צומת גוש עציון
צומת גוש עציון פלאש 90

גורמים מדיניים בירושלים מנסים הבוקר (שישי) לשלוח מסר מרגיע לעשרות אלפי תושבי גוש עציון לקראת הקמת גדר הפרדה שתובא להצבעת השרים ביום ראשון קרוב.

"בכל הסכם עתידי גוש עציון יישאר חלק מהמדינה", מבהירים הגורמים על רקע ההתנגדות בעזה גם בצד הישראלי וגם הפלסטיני.

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, לא משתכנע. "אירועי הקיץ האחרון מלמדים אותנו את חוסר היעילות של גדר לייצר ביטחון", אמר רביבי לגלי צה''ל. "הוכחה נוספת היא העובדה שאפרת עד היום לא מוקפת בגדר, ועד היום נהנית מיחסי שכנות מעולים עם שני הכפרים הערבים".

על פי הדיווח בגלי צה"ל, בתוואי החדש גוש עציון נותר מחוץ לגדר. ההחלטה מקוממת את תושבי גוש עציון שהתנגדו במשך שנים לבניית הגדר והצליחו למנוע זאת.

לא ברור מדוע החליטו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון להעלות את הנושא להצבעה דווקא עכשיו. שרים רבים צפויים להתנגד להצעה וחלקם העריכו שההכרזה על 4,000 דונמים כאדמות מדינה היה למעשה "פיצוי" על בניית הגדר.

ראש המועצה האזורית גוש עציון, דוידי פרל, אמר בתגובה כי "ההחלטה על הקמת גדר ההפרדה באזור גוש עציון תמוהה ומיותרת. 'בימים בהם הממשלה נאלצת לבצע קיצוצים כואבים בחינוך, ברווחה, בבריאות ובשירותים לאזרח, לא ראוי להשקיע סכום עתק העומד על 300 מליון ש״ח בפרויקט עם תרומה שולית לביטחון.

"ישנם פרויקטים ביטחוניים משמעותיים ודחופים יותר, כגון כביש עוקף אל ערוב, העומדים לפתחו של משרד הביטחון. אנו מקווים שמשרד הביטחון יחזור בו מהחלטתו, יחוס על כספי משלם המסים וידאג קודם כל לצורכי הביטחון של תושבי גוש עציון, תוך תאום עם המועצה האזורית", הוסיף פרל.