יאיר לפיד
יאיר לפידפלאש 90

למעלה מ-100 בכירים מעולם התרבות הישראלי חתמו על עצומה הקוראת לשר האוצר להפסיק את הפגיעה המתמשכת בתקציב התרבות הישראלי.

בין החותמים: שלום חנוך, ליאור אשכנזי, רשף לוי, ליא קניג, ששון גבאי, יהושוע סובול, דאנה אבגי, אגי משעול, חנה לסלאו ורבים נוספים.

"אנחנו פונים אליך, בבקשה דחופה, לחלץ מיידית את מוסדות התרבות מהמצוקה בה הם נמצאים וכן, להציע ולהעלות את 'חוק התרבות' ולדאוג להעביר אותו במליאת הכנסת. חוק הקובע שבמדינת ישראל כמו בכל מדינה נאורה בעולם, התרבות תזכה לפחות לאחוז אחד מתקציב המדינה", כתבו במכתבם.

עוד ציינו במכתבם, כי מפתיע הדבר שדווקא במשמרתו של השר לפיד, בעל הרקע העשיר באומנות ויצירה, יספוג עולם התרבות מכה קשה. "אתה, כיוצר שגדל בבית של יוצרים, יודע שהתרבות איננה 'סקטור' ואינה שייכת ל'שמאל' או ל'ימין', אלא היא נשמת אפו של המין האנושי, הגל הרוחני העמוק שהודף אותנו, כל פעם מחדש, לחופם של החיים. תרבות איננה מותרות, אלא מצע גידול הכרחי לבנייה של חיים אותנטיים". 

המכתב אשר נשלח הבוקר מהווה נדבך נוסף במאבק המטה למען הצלת התרבות הישראלית, אשר חרת על דגלו השגת אחוז אחד מתקציב המדינה לטובת התרבות כפי שנהוג במדינות רבות בעולם.

בימים האחרונים החריף המאבק כשבאולמות התיאטראות, המחול והמוזיאונים ברחבי הארץ החלו את המופעים השונים בהקראת הטקסט 'יאיר שכח', טקסט מחאתי על שר האוצר יאיר לפיד, אשר שכח את חשיבותו הרבה של עולם התרבות הישראלי.

על המכתב חתומים כאמור בכירי עולם התרבות הישראלית ובהם: יו"ר שח"ם- אוהד קנולר, ליאור אשכנזי, ליא קניג, יו"ר אמ"י- יעקב מנדל, מנהל פורום מוסדות תרבות- איתמר גורביץ, משה קפטן, אלון אלואלרצ'יק, אלון ספן- מנהל מדיטק חולון, נעם סמל -מנהל תיאטרון הקאמרי, דנה איבגי, דביר בנדק, ציפי פינס- מנהלת תיאטרון בית לסין, ציפי שביט, רבקה מיכאלי, שלום חנוך, ששון גבאי ועוד רבים.