סטודנט באוניברסיטה
סטודנט באוניברסיטהצילום: פלאש 90

במהלך סוף השבוע התקבלה בקשתו של הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת חיפה לצו מניעה על רקע כוונת האוניברסיטה לסגור את המחלקה לשפות זרות ולהעביר את הוראת לימודי האנגלית לתואר אל המכינה הקדם אקדמית. 

בבסיס הבקשה לצו המניעה נטען בין השאר כי אוניברסיטת חיפה מבקשת לכפות העסקה זולה יותר על אנשי הסגל האקדמי הזוטר במחלקה לשפות זרות וזאת בניגוד להוראות ההסכמים הקיבוציים החלים בין הצדדים.

כמו כן, נאמר כי המרצים אשר מועסקים במסגרת המחלקה לשפות זרות, הועסקו, ולא בכדי, במסגרת תנאי עמית הוראה וחוזים מיוחדים ולא כפי שמנסה כעת האוניברסיטה להוציאם ממסגרת יחסי העבודה הקיבוציים ולהעסיקם בשכר לפי שעות בניגוד להסכמים הקיבוציים בין הצדדים.

בין הארגון לאוניברסיטה התקיימו כמה פגישות, אך ללא הועיל. בנסיבות אלה ולאור התנהלות הנהלת אוני' חיפה המנוגדת לדין, ולאור לוח הזמנים שהוכתב על ידי האוניברסיטה, לא היה מנוס מהגשת הבקשה לצו מניעה.

מארגון הסגל האקדמי הזוטר באוני' חיפה נמסר כי "האוניברסיטה, בוחרת לחסוך כסף על גבם של עובדיה המוחלשים ביותר, עובדים טובים ומסורים, חלקם עם ותק של למעלה מ-20 שנה, חלקם קרובים לגיל פרישה, והכל בדרך של ישראבלוף - כאילו נסגרת מחלקה כשלמעשה היא נפתחת מיד מחדש, תחת שם שונה, אך בתנאים גרועים יותר למועסקיה. האוניברסיטה מקווה שהטריק הזה יאפשר לה להעסיק את העובדים בניגוד להסכמי השכר, תוך פגיעה קשה בהם, בסטודנטים וברמה האקדמית. כל זה נעשה זמן קצר לאחר שסיימנו הליך שבו הגענו להסכמה באשר למפוטרים לשנת הלימודים תשע"ה והמורים לשפות לא נכללו בה".

עו"ד דרור גל, המייצג את הסגל האקדמי הזוטר מסר הערב "ארגון העובדים עשה כל ניסיון אפשרי כדי להימנע מהצורך לפנות לבית הדין לעבודה ולבקש סיועו, אלא ששוב מסתמנת מגמה להוזלת עלויות על גבם של עובדים מאוגדים ומוחלשים, תוך פגיעה בעובדים מאוגדים ובהתאגדות, וחשיבה כי אין לעובדים ולארגון העובדים הכח למנוע מהלכים שכאלה"