מונדיאל 2014: סיכום שלב הבתים

נגמר הסיבוב הראשון בטורניר העולמי, והגיע הזמן לראות מה היה לנו. המאכזבת, המפתיעה, השחקן והמשחק. וגם, שמינית הגמר.

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ט בסיון תשע"ד

מונדיאל 2014: סיכום שלב הבתים-ערוץ 7
אריאן רובן. השחקן הטוב ביותר
רויטרס

שבועיים מאז שהחל הטורניר העולמי, והנה נגמר לו השלב הראשון. שלב הבתים המוקדמים עשה לנו מעין הקדמה למה צופן לנו העתיד, ובתוכו היו חבויים כמה סיפורים גדולים ומפתיעים.

אז רגע לאחר שנגמר לו השלב המוקדם ורגע לפני שמתחיל לו השלב החדש, שלב שמינית הגמר, נראה שאין מתאים יותר מעכשיו לעשות סיכום למה שראינו וגם הימור וניתוח שלנו למה שיהיה.

המפתיעה: קרב צמוד על התואר הראשון בסיכום שלנו בין נבחרות צ'ילה לקוסטה ריקה.

צ'ילה העפילה לשלב שמינית הגמר מהמקום השני בבית ב', בית שכלל שתי נבחרות שבמונדיאל האחרון הגיעו עד לגמר - ספרד והולנד. ניצחונות על אוסטרליה וספרד הביאו את הצי'ליאנים עד לשמינית הגמר, זאת למרות שהפסידו במחזור האחרון להולנד. ההישג של צ'ילה הוא הישג גדול, אבל בהתחשב בכך שספרד פתחה את הטורניר כל כך רע, דבר שחלחל בתוך חדר ההלבשה, הניצחון הצ'יליאני על הספרדים החבולים לא היווה הפתעה גדולה במיוחד. בטח שלא מול ההפתעה שהכינו לנו הקוסטה ריקנים בבית ד'.

בית ד' הוגדר עוד לפני המונדיאל כ"בית המוות", כאשר הכוונה היא בית שממנו לא ברור מי תעלה לשלב הבא. אמנם לא היה ברור מי תעלה, אבל היה ברור מי לא תעלה - קוסטה ריקה. הנבחרת הנחמדת לא מחזיקה בשמות מפוצצים, והכוכב הגדול שלה הוא חלוץ שמשחק באולימפיאקוס היוונית והיה מועמד עד לפני שלוש שנים למכבי חיפה הישראלית. אז שקוסטה ריקה תעלה? טוב נו, אולי עם הרבה מזל מהמקום השני. מהמקום הראשון?! תוך ניצחונות משכנעים במיוחד?! אין סיכוי... אז זהו שיש.

קוסטה ריקה עלתה מהמקום הראשון בבית המוות אחרי שניצחה את האורוגוואים ללא סוארס 1:3, את איטליה הכתה עם 0:1 ומול אנגליה סיימה בתיקו אפס. מהו הסוד אתם שואלים? שני דברים: הרצון לנצח ללא פחד, והקבוצתיות. תשאלו את פורטוגל איך זה כשנבחרת בנויה על שחקן אחד.

המאכזבת: פורטוגל עם כריסטיאנו רונאלדו, אנגליה עם שלל כוכביה, קרואטיה עם דור העתיד המבטיח? לא ולא ולא. קרב אדירים ראש בראש בין איטליה לספרד. מי תזכה בתואר היחיד שלה במונדיאל הנוכחי? 

האמת שאם תשאלו כל אוהד ממוצע ברחוב מי המאכזבת ביותר בטורניר השנה, תשובתו תהיה אחת ויחידה: ספרד כמובן. אלופי העולם הגיעו עם ביטחון עצמי מופרז וזימון מוכרח של דייגו קוסטה שהיה פצוע לאורך ההכנה. הספרדים היו בטוחים כי שמם הולך לפניהם וכבר במחזור הפתיחה מול הולנד כבשו ראשונים.

היה נראה כאילו שוב ספרד הולכת להביס את הולנד ואת העולם כולו, כשהייתה קרובה מאוד לכיבוש השער השני מרגליו של קוסטה. אך החלוץ החמיץ והחמיץ ללא הרף והולנד ניצחה ניצחון אדיר וכואב - 1:5. הספרדים לא התאוששו מההלם והפסידו גם במשחק השני, 0:2 לצ'ילה. במשחק השלישי הראו הספרדים את היכולת האמיתית שלהם כשהביסו ללא קושי את אוסטרליה החביבה שהקשתה על הולנד משחק לפני כן. משמע, זו לא היכולת שהייתה חסרה. זו טביעת היד של המאמן דל בוסקה שעשה טעויות נוראיות בהרכביו למשחקים. לכן לא יהיה נכון להכתיר את ספרד כמאכזבת, כי עם מאמן אחר היא הייתה הולכת עד הסוף.

מנבחרת שמחזיקה בכוכבים וותיקים וצעירים, כאלה שמגיעים בדיוק בזמן לאירוע הגדול בעולם, ציפינו מאיטליה ליותר. הרבה יותר. האיטלקים דווקא פתחו טוב את הטורניר כשניצחו את אנגליה 1:2 בעזרת סופר מריו באלוטלי. ואז הגיעה קוסטה ריקה ומיד אחריה סוארס וגודין עם אורוגוואי וגנזו את חלומותיהם של האיטלקים. בהתחשב בכך שהפוטנציאל היה ופשוט לא יצא אין ספק כי נבחרת איטליה היא המאכזבת הגדולה ביותר בטורניר הנוכחי.

המשחק הטוב ביותר: ה-2:3 של ארגנטינה וניגריה? ה-2:2 בין גרמניה לגאנה? ה-0:4 של גרמניה על פורטוגל? ואולי המהפך של קוסטה ריקה בדרך להישג מדהים מול אורוגוואי במשחק הפתיחה.. לא ולא. ללא שום תחרות, ללא שום ספק. המשחק הטוב ביותר בטורניר הנוכחי היה במחזור הפתיחה של בית ב', העתק מדוייק של משחק גמר גביע העולם במונדיאל האחרון - ספרד מול הולנד. הספרדים כבר הובילו 0:1 והיו קרובים גם לעשות את השני. אף אוהד בעולם לא האמין שהולנד האנמית מסוגלת לחזור מפיגור. אבל רובן וואן פרסי השתיקו את כולם כשחזרו בגדול ועוד בסטייל. חמישה שערים כבשו ההולנדים לרשת הספרדים, כאלה שבאו תוך תצוגת כדורגל מהמשובחות שנראו פה בשנים האחרונות.

השחקן הטוב ביותר: ליונל מסי, ניימאר ותומאס מולר כבשו כל אחד מהם במהלך המונדיאל עד כה ארבעה שערים. הישג מדהים וגדול, אבל בעולם הכדורגל המקצועני השחקן הטוב ביותר לא נמדד על פי מספר השערים שכבש, אלא יכולת הובלתו את הנבחרת ברגעי האמת, להופיע תמיד לכל משחק, להיות יציב, להיות תמיד הבולט ביותר. על שחקן אחד ויחיד אפשר להגיד שיש לו את כל הקריטריונים הללו: אריאן רובן ההולנדי. רובן שנחשב כלוזר הנצחי מסיים עונה מדהימה שלו בכל קנה מידה אפשרי - הפרטי והכללי. לאחר שמונה פפ גוארדיולה למאמנו בבאיירן מינכן, סימן המאמן את השחקן הראשון שיפנה את מקומו ואת התקציב בכדי להביא שחקנים טובים יותר. היה זה רובן. רובן הוכיח לפפ במהלך העונה האחרונה וכל המבקרים האחרים שלו כי לפני שמנסים לכבות לו את האור, כדאי להם מאוד לתת לו עוד צ'אנס. אם היה נראה שנבחרת הולנד תלויה בעיקר בתפוקת השערים של חלוצה רובין ואן פרסי, בא המשחק האחרון בשלב הבתים מול צ'ילה והראה כי בהולנד יש שחקן אחד שעושה את כולם טובים לידו - אריאן רובן.    

הרגע ששינה את הכל: ללא שום ספק, מחלת הנשיכה של לואיס סוארס ריסקה את כל הקסם שיש בכדורגל. זה מה שנרצה לחנך את ילדינו? אם לא מנצחים ומקבלים את שרצינו מותר להתנהג כך? ביזיון, מחלה, לא יאומן. 

שמיניות באוויר: הנה מה שמחכה לנו במשחקי שמינית הגמר. 16 נבחרות העפילו לשמינית הגמר: 5 מתוכן אלו נציגות מדרום אמריקה, שלוש ממרכז וצפון אמריקה, שתיים מאפריקה ו-6 מאירופה. המספרים הללו מדברים בעד עצמם, הנבחרות הדרום אמריקאיות מרגישות בבית והצליחו כולם מלבד אחת לעלות לשלב הבא. אולי זה מזג האוויר, אולי האקלים, ואולי אלו האוהדים.

משחקי שמינית הגמר ייפתחו עם משחקן של נבחרות ברזיל וצ'ילה על טהרת הדרום אמריקה. ברזיל תתקשה מול צ'ילה אך תצליח לעבור אותם בדרך למפגש קשה נוסף ברבע הגמר. בכלל נראה שברזיל קיבלה את הדרך הקשה ביותר אל הגביע הנחשק. עוד נגיע לכך בהמשך.

שתי נבחרות נוספות שייפגשו על טהרת הדרום אמריקה יהיו קולומביה ואורוגוואי שתחסר את לואיס סוארס שהורחק בעקבות מעשה הנשיכה שלו, מכל פעילות. הולנד תפגוש את מקסיקו המפתיעה, וקוסטה ריקה ויוון ישחקו ראש בראש על הזכות להיות המפתיעה היחידה בשלב הבא. צרפת וניגריה ייפגשו למשחק שצפוי להיות רווי שערים אך בעיקר משחק בין שני השוערים הטובים בעולם. גרמניה תשחק מול אלג'יריה הערבית הראשונה מזה 20 שנה בשלב הזה. ובסיום השלב ישחקו ארגנטינה ושווייץ ובלגיה מול ארה"ב שהדיחה את פורטוגל בשלב המוקדם.

ההימור שלנו? ברזיל, קולומביה, הולנד, קוסטה ריקה, צרפת, גרמניה, ארגנטינה ובלגיה. כל תוצאה אחרת תהיה הפתעה גדולה מאוד.

מוזמנים להגיב ולתקן, להעיר ולהציע. 

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il