"סכסוך עבודה למען עובדי הדואר"

יו"ר ההסתדרות מתח ביקורת על תפקידה של המדינה בהרחבת תופעת עובדי הקבלן "העמקת פערים חברתיים היא הבעיה הכלכלית של מדינת ישראל".

אורלי הררי - ערוץ 7 , ז' באלול תשע"ד

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הודיע היום (שלישי) כי בכוונתו להכריז על סכסוך עבודה בכל שירות המדינה למען עובדי דואר ישראל. "אני לא אתן לעובדי דואר ישראל להיות עובדים שקופים".

"דואר ישראל חייב לעבור הבראה עמוקה, ואני יחד עם ועד העובדים - הראשונים לומר את זה", אמר ניסנקורן בועידת "כלכליסט", "זה ענף במשבר ולמשבר הזה יש מגוון סיבות, ביניהן התעלמות רבת שנים של משרד התקשורת ומשרד האוצר ממה שקורה בתחום. אנחנו הסכמנו במו"מ לוויתורים כבדים ולשורה ארוכה של הסכמות כדי להבריא את הדואר. הוויכוח כעת הוא אותו ויכוח ציני על גב העובדים השקופים. בנוסף לקיצוץ, רוצים סתם כך לזרוק עוד אלף עובדים, אלף משפחות, רק כדי לקלוט במקומם עובדים ארעיים או עובדי קבלן. זאת כל המחלוקת. זה משקף את בעיית העומק של החברה הישראלית. אם נותנים לזה יד, זה לתת יד לתופעת עובדי הקבלן, להרחבת העוני - זה לתת יד למדיניות של הרחבת פערים חברתיים בישראל".

ניסנקורן ציין כי "העמקת פערים חברתיים היא הבעיה הכלכלית המרכזית של מדינת ישראל. בכל הדיונים אנחנו לא שומעים איך מטפלים בבעיית השורש הזו. בסיטואציה כזו אי אפשר לצמצם שירותים חברתיים ואם צריך להעלות גרעון – מעלים גרעון. מדינת ישראל לא יכולה להיות מדינה שהפערים בה מתרחבים ולאף אחד לא אכפת. אני לא שומע דיוני עומק בממשלה בנושא הזה ".

יו"ר ההסתדרות דיבר בנאומו גם על מקומה של המדינה בהחרפת התופעה של עובדי הקבלן "מדינת ישראל היא המובילה הראשית כמעסיק של התופעה. היא המובילה בציניות. איך זה יכול להיות שאחיות בית ספר הן עובדות קבלן? איך זה יכול להיות שיש עדיין עובדי כתף אל כתף במשרדי הממשלה? למה השירות שאתה מקבל מהמוסד לביטוח לאומי כשאתה מתקשר אליו לקבל ייעוץ - צריך להיות שירות של עובדי קבלן? אין לזה תשובה. אלו הן בעיות היסוד ונמלטים מהדיון הזה כי הדיון הזה הוא דיון עמוק שמחייב אותנו להתמודד עם מדיניות רבת שנים של פקידי האוצר. צריך לבוא ולהגיד להם מספיק עם זה - מספיק עם ההתעלמות מהאדם העובד".

בדבריו על תופעת עובדי הקבלן ניסנקורן מתח ביקורת חריפה על בנק ישראל "לא חייבים להיות עובדי קבלן בבנק ישראל. אם רוצים לעשות תיקון שורש הוא צריך לבוא מבפנים. בנק ישראל הוא לא גוף חסר אמצעים. אסור לסלוח על זה ואסור להתחבא מאחורי זה".

"השכר החציוני במדינת ישראל הוא כ-5,800 שקל. זה כמעט לא נתפס. עובדים שמקבלים שכר מינימום הם עובדים עניים. כל הרעיון שעומד בבסיס שכר מינימום שיאפשר קיום בכבוד, לא מתקיים. עובד שמרוויח 4,300 שקל זה אב או אם למשפחה ענייה".

ניסנקורן ציין כי ההסתדרות לא תמנע שום דיון מעמיק ברפורמה מבנית במשק, "כולל במשק החשמל והנמלים. אנחנו לא בורחים מהדיונים אבל דיונים צריך לקיים באומץ תוך שמירה על איזונים נכונים. אפשר להגיע לרפורמה מוסכמת במשק החשמל וגם בנמלים – רפורמה שתהיה טובה גם למשק וגם לצרכנים אבל צריך לעשות את זה בדיונים מעמיקים ולא בשליפות".