו"ר, ובפעם השנייה להרכבת הרשימה לכנסת. בכל חמישייה ישוריין מקום לאישה. בנוסף לכך תהיה ליו"ר שייבחר הזכות להצניח מועמד בכל חמישייה (במקומות 2, 6, ו‑11).

לעניין הזכות להשתתף בבחירות, על פי החוקה החדשה כל מי שהתפקד לבית היהודי בפריימריז הקודמים יהיה זכאי לבחור. מתפקדים חדשים יצטרכו לעבור 'תקופת אכשרה' של 18 חודשים כחברי מפלגה, ורק אז יוכלו להצביע. מועמדים שירצו להתמודד לרשימת הבית היהודי יהיו חייבים לעבור תקופת אכשרה של 30 חודשי חברות במפלגה, אלא אם כן יממש יו"ר המפלגה את הזכות המוקנית לו, על פי טיוטת החוקה החדשה, לבטל למועמד החדש את תקופת הצינון.

במפגש שערך יו"ר הבית היהודי השבוע עם ראשי סניפים של המפלגה דיבר בנט על הצורך בחוקה חדשה. "אנחנו לא יכולים להתנהל עם מנגנון כמו שהיה בשלושה מנדטים. צריך לעשות התאמות, ומצד שני לשמר את הליבה הערכית והאנושית שהביאה אותנו למקום שאנחנו נמצאים בו. אני צריך את העזרה שלכם בהעברת חוקה חדשה למפלגה, שהיא חוקה המקבעת את הפריימריז שהוכח כמשהו שהרים את המפלגה".

בנט הוסיף כי החשש המרכזי בפריימריז הוא ממפקדי ארגזים. "הקו הוא כזה", אמר בנט לחברים, "חבר מתפקד למפלגה כמו פעם. מי שחבר עד היום ממשיך להיות חבר. אנחנו חוששים ממחלות שפגעו במפלגות אחרות כמו מפקד ארגזים, ולכן קבענו תקופת אכשרה של 18 חודשים שחייבים להיות חברים במפלגה כדי לבחור. מי שמתפקד יחתום עם תאריך ובכתב ידו, כדי שלא יוכלו לערום טפסים לא אמיתיים. אפשר לשלם בכרטיס אשראי רק על עצמך ולא על אחרים".

"מנסים לחטוף חוקה"

למרות דברי ההרגעה של בנט, בתוך המפלגה יש לו אופוזיציה לא קטנה שמתנגדת לחוקה. נמצאים שם חברי הכנסת יוני שטבון, מוטי יוגב וניסן סלומינסקי. הביקורת שנשמעת מפי חברי הכנסת היא גם על התהליך של יצירת החוקה ופרסומה וגם על תוכנה ומשמעותה.

ח"כ מוטי יוגב ביקר בחריפות את התנהלות ועדת החוקה ואת בחירת העיתוי לפרסום הדברים. "חשוב וטוב מאוד שתהיה חוקה לבית היהודי", אומר ח"כ יוגב ל'בשבע', "ואכן הייתה ועדה שישבה על המדוכה, אך שום דבר מטיוטת החוקה לא הוצג בדיון מקדים כדי שאפשר יהיה לדון ולהסתכל בדברים, אלא בחטף, כאשר הראש והלב של כולנו בעניין החטופים. לצערי הרב, מנסים תוך זמן קצר לחטוף חוקה. זה לא ראוי. זו מפלגה בעלת רוח דמוקרטית, ראוי היה שיהיה דיון מקדים, דיון סיעתי, או שהוועדה תאפשר לחברי הכנסת להגיע אליה, לדבר, להגיש הסתייגויות ולהעיר הערות כמו בכל ועדה ציבורית במדינת ישראל. זה לא המקרה כאן. לנו, לחברי הכנסת, מרגע פרסום הדברים ועד עכשיו אין לנו את הטיוטה בידיים. זה לא רציני, לא אחראי", קובע יוגב ומוסיף: "זה נראה יותר מדי כפייתי ודיקטטורי, וזה מסוכן לתנועה ציבורית רחבה כמו הציונות הדתית".

בנוסף לכך יש ביקורת על הצעות ועדת החוקה, שבראשה עמד הרב דני טרופר. העובדה, אומרים מתנגדי החוקה, שליו"ר המפלגה ניתנת הסמכות להצניח מועמדים בשלושה מקומות משמעותיים וריאליים (עד מקום 11), נותנת כוח מוגזם בידי היו"ר שייבחר. בנוסף לכך טוענים המתנגדים כי החוקה בנויה בצורה כזו שהיא משמרת את יחסי הכוחות שיצרו הפריימריז הקודמים. מתפקדים חדשים לא יספיקו לעבור את תקופת האכשרה של 18 החודשים, וממילא לא יהיו מתפקדים חדשים למפלגה והבחירות יישענו על מתפקדי הפריימריז הקודמים, שבתוכם לנפתלי בנט יש כוח אדיר. כמו כן, על פי החוקה המוצעת רק ליו"ר המפלגה יש זכות לשריין מועמדים לרשימה ולבטל את תקופת הצינון של 30 החודשים, ועל ידי זה להגביר את השפעתו של היו"ר בעיצובה של הרשימה.

"צריך לשים דברים על השולחן פעם אחת ולתמיד", אומר ל'בשבע' ח"כ יוני שטבון, "יש כאן מאבק על הפנים של הבית היהודי. המאבק הוא האם תפקידו של הבית היהודי להיות תחליף לליכוד, או שתפקידנו להיות מפלגה שרוצה להתרחב ולגדול אך שומרת על ערכיה של הציונות הדתית ועל הזהות היהודית של המדינה. האם הדיון הוא על מנדטים או על ערכים. התרגום של החוקה, נכון לעכשיו, הוא למעשה רצון לתת ליו"ר יכולת לבחור את רוב התפקידים כראות עיניו ולאשר שינוי של הפנים והמבנה של הרשימה שהציבור בחר. השריונים ברשימה לכנסת, והפריווילגיה של יו"ר המפלגה לבחור על פי דעתו מי יתמנה לתפקיד כזה או אחר, היא למעשה ביטול הפריימריז. אין פריימריז ואין אמון בציבור על פי השיטה הזו", אומר שטבון ומוסיף: "אין באף מפלגה התערבות אגרסיבית כזו בתוך החלטות הציבור. זה גומר את הפריימריז ומעניק שלטון יחיד ליו"ר המפלגה".

לא מתרגשים מהביקורת

יש לציין שרוב חברי מפלגת הבית היהודי תומכים בהצעת החוקה. איילת שקד, אורי אורבך, שולי מועלם ואבי וורצמן פרסמו בזה אחר זה הודעות תמיכה בהצעת הוועדה.

בסביבת בנט שומעים את קולות הביקורת ולא מתרגשים. "תמיד כשעושים מהלכים כאלה יש ביקורת וזה בסדר וטבעי, אבל התהליך עוד לא נגמר. הייתה ועדת חוקה עם נציגות שטח מאוד גדולה. יצאה טיוטה ראשונית בשביל לשמוע את העמדות של החברים. בוודאי שיהיו הסתייגויות, וחלק לא מבוטל מהן יאומץ. זה לא 'כזה ראה וקדש', זה תהליך", אומרים בסביבתו של בנט.

לגבי הטענה נגד נתינת כוח מופרז ליו"ר המפלגה, אומרים גורמים בסביבת בנט כי מטרת השריונים היא לתקן רשימות שגורמות לעיוותים, וסביר להניח שהיו"ר לא ישתמש במלוא הסמכות שתינתן לו: "אנחנו הולכים לפריימריז מבוקרים וזה מהלך אמיץ, אבל אתה כן רוצה שתהיה אפשרות לתיקונים. למשל, אם כל אלו שנבחרו יהיו אשכנזים צריך יהיה לאזן את הרשימה, או אם יהיה מצב שתגיע דמות שביכולתה להביא חמישה מנדטים. סביר להניח שלא ישתמשו בכל המקומות המשוריינים. האם יהיה מקום לשריון באחד מהם? אני מאמין שכן. לכן זה נקרא פריימריז עם תיקונים. הסתכלנו על כל השיטות שקיימות היום, אנחנו לא רוצים את הדיקטטורות של לפיד וליברמן. אנחנו לא רוצים לחזור לימי הבחירות במרכז, ולא רוצים את כל הפגמים שיש בפריימריז בליכוד ובעבודה. אף אחד לא רוצה שעופר עיני ישתלט על המפלגה. צריך בקרה ואיזון".

נטען נגד החוקה כי בידי היו"ר תהיה סמכות למנות כראות עיניו שרים, סגני שרים וחברי מוסדות מרכזיים בתוך המפלגה.

"זה תמיד יהיה באישור המרכז. יש בשיטה הזו בלמים ואיזונים. האם יש פה הגברת משילות של היו"ר? התשובה היא כן, אבל יש לזה גם נימוק. יש כאן שינוי פילוסופי. בחוקה הקיימת היו"ר נבחר על ידי המרכז והוא יונק את כוחו מהמרכז, וממילא לא הגיוני לתת לו כוח כי המרכז הוא זה שבוחר אותו. בשונה מכך אנחנו אומרים: הציבור בחר ביו"ר - תן לו לעבוד, כמו שראש הממשלה בוחר את שריו. עם זאת, לו יצויר שיו"ר המפלגה ימנה את שמעון פרס לשר או את זהבה גלאון, אז המרכז יכול בוודאי גם ידחה את זה. האמירה שרק יו"ר המפלגה ממנה היא לא נכונה. הוא מציע למרכז והמרכז מאשר, וההבדל הוא מאוד גדול".

מה לגבי עיתוי הפרסום? יש טוענים שמדובר במחטף.

"חצי שנה עובדים על הדבר הזה", אומרים בסביבתו של בנט, "הכיוון הזה התחיל ותוכנן לפני חודש, אך הדברים נדחו בגלל החטיפה. מי שרוצה לבקר תמיד ימצא ביקורת וזה טבעי ובסדר. השר בנט דיבר עם כל חברי הכנסת וכל הפעילים הבכירים. יש כמה אנשים שמביעים ביקורת, אבל הרוב הגדול מבין שאי אפשר להישאר עם חוקה שהמרכז מצביע וקובע מי הח"כים. צריך לעשות שינוי. זה אות כבוד למפלגה שלא מחכים לדקה ה‑90".

אם הבחירות יהיו בקרוב - מה התועלת בהתפקדות למפלגה?

"החוקה מאפשרת פתיחת מפקד", מספר הגורם, "ואז מי שמתפקד בחודשיים-שלושה הבאים יש לו פטור מתקופת האכשרה. גם בליכוד יש 16 חודש אכשרה, אבל מעת לעת פותחים מפקד. אני מעריך שגם בבית היהודי ייפתח מפקד וגם הביקורת הזו תבוא על פתרונה. מה שחשוב זה למנוע את מה שקורה עם התפקדויות הארגזים לליכוד. זה אסון. הקו המנחה זה פריימריז דמוקרטיים עם בקרה ואיזונים".

דורשים הצבעה חשאית

הצעת החוקה אמורה להגיע בחודש הקרוב להצבעה במרכז, וגם שם צפויה לנפתלי בנט התנגדות. כבר עכשיו אוספים מספר חברי מרכז חתימות, על מנת לגרום לכך שההצבעה על החוקה תהיה חשאית. השבוע נפגשו בביתו של איציק משה, יו"ר סניף ירושלים של הבית היהודי, כמה ראשי סניפים וחברי מרכז במטרה להקים גוף שיפיל את הצעת החוקה המתרקמת. לדבריהם, "אנו מונים למעלה מ‑400 איש (חברי מרכז, י"פ) שיתמכו בהפלת החוקה שנפתלי בנט מנסה להציג במרכז המפלגה. אין צורך להוסיף שמספר רב זה של אנשים יהווה בלוק חוסם ליו"ר לבצע מהלכים לא דמוקרטיים כמו שהוא מנסה להביא להצבעת הבוחר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו