עשרות יהודים התיישבו בעיר דוד

עשרות יהודים התיישבו הלילה בשישה בתים שנמצאים בבעלות יהודית בסילוואן. ערבים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ו' בתשרי תשע"ה

עשרות יהודים התיישבו בעיר דוד-ערוץ 7
עיר דוד
פלאש 90

עשרות יהודים התיישבו הלילה (שלישי) בשישה בתים בעיר דוד שבמזרח ירושלים.

המבנים נרכשו על ידי חברה אמריקנית ונמצאים בבעלות יהודית, אך תושבי סילוואן הערביים טענו כי הבתים שייכים לשלוש משפחות ערביות ותיקות.

ערבי ניסה להיכנס בכוח לאחד מבתי היהודים ונוצרה במקום התקהלות של מספר מתפרעים שיידו אבנים וירו זיקוקים לעבר כוחות משטרה שנכחו בסמוך. הכוחות הדפו אותם תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. שוטר יס"מ נפגע בראשו וטופל במקום.

מי שעומדת מאחורי רכישת הבתים וההתיישבות בהם הלילה היא עמותת אלע"ד הפועלת ליישובי יהודים בשכונות ערביות ומפעילה את אתר התיירות בעיר דוד.

בתחילת החודש קבע בית משפט השלום בירושלים כי לא ניתן להעביר את הגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון שבדרום הכותל המערבי לידי אלע"ד.

הגן הארכאולוגי הוא אתר תיירות המשתרע בצפון העופל בירושלים, למרגלות הכותל הדרומי של הר הבית, וכולל גם את מוזיאון מרכז דוידסון. בגן שרידים של ירושלים מימי בית שני בהם הכותל הדרומי של הר הבית, המדרגות אל שערי חולדה, שרידי קשת רובינסון, מקוואות טהרה ששימשו את העולים להר, הרחוב ההרודיאני, שרידים מהתקופה החשמונאית ועוד.

נזכיר כי המדינה טענה בתביעה כי מסירת החזקה על הגן הארכיאולוגי בדרך של תפעול שוטף וניהול עומדת בסתירה לעקרון יסוד שלפיו אתר בעל חשיבות לאומית וציבורית ינוהל ויתופעל על-ידי המדינה. עוד טענה המדינה כי החוזה שנחתם בין החברה לשיקום לבין אלע"ד מנוגד לחוזה החכירה שבין החברה לבין המדינה, לא אושר בממשלה, ואף עלול לפגוע ביחסי החוץ והביטחון של ישראל בשל המקום הרגיש.

מנגד, טענה אלע"ד כי מדובר באתר ארכיאולוגי שאין לו חשיבות לאומית או דתית וכי מדובר בהסכם לתפעול. לטענתם, לחברה לשיקום הרובע שמורות זכויות הניהול וההחזקה באתר.