אי אפשר היה לבקש יותר: הולנד עלו אחרי מהפך

המשחק התחיל לא טוב עבור ההולנדים שכבר היו בדרך למטוס. שער אדיר של סניידר בדקה ה-87 והכשלה על רובן קבעו - הולנד ברבע.

נרי וייס - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ד

אין מאושרים מהם. שחקני הולנד
אין מאושרים מהם. שחקני הולנד
רויטרס

זה התחיל רע עבור ההולנדים. על אף שהנבחרת הכתומה הגיעה פייבוריטית למשחק שמינית גמר המונדיאל הערב (ראשון) מול מקסיקו, דווקא הנבחרת ממרכז אמריקה היא זו ששלטה במשחק והגיעה להזדמנויות הבקעה רבות.

לאורך שלבים רבים במשחק, היה נראה שזו לא אותה הנבחרת שהביסה את אלופת העולם היוצאת ספרד בתוצאה 1:5.

המחצית הראשונה הסתיימה עם אפס שערים והכשלה ברורה על אריאן רובן ברחבת המקסיקנים, אך השופט התעלם ולא שרק לבעיטת עונשין מ-11 מטרים. ואז סוף סוף קיבלה מקסיקו את מה שמגיע לה.

שלוש דקות בלבד בתוך המחצית השניה, ג'ובאני דוס סנטוס קיבל את הכדור במרחק של 20 מטרים משער ההולנדים. דוס סנטוס חמק משני מגנים, הוריד בחזה ושלח בעיטה חזקה לפינה של סילאסן השוער ההולנדי. אחרי השער ההולנדים עוד ניסו להתעורר בראשותו של רובן הנפלא, אבל המקסיקנים הראו שכישרון ויכולת זה דבר אחד, רצון תשוקה ולחימה זה דבר אחר לגמרי. וכשיש בשער היריבה שלך שוער כמו גיז'רמו אוצ'ואה המקסיקני, גם כישרון ויכולת גדולים ככל שיהיו לא מספיקים.

אבל אז משום מקום הגיע לו ווסלי סניידר והראה שיש דברים שהגיל הוא יתרון עבורם. הקשר הוותיק בעט פצצה אדירה לשערו של אוצ'ואה המקסיקני, שלא יכול היה לעצור את הכדור האדיר. שער מדהים שקבע הארכה ופתח את המשחק לחלוטין.

מקסיקו כבר תכננה להגיע להארכה וחשבה שאולי לפחות יהיה לה זמן לאסוף את עצמה לאחר הפסקה קצרה, אך להולנדים ובעיקר לרובן היו תוכניות אחרות בשבילם. עמוק בתוך תוספת הזמן, ליתר דיוק בדקה ה-93, בפעם השלישית במשחק, רובן חדר לרחבה והוכשל על ידי רפא מארקס. הפעם השופט קבע בנחרצות - פנדל לזכות הולנד. הונטלאר ניגש לבעוט את הכדור ואף כבש. שער שקבע: הולנד ברבע הגמר, מקסיקו הולכת הביתה עם מחמאות גדולות ועם תחושת פספוס גדולה עוד יותר.

הולנד תשחק ברבע הגמר מול המנצחת בין קוסטה ריקה ליוון בהמשך הלילה. 

מהלך המשחק:

דקה 7: המקסיקנים פתחו חזק את המשחק ובמשחק מלא תשוקה ורצון הצליחו להגיע ללא מעט מצבים. המצב הראשון שהגיעו אליו היה אחרי טעות ענקית של השוער ההולנדי יספר סילאסן. סילסאן ביצע טעות ענקית כשיצא לכדור תועה ולא הצליח להגיע אליו. למזלו הרב ההגנה שלו הייתה עירנית והרחיקה את הסכנה.

דקה 9: מכה קשה לנבחרת הכתומה של הולנד. הקשר האחורי, נייג'ל דה יונג, נפצע ונאלץ לצאת מהמשחק. במקומו נכנס מרטינס אינדי הכישרוני אך חסר הניסיון.

דקה 15: לאיון שהיה האיש של המקסיקנים בפתיחת המשחק, חדר לרחבה והעביר כדור רוחב חד וחזק למרכז הרחבה ההולנדית. כל שנותר היה להכניס את הרגל ולדחוק את הכדור אל תוך השער הכתום, אך אוריבה פראלטה לא הצליח להגיע.

דקה 17: התקפה מדהימה וקבוצתית של החלק הקדמי המקסיקני נגמרה בלא כלום. דוס סנטוס השתלט על כדור בצורה נהדרת ברחבה והעביר לפראלטה. פארלטה העביר להררה, שבנגיעה אחת ניסה למצוא את הפינה הרחוקה של השוער ההולנדי. הכדור חלף ממש בצמוד לקורה. 

דקה 42: הולנד עדיין ללא הזדמנות אחת במשחק, אבל מקסיקו לא מצליחה לבטא את שליטתה במשחק לכדי שער יתרון מפתיע. זה היה ממש קרוב כשדוס סנטוס הצליח לחדור אל תוך רחבת ההולנדים, אבל מזווית קשה בעט כדור שסילאסן ההולנדי הצליח להדוף.

דקה 45+2: עמוק בתוך תוספת הזמן של המחצית הראשונה, סוף סוף ראינו ניצוץ קטן מההולנדים. זה קרה אחרי טעות קשה בהגנת המקסיקנים כשרובין ואן פרסי מצא את עצמו לבדו. ואן פרסי מסר לרובן שתוקל על ידי רפא מארקס. השופט שהיה קרוב החליט שלא לשרוק, החלטה שמצלמות הטלוויזיה הראו שהייתה טעות. הולנד מקופחת אבל מראה שהיא לא צריכה יותר מחצי מצב בכדי לכבוש שער.

דקה 48: מקסיקו עושה זאת! ג'ובאני דוס סנטוס קיבל את הכדור במרחק של 20 מטרים משער ההולנדים. אחרי שחמק משני שחקני הגנה כתומים, הוריד את הכדור בחזהו ושלח בעיטה חזקה לפינה של סילאסן השוער ההולנדי. המקסיקנים עולים ליתרון מוצדק ומראים שהדרך שלהם לשמינית הגמר לא הייתה מקרה.

דקה 58: השחקנים ההולנדים הבינו שהם עם רגל וחצי מחוץ לטורניר העולמי והחלו להתעורר. רובן הגביה כדור מהקרן ודה פריי הצליח לבעוט ממרחק של שני מטר אל השער המקסיקני. הכדור נהדף ממש על קו השער על ידי השוער המצטיין של הטורניר כולו - גיז'רמו אוצ`ואה. השוער המקסיקני שלא היה מוכר לפני המשחק, ממשיך לספק משחקים גדולים שלו בדרך לחוזה מובטח אצל אחת הגדולות באירופה.

דקה 67: שוב רובן, שוב נפילה ברחבה, ושוב השופט קבע שלא היה כלום. 

דקה 74: עוד הצלה של אוצ`ואה המקסיקני. שוב רובן האיש החם של הולנד על המגרש שניסה את מזלו עם בעיטה מימין. אבל השוער הראה שוב את יכולותיו הגבוהות והדף נהדר את הכדור המסוכן.

דקה 87: כשכבר היה נראה כי הולנד, הפיינליסטית מהעונה שעברה, חוזרת לביתה בתום סנסציה אדירה, הגיע משום מקום ווסלי סניידר ועם פצצה אדירה הכניע את אוצ'ואה הגדול. 1:1 במשחק שהבטיח רבות ואף קיים.

דקה 90+3: חשבנו שהולכים להארכה. אז חשבנו. השופט קבע 6 דקות תוספת זמן למשחק שהתחיל רע ונגמר מדהים, זאת בעקבות הפסקות שתיה שנכפו על השחקנים וצוות השיפוט בעקבות החום הכבד השורר במדינה. אחרי שחזרו מההפסקה, רובן המשיך לסכן את השער והוכשל על ידי רפא מארקס בתוך הרחבה. הפעם השופט פסק על בעיטת עונשין מ-11 מטרים, והונטלאר שניגש לבעוט את הכדור קבע מהפך מהסרטים - 2:1 להולנדים שכבר היו בדרכם לבית.

מקסיקו לא הצליחה לחזור ללא כוכביה שירדו בשלב מוקדם של המשחק בכדי לנוח, ושוב מצאה את עצמה מודחת כבר בשלב שמינית הגמר. בניגוד גמור למהלך המשחק.

הולנד תפגוש את המנצחת בין קוסטה ריקה ויוון במשחק הנוסף הלילה.  

הרכבי הנבחרות:

הולנד: יספר סילאסן, פול פרהאח, רון פלאר, סטפן דה פריי, דירק קאוט, דאליי בלינד, נייג'ל דה יונג (ברונו מרטינס אינדי, 9'), ג'יורג'יניו ווינאלדום, ווסלי סניידר, אריאן רובן ורובין ואן פרסי.

מקסיקו: גיז'רמו אוצ'ואה, פול אגילאר, פרנסיסקו רודריגס, הקטור מורנו (דייגו רייס, 46'), רפאל מרקס, קרלוס סלסידו, מיגל לאיון, אנדרס גוורדאדו, הקטור הררה, ג'יובאני דוס סנטוס ואוריבה פראלטה.

דוס סנטוס אחרי שער היתרון, רויטרס
‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il