מדוע אין מקווה ביהוד?

מצוות הטבילה אינה פשוטה עבור נשות יהוד, גוף החימום במקווה התקלקל ותיקונו אורך זמן רב. המועצה הדתית: ראש העיר מתעלמת.

אורנית עצר , כ"א באלול תשע"ד

מקווה
מקווה
פלאש 90

תושבות יהוד סובלות לאחרונה מהיעדר מקווה תקין בעירן. גוף החימום המחמם את המים התקלקל וטרם תוקן.

חני ירס, תושבת העיר מתארת בראיון לערוץ 7 את הסבל הרב העובר על הנשים הרוצות לטבול כדין, "המקווה הקרוב ביותר הוא בנווה מונוסון, מרחק של 5 דקות נסיעה, המקווה עמוס מאוד ויש בו רק שני חדרים, נשים מחכות עד שעות מאוחרות בלילה כדי לטבול או לצערי מוותרות והולכות הביתה".

היא מציינת כי יש נשים שלא יטבלו אם הדבר כרוך במאמץ רב של נסיעה והמתנה ארוכה אך מבהירה כי "גם לנשים שיטבלו בכל מצב במסירות נפש מגיע מקווה תקין בעיר, יש אפשרות לטבול במים קרים אך בשנת 2014 זה לא ייתכן, היכן כבוד האישה?".

לדברי ירס במועצה הדתית פועלים לתיקון הבעיה אך העלות הגבוהה מצריכה מכרזים ותקציבים, "הבירוקטיה עובדת לאט ולנשים אין מקווה. אני מקווה שיהיה מישהו שיצליח להאיץ תהליכים".

המקווה ביהוד ישן מאוד, עובדה המסבכת את התיקון. תושבות העיר טוענות כי למרות שכבר יש תכניות ותקציבים למקווה חדש, ראש העיר, עו"ד יעלה מקליס, היא שמונעת את הקמתו.

ראש המועצה הדתית, שימי בונפיל, התייחס לנושא ואמר לערוץ 7, "לצערנו הרב המקווה לא טופל ולא תוחזק בשנים האחרונות. כתוצאה מכך חדר ההסקה והצנרת לא מתפקדים. יתרה מזאת התנור שמחמם את המים והמבער נשרפו כתוצאה משבר פנימי", סיפר בונפיל.

עוד ציין כי "המועצה הדתית פועלת בכל כוחה ועושה כל שביכולתה לפתור את התקלה". בונפיל מסביר כי "המועצה הדתית כפופה לחוק, עלות התיקון מעל 50,000 ₪, הענין מצריך הצעות מחיר ומכרז פומבי שמעכבים את התהליך. בנוסף אנו לוחצים על בעלי המקצוע לבדוק האם יש להם משאבות חום במלאי או שנצטרך לחכות שהמשאבות יגיעו וההמתנה תהיה ארוכה יותר. ככל שהדברים תלויים בנו אנו עושים את מירב המאמצים לתת פתרון מידי למען ציבור הטובלים והטובלות".

בונפיל מבהיר המועצה הדתית מסייעת לנשים להגיע למקווה המרוחק, "בעיר יהוד- מונוסון קיים מקווה נוסף ברמה גבוהה וחדישה העומד לרשות הטובלות והכלות, אשה שאין באפשרותה להגיע למקווה במונוסון המועצה הדתית הקצתה רכב להסעתן הלוך ושוב".

גם בונפיל מפנה אבצע מאשימה כלפי ראש העיר, "פנינו מספר פעמים לראש העיר, יעלה מקליס, ובקשנו סיוע בנתינת תב"ר. בתאריך 31.6.14 נשלח מכתב בנידון ופניות ורבות בע"פ בישיבות קואליציה על מנת שנוכל לתקן ולשפץ את המקווה - ראש העיר עד היום לא החזירה תשובה חיובית".

מהמשרד לשירותי דת נמסר: "אמש פנה ראש המועצה הדתית אל סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן בנושא מקווה הטהרה ביהוד. סגן השר הנחה את צוות המשרד למצוא פתרונות לבעיות שנוצרו וכמו כן, הועמדה הסעה לטובת ציבור הטובלות אל מקווה חלופי בעיר.

פרט לכך, כבר חודשים שהמועצה הדתית ביהוד בראשות שימי בונפיל פועלת, בשיתוף המשרד, לקבלת שטח מעיריית יהוד לטובת מקווה בכדי שהמשרד יוכל לסייע בתקצוב בניית מקווה חדש. סגן השר בן דהן ימשיך לפעול לסייע לתושבי יהוד ולהנגשת שירותי הדת עבור כלל הציבור בישראל".

מעיריית יהוד - מונוסון נמסר, כי "הגורמים המקצועיים בעירייה בוחנים את התקלות במקווה אשר נודעו לנו לראשונה מפנייתך אלינו – כולל את אחריות המועצה הדתית לנושא. העירייה פועלת לחדש את ההליכים לבניית מקווה חדש שהקמתו נעצרה לפני מספר שנים, לאחר שהתברר שעלות הבנייה חרגה באופן משמעותי מהמתוכנן".