שישה ישראלים סיימו את "משחה קפריסין ישראל לים צלול" ושברו את שיא העולם למשחה השליחים הארוך ביותר בים פתוח - 380 ק"מ מקפריסין לישראל.

השישה הקדישו את המשחה למאבק נגד זיהום הים וקראו לציבור, יחד עם עמותת צלול, לפעול באופן אקטיבי לשמור על ים נקי וצלול.

השישה – עודד רהב, אוֹרי סלע, אודי אראל, בן אנוש, דורון עמוסי ולוק שטבון – יצאו ביום ראשון בצהריים למשימה מנמל פאפוס בקפריסין. ראשון קפץ למים אודי אראל ואחריו שאר השחיינים, כל אחד בתורו, על פי סדר קבוע וללא מחליפים.

כל שחיין שחה שעה אחת – מרחק של 2-4 ק"מ בממוצע – עד שהוחלף על ידי השחיין הבא. כל שחיין שחה ארבע פעמים בכל יום – בממוצע בין 8 ל-16 ק"מ, ששקולים לריצה של כמרתון וחצי. על פי תקנון המשחה, בכל זמן – ביום ובלילה - היה שחיין אחד במים.

אמש, מעט צפונית לראשון לציון, שברו השישה את השיא, אותו קבעה אשתקד קבוצה אמריקנית ועמד על 366 ק"מ. לאחר בדיקה צפוי ספר השיאים של גינס להכיר באתגר כמשחה השליחים הארוך ביותר במים פתוחים. גם הארגון העולמי לשחיה במים פתוחים, WOWSA, יכיר במשחה כשיא העולם ואף הודיע לשחיינים שהם מועמדים לתואר "משחה השנה העולמי של הארגון".

בקבלת פנים שנערכה לשחיינים בשבת אמר השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ: "אני מברך את השחיינים על היוזמה והנחישות ואת עמותת צלול ששאבה אותי לשמירה על הים. האתגרים העומדים בפנינו מתרחבים עם הפיכת המים הטריטוריאליים של ישראל למים כלכליים, והעובדה שתוך כדי שחייה השחיינים זיהו מיד באיזה שלב בדיוק הם נכנסו למים של ישראל, מחייבת אותנו להמשיך ולעבוד קשה כדי להיאבק בזיהום ובמים העכורים. אחד הצעדים המרכזיים שאני מוביל הוא החוק נגד שקיות הניילון שמזהמות את אתרי הטבע, החופים והים ומסכנות בעלי חיים".

מאיה יעקובס, מנכ"ל עמותת צלול אמרה עם הגעת השיאנים לחוף: "זו התרגשות גדולה. לא בכל יום מקבלים הזדמנות להשתתף בשבירת שיא עולם ושיא גינס. ששת המופלאים הקדישו את ההישג החשוב כל כך למען שמירה על הים, סייעו להעלות את המודעות לקבוצת מגיני הים ובזכותם הצטרפו אלפי אנשים נוספים שמבינים כי חייבים לפעול כדי לשמור על הים".

השחיינים אמרו בסיום המשחה: "עשינו היסטוריה. 124 שעות שחייה מצטברות. 14,000 תנועות שחייה לשחיין ביום. ביום השני נתקלנו בזרם נוראי אבל פתאום בשקיעה הגיעו אלינו 12 דולפינים וזה הרים את המורל שלנו. הם רקדו אתנו שבע שעות ברציפות. הים לא תמיד היה קל. אבל קשה מכל זה לשחות עם שקיות ניילון. זו חוויה משפילה ומעליבה. הים הוא מפלט לנפש ולגוף וחייב להישמר צלול לעוד הרבה שנים".

אורי סלע, מאמן הקבוצה אמר: "התאמנו למשחה במשך שנה וחצי. האימונים כללו שחיה של מרחקים גדולים וגם אימונים בכל מצבי הקיצון – מים קרים מאוד בלי חליפות, וגלים גבוהים מאוד, שגם הגולשים חששו מהם..גם באימונים וגם במהלך המשחה היה חשוב לנו לשמור על הקבוצה מפציעות. בדרך כמובן עבדנו על תרגילים מיוחדים כדי לשמור על הכתפיים והגב והתאמנו כל הזמן לשמור על הבטיחות ביום ובלילה – לשחות עם מצופים, בקבוצה, לשמור על הדבוקה. לשמור אחד על השני כל הזמן".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו