ארגנטינה בגמר אחרי דו קרב פנדלים

בתום 120 דקות משעממות וללא מצבים מיוחדים ליד שערי שתי הנבחרות, ניצחה הנבחרת הדרום אמריקאית בפנדלים בעיקר בזכות שוערה רומרו.

נרי וייס - ערוץ 7 , י"ב בתמוז תשע"ד

אוהדי ארגנטינה. חולמים על הגביע
אוהדי ארגנטינה. חולמים על הגביע
רויטרס

כמה דיברו לפני המשחק על קרב הענקים בין מסי הארגנטינאי לבין רובן ההולנדי, אך בשורה הסופית: לא דובים ולא יער. לא מסי ולא רובן הופיעו למשחק המכריע והחשוב, וכך קיבלנו חצי גמר שהוא אנטיתזה מוחלטת למשחק חצי הגמר הראשון שהיה בין ברזיל לגרמניה. 

המשחק אמנם היה יותר בשליטת התכולים מארגנטינה, אך גם אלה לא הצליחו לתרגם את השליטה שלהם לכדי שער.

צריך להגיד את האמת, עוד לפני המשחק היה ידוע כי שתי הנבחרות לא יציגו משחק כמו חצי הגמר הראשון, ואף להפך מכך. זאת מאחר שאת שתי הנבחרות גם זו ההולנדית וגם זו הארגנטינאית, מאמנים אנשים שמאמינים בטקטיקה ועמידה על המגרש, יותר מאשר כיבוש שערים.

ואן חאל ההולנדי לימד אותנו כמה דברים במהלך הטורניר הנוכחי, אך הדבר שהציל אותו יותר מכל היה המשחק הראשון של נבחרתו במונדיאל כשהצליחו להפוך פיגור של שער לכדי תבוסה לאלופת העולם ספרד. כל שאר הטורניר היה מבוסס על הרוח הגבית מהמשחק הזה. הטקטיקה של ההולנדי פגעה ביכולת הקבוצה לאט לאט, ואם צריך לשים את האצבע על הנקודה ששברה הכל, אפשר להצביע בקלות על החילוף במשחק רבע הגמר מול קוסטה ריקה. בדקה ה-120 הכניס ואן חאל את שוערו השני טים קרול במקום השוער הראשון סילסן לקראת ביצוע דו קרב הפנדלים. החילוף אמנם הצליח ובגדול כשקרול הדף שני פנדלים, אך אמש שילם ואן חאל על החילוף הזה כשאפשר היה לראות בדו קרב הפנדלים את חוסר הביטחון של סילסן.

גם פאבלו סאבלה המאמן הארגנטינאי כמעט ושילם אמש מחיר כבד על שיטת משחקו. הגנה גדולה אין לארגנטינה ולכן המאמן בנה על משחק זהיר ולא שיחרר את שחקניו ההתקפיים לפעול ולעשות את מה שהם יודעים. כשמאמן בונה על שחקן אחד, טוב ככל שיהיה, ולא משנה אם קוראים לו מסי - הסיכוי לנצח ב-90 דקות הוא קטן מאוד. אין הוכחה טובה יותר לדבר מנבחרת גרמניה, שהציגה משחק קבוצתי מדהים, כזה שאפילו המקומיים מברזיל לא יכלו לו. תלמד סאבלה, כי בגמר הולך להיות לך קשה מאוד ביכולת הזו.

ארגנטינה עשתה את הלא יאומן כשעלתה לחצי גמר המונדיאל למרות טורניר חלש מאוד. ארגנטינה הוכיחה כי היא קבוצת חצי גמר קלאסית, כשמתוך ארבע פעמים שהעפילה לחצי גמר המונדיאל בכולם ניצחה ועלתה לגמר. הפעם האחרונה שהיא עשתה זאת היה במונדיאל 1990, ואת מי פגשה בגמר? את גרמניה. אז זה נגמר בניצחון גרמני, האם גם ביום ראשון זה יקרה?

בכלל, הגמר ביום ראשון בין ארגנטינה לגרמניה, יהיה הגמר השלישי ביניהן בתולדות המונדיאל. מעולם לא היה גמר שחזר על עצמו כל כך הרבה. אז אולי עכשיו ארגנטינה?  

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il