בצלם: הניסיון לפגוע בנו לא עמד במבחן

בבצלם מברכים על הודעתה של המשנה ליועמ"ש לפיה בוטלה ההחלטה לשלול מהארגון את האפשרות להפעיל מתנדבי שירות לאומי.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ו' בתשרי תשע"ה

בצלם: הניסיון לפגוע בנו לא עמד במבחן-ערוץ 7
בצלם
פלאש 90

מנכ"ל בצלם חגי אלעד, מברך על החלטת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, לבטל את ההחלטה לשלול מבצלם את האישור להפעיל מתנדבי שירות לאומי.

"טוב שהמשנה ליועמ"ש הבהירה למנכ"ל השירות הלאומי-אזרחי, את המובן מאליו: אדם הנושא תפקיד ציבורי לא אמור להשתמש לרעה בסמכותו לשם עשיית הון פוליטי", אמר אלעד.

לדבריו, "הניסיון המתוקשר לפגוע בארגון אזרחי עצמאי בשל הסתייגות אישית ממנו, באמצעות סילוף של העובדות, לא עמד הפעם במבחן החוק".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, פרסמה מוקדם יותר היום את חוות דעתה, לפיה החלטתו של מנכ"ל הרשות לשירות לאומי-אזרחי להפסיק את אישור ארגון "בצלם" כגוף הרשאי להפעיל מתנדבים במסגרת השירות, בטלה בשל שורה של פגמים פרוצדורליים שנפלו בה.

בחוות דעת שכתבה זילבר, לאחר שערכה דיון בהשתתפות כל הגורמים הרלוונטיים, נאמר כי למנכ"ל הרשות סמכות עקרונית לשלול הכרה בגוף מטעמים מסוימים, אולם ככל כשעילת השלילה נסמכת על הטעם שמדובר בארגון שמסית לאלימות או תומך בפעולות טרור, הדבר חייב להיעשות על יסוד תשתית ראייתית מחמירה במיוחד, במקרים קיצוניים בלבד, ובאופן כולל ושוויוני.

''החלטת המנכ"ל בעניין "בצלם" לא עמדה בדרישה זו'', קובעת זילבר, ''באשר המצע העובדתי שהציג אינו מבסס את המסקנה כי תחום השירות של העמותה, ובפרט אופי הפעילות של מתנדב השירות הלאומי בה, השתנו. גם מטעם זה נקבע בחוות הדעת כי דין החלטת המנכ"ל להתבטל''.