הפגנת מהגרי העבודה
הפגנת מהגרי העבודהפלאש 90

עשרות תושבי דרום תל אביב הגיעו הבוקר לדיון המיוחד שהתקיים בוועדת הפנים של הכנסת. התושבים מחו על החלטת בג"ץ בנוגע לביטול החוק למניעת הסתננות וזכו לתמיכה של יושבת ראש הועדה, חברת הכנסת מירי רגב ושל שר הפנים גדעון סער.

יו"ר הועדה, מירי רגב, אמרה כי חוק חדש יעבור בכנסת עד לסוף תקופת תשעים הימים שקבע בג"ץ. בנוסף שלחה עקיצה לשופט פוגלמן ואמרה כי החוק החדש יכלול סוכנות שידוכים למסתננים.

שר הפנים, גדעון סער, אמר כי מספר המסתננים גבוהה מהמשוער, "מספר המסתננים האמתי גבוה משמעותית בגלל שהוא לא כולל ילודה ומסתננים שכלל לא רשומים. בנוסף, כבר החלה תופעה של איחוד משפחות".

המרכז למדיניות הגירה ישראלית הציג בוועדת הפנים נייר מדיניות המציע תכנית פעולה יצירתית לטיפול בממדי התופעה. התכנית כוללת הקמת קרן ממשלתית אליה יופרשו 40% משכרם של מהגרי העבודה ישירות מהמעסיקים. הסכום שייצבר ישוחרר רק בעת יציאה מהארץ או לחלופין בעת קבלת מעמד פליטות בישראל.

יונתן יעקובוביץ', ראש תחום הסברה במרכז למדיניות הגירה: "על מנת להתמודד עם תופעת ההסתננות, על מדינת ישראל לשלול את התמריץ הכלכלי. בנוסף, על המדינה לבדוק את בקשות המקלט של כל אדם החפץ להגיש בקשה שכזו, לקבוע מכסה לקליטת פליטים בישראל ולבקש סיוע בינלאומי או למצוא הסדרים במדינות קולטות שלישיות".

לדבריו "הפקדת ארבעים אחוז מהמשכורת של מהגרי העבודה בקרן, תשלול ממהגרי העבודה מתוך המסתננים את הכספים שהם שולחים חזרה למדינות המוצא, אך ללא פגיעה מהותית וקבועה בזכויות הקניין שלהם. בנוסף, הסכום שיצטבר יאפשר להם לחזור למדינות מוצאם, ותחסוך לישראל את תשלום מענק עידוד היציאה, דבר שיחסוך לתקציב המדינה מאות מיליוני דולרים. מדיניות זו, תהיה פוגענית פחות ממתקני השהייה, אך יש בה פוטנציאל הצלחה גבוה וניתן להחיל אותה על כל אוכלוסיית המסתננים תוך זמן קצר יחסית", סיכם יעקובוביץ'.