איראן קרובה מתמיד ליכולת גרעינית

שר המודיעין, יובל שטייניץ, אמר היום כי איראן קרובה מתמיד לייצור נשק געיני, "תמונה מאוד מדאיגה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' באלול תשע"ד

איראן קרובה מתמיד ליכולת גרעינית-ערוץ 7
הכור בבושהר
רויטרס

שר המודיעין, יובל שטייניץ (הליכוד), סבור כי במהלך תקופת השיחות בין המעצמות לאיראן, המעצמה הפרסית עשתה צעדים משמעותיים ליצירת נשק גרעיני.

השר שטייניץ, הממונה על הדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לארה"ב וכן על התיק האיראני מטעמו של ראש הממשלה הציג היום (רביעי) לחברי ועדת החוץ והביטחון את סטאטוס תוכנית הגרעין של איראן, ערב המשך השיחות בין המעצמות לאיראן וזאת לקראת אפשרות לחתימה על הסכם סופי.

"אנו נמצאים לקראת סבב שיחות מאוד משמעותי", אמר יו"ר הוועדה ח"כ זאב אלקין (הליכוד) בפתח הדיון, "כאשר ברקע דבריו של ראש אמ"ן אמש לחברי הוועדה בדבר התקרבות בין איראן לארה"ב. זו היא עוד סיבה להיות מודאגים".

"אנחנו מסכמים היום 11 שנות מו"מ בין איראן למעצמות", אמר השר שטייניץ, "ונכון להיום אני אומר בצער כי לאחר שנה של שיחות, איראן קרובה יותר מתמיד להשיג יכולת גרעינית. מה שאנחנו רואים היום זו תמונה מאוד מדאיגה. אומנם איראן הסכימה על מספר ויתורים קטנים, אך בכל הנושאים הנוגעים לליבת התוכנית, כגון העשרת האורניום בצנטרפוגות, איראן לא הסכימה לזוז אפילו לא במילימטר".

השר שטייניץ הוסיף עוד כי "אנחנו מתנגדים לא רק לאפשרות שאיראן תהיה מדינה בעלת יכולת גרעינית צבאית אלא גם לעצם האפשרות שאיראן תהיה מדינה סף גרעינית. להערכתנו עד היום איראן השקיעה ישירות בתוכנית הגרעין שלה כ-50 מיליארד דולר ובמקביל הנזק העקיף שהיא ספגה, כתוצאה מהסנקציות שהוטלו אליה, עומד על 150 מיליארד דולר נוספים".

בסיכום דבריו הדגיש השר שטייניץ כי מבחינה מעשית "אין כל הבדל מהותי בין תפיסת הפעולה בנושא תוכנית הגרעין של איראן, בין אם מדובר באיראן תחת ההנהגה של אחמדינג'ד לבין זו של התקופה האחרונה שבה איראן מונהגת על ידי רוחני".