דזקו. כבש את הראשון
דזקו. כבש את הראשוןרויטרס

כמעט היסטוריה. במשחקם האחרון בשלב הבתים פגשו נבחרת איראן את בוסניה שלה זה הטורניר הראשון בגביע העולמי.

איראן הגיעה למשחק כשהיא יודעת שהיא תלויה רבות במשחק המקביל שהפגיש בין ניגריה עם אניימה שלא ספג עדיין שער בטורניר, לבין ארגנטינה של מסי. ניצחון של ארגנטינה בהפרש של שער בתוספת ניצחון איראני בהפרש של יותר משער, היה שולח לראשונה את איראן לשלב שמינית הגמר.

כולם דיברו על מה שעתיד לקרות במידה שאיראן וניגריה יסיימו את שלב הבתים עם אותם נקודות ואותו הפרש שערים., ועל ההיסטוריה בכך שאולי תיקבע זהות העולה על ידי הגרלה במשרדי פיפ"א בסיום שני המשחקים. אבל דיבורים לחוד ומציאות לחוד.

איך שאיראן שיחקה, ההיסטוריה תצטרך לחכות לעוד ארבע שנים לכל הפחות ואולי אף יותר. המשחק נפתח בשליטת בוסניה שכבר איבדה סיכוי לעלות לשלב הבא ולה המשחק הערב היה המשחק האחרון. כבר בדקה ה-23 מצאה את עצמה איראן בפיגור. במשחק המקביל התוצאה הייתה לטובת ארגנטינה והאיראנים ידעו שהם חייבים לכבוש שני שערים בכדי לעלות לשלב הבא. יש לציין שאיראן לא כבשה עדיין כלל בשלב הבתים ומאזנה עומד על 0 שערים לזכותה, נראה היה שהמשימה כמעט בלתי אפשרית עבור איראן.

בוסניה המשיכה לעשות ככל העולה על רוחה במחצית השניה, ואף הצליחה להכפיל את יתרונה משער של פיאניץ'. האיראנים הבינו שאין להם מה להפסיד יותר במשחק והחלו לתקוף את שערו של בגוביץ'. רזה, החלוץ האיראני עוד הספיק לצמק ל1:2, אבל מיד לאחר מכן הבוסנים הראו שאם הם רוצים הם יכולים לכבוש בכל רגע נתון. דקה אחת אחרי השער האיראני, הבוסנים הגדילו את התוצאה לאחר התקפה מתפרצת קטלנית.

בסיום, 1:3 עבור הבוסנים שפירקו לחלוטין את הנבחרת האיראנית. תוצאה שקבעה: שתי הנבחרות חוזרות לבית אחרי שלב אחד בלבד בטורניר העולמי.

ארגנטינה וניגריה מעפילות מהבית לשלב הבא ויפגשו את השתיים הראשונות מבית ה' שישחקו בהמשך הלילה. אנחנו נעקוב בשבילכם.

מהלך המשחק:

דקה 4: המשחק נפתח מעולה מצידה של בוסניה שהגיעה להזדמנות ראשונה כשאדין דזקו קיבל כדור בתוך הרחבה ובעט חזק, חג'יג'י, השוער האיראני הצליח להדוף את הכדור המסוכן.

דקה 10: שוב דזקו עם הזדמנות לשער ראשון במשחק, כשהאדז'יץ הרים לו כדור מדויק לראש. הנגיחה הייתה חלשה וחג'יג'י לא התקשה.

דקה 23: כמה אפשר להחטיא? הפעם דזקו כבש אחרי שקיבל כדור במרכז המגרש ובעט אותו מ-20 מטרים. הכדור עבר את חג'יגי', פגש את הקורה וחדר לרשת. 0:1 לבוסניה, האפשרות להגרלה שתקבע את זהות העולה לשלב הבא נראית כמו חסרת סיכוי.

דקה 25: האיראנים הבינו שאין להם מה להפסיד במשחק, והחלו סוף כל סוף לנסות ולתקוף. רזה בעט כדור שנעצר רק במשקוף של בגוביץ' הבוסני. כמעט 1:1 שיכול היה לפתוח את המשחק לחלוטין.

דקה 31: בגוביץ' הבוסני משאיר את התוצאה בעינה אחרי הצלה גדולה!! רזה שוב נשאר לבד ברחבה, אבל השוער זינק נפלא ועצר.

דקה 42: כמעט ובוסניה עלתה ל-0:2 לאחר שורשאייביץ` מצא את עצמו לבדו מול השוער האירני חג'יג'י. אבל הבעיטה שלו הלכה החוצה ברשלנות גדולה.

האיראנים ירדו למחצית בפיגור של שער בודד, אבל ידעו שאם יכניסו שני שערים במשחק הם עוד עשויים לקבוע היסטוריה ולעלות לשלב הבא. 

דקה 51: החדשות הטובות לאיראן הגיעו דווקא מהמשחק המקביל של ארגנטינה מול ניגריה. אחרי שניגריה השוו פעמיים את התוצאה, ארגנטינה הצליחה לעלות ליתרון 2:3, אבל בשביל לעלות לשלב הבא איראן הייתה חייבת להכניס שני שערים, דבר שלא הצליחה לעשות בינתיים בטורניר כולו.

דקה 59: זה קרה: טעות של הגנת האיראנים בראשותו של חוסייני, הביאה את הכדור לסושיץ' שמצא את פינאיץ' לבדו מול השוער, הקשר לא התבלבל וממקום כזה לא יכול היה להחמיץ. 0:2 לבוסניה שקובר עמוק את החלומות של האיראנים על היסטוריה.  

דקה 66: נראה היה שאיראן כבר וויתרה לגמרי על המשחק כשנתנה לבוסניה לטייל ברחבה שלה ולעשות בה ככל העולה על רוחה. נראה שאם בוסניה רק תרצה היא יכולה לכבוש את השער השלישי.

דקה 81: איראן עוד לא ויתרה לגמרי, והייתה קרובה מאוד לשער כבוד לאחר שרזה ירה כדור מ-16 מטרים. אבל הכדור רק ליד הקורה.

דקה 82: לא עברה דקה ובוסניה הענישה את האיראנים על האומץ שלהם. ורשאייביץ` כבש את השער השלישי לזכות בוסניה אחרי מתפרצת קטלנית. הבוסנים כמו אומרים לאיראנים - אם זה תלוי בנו, אתם חוזרים איתנו.

הרכבי הנבחרות:

איראן: אלירזה חג'יג'י, ג'לאל חוסייני, פג'מן מונטזרי, חוסיין סאדחי, ג'באד נקונאם, מסעוד שוג'אי, אשקאן דג'אגה, אנדריק טימוריאן, אחסן חג'סאפי, מחרדאד פולאדי ורזה גוצ'אנייהאד.

בוסניה: אסמיר בגוביץ', אמיר ספאחיץ', אבדייה ורשאייביץ', טוני שוניץ', מוחמד בשיץ', סיאד קולסינאץ', אנל האדז'יץ, מיראלם פיאניץ', טינוס סוון סוסיץ', ודאד איבישביץ' ואדין דז'קו.