"תצרוכת הדלק של ישראל למאות שנים"

הגיאולוג ד"ר משה שירב מסביר את הפוטנציאל הטמון במרבצי פצלי השמן בשפלה הדרומית, ומתייחס גם להשלכות הסביבתיות.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ל' באב תשע"ד

השפלה הדרומית
השפלה הדרומית
פלאש 90

בשבוע הבא צפויים גורמי התכנון לקבל החלטה בנושא קיומו של "פיילוט" להפקת נפט מפצלי שמן באזור השפלה הדרומית.

לקראת הדיון שוחחנו עם ד"ר משה שירב, גיאולוג שעבד שנים רבות במכון הגאולוגי עד צאתו לפנסיה, וחקר בין היתר גם את נושא פצלי השמן. לאחר שד"ר שירב מדגיש כי עמדתו בנושא היא אישית, ואיננה מייצגת בהכרח את עמדת המכון, הוא מסביר כי פצלי שמן הם סלעים שבתהליך היווצרותם שוקע בהם חומר אורגני. מקור החומר האורגני הוא ביצורים המקרוסקופיים שחיו באוקיינוסים ובימים לאורך התקופות הגיאולוגיות השונות, והוא נשמר בתוך הסלע.

לדברי ד"ר שירב, "את החומר הזה אפשר לנצל כחומר לצרכים אנרגטיים כמו פחם, כבול ושאר חומרים אורגניים. במצבו הטבעי בטבע הוא מוצק, לא כמו נפט, וטמון יחד עם גרגירי הסלע האי אורגניים. על מנת לנצל אותו, או שאתה כורה אותו, מפורר אותו לחלקיקים קטנים ואז שורף את כל הסלע כמו ששורפים פחם, תהליך שמתבצע, אגב, בנגב במישור רותם, ובעקבותיו נוצרת כמות קטנה של חשמל, או שאתה יכול לחמם את החומר האורגני ובכך למעשה לחקות את התהליך שנוצר במשך מיליוני שנים בבטן האדמה במהלכו נוצר נפט. החימום שובר את החומר האורגני ויוצר שרשראות פחמימנים קצרות יותר שיוצרות נפט או חומר שדומה לנפט ולתזקיקיו".

ד"ר שירב מציין, כי הטכנולוגיה שבה אמור להתבצע הפיילוט, נוסתה בכמה מקומות בעולם, ובעיקר במשך תקופה ארוכה על ידי כמה חברות במרבץ פצלי השמן בקולורדו, אך לא הגיעה לכדי מימוש כלכלי.

אחת הטענות נגד הפיילוט נוגעת להשלכות הסביבתיות שלו, מה דעתך בנושא?

"אין ספק שבפרויקט כזה יש הרבה סימני שאלה סביבתיים, ולכן הפיילוט שמוצע כרגע האמור לבדוק בדיוק את אותם סימני שאלה סביבתיים, כלכליים וטכנולוגיים. הפיילוט הזה אמור לתת תשובה לאותם סימני שאלה, בתחום הזה שהוא חדש לנו, אם כי אני לא יכול להגיד שהוא חדש לעולם. כמובן שאי אפשר להתקדם בפרויקט כזה בלי פיילוט מסודר והדוק במובן הזה של השמירה על האינטרסים של הסביבה".

מה פוטנציאל האנרגיה שניתן להפיק ממרבצי פצלי השמן בארץ?

"זו כמות אדירה. אם מנסים לתרגם לחביות נפט את הפוטנציאל הטמון באזור הזה אני לא רוצה לזרוק מספרים של מיליונים ומיליארדים, אבל מדובר במשהו שהוא גדול מתצרוכת הדלק של מדינת ישראל למאות שנים".