התקנות מוכנות. צריך לאשר. הרב בן דהן במשרדו
התקנות מוכנות. צריך לאשר. הרב בן דהן במשרדופלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן, לסוגיית אירוע ההצדעה לעזמי בשארה באצטדיון דוחא ולבחירות לרבנות ירושלים הצפויות להתקיים מחר (שלישי).

בהתייחסו לאירוע ההצדעה שקיימה קבוצת בני סכנין לעזמי בשארה אומר סגן השר כי מדובר במעשה חמור מאוד שכן "עזמי בשארה ברח ממדינת ישראל כדי להינצל מהעמדה לדין. הוא ידע שהוא צפוי לעמוד לדין בעוון של ריגול בשעת מלחמה, ניצל את חברותו בכנסת וברח מהארץ. זה ביזיון למדינת ישראל ולכדורגל בפרט".

את טענותיהם של אנשי סכנין ולפיהן בשארה מעולם לא הועמד לדין ולא הוכחה אשמתו דוחה הרב בן דהן ואומר כי "אם הוא כל כך בטוח בצדקתו שיעמוד לדין. כרגע הוא חשוד מרכזי והבריחה שלו מחזקת את החשד".

לדבריו לא יתכן שאנשי קבוצת סכנין, בהיותם חלק ממדינת ישראל המבקשים להתמודד בליגת הכדורגל הישראלית, יהללו אדם שנחשד בריגול. לטעמו של הרב בן דהן התאחדות הכדורגל צריכה להעניש את הנהלת הקבוצה באופן חמור. דוגמא לעונש כזה הוא מציג בשלילת האפשרות להשתמש באצטדיון דוחא, מעין משחקי רדיוס שבהם תצטרך הקבוצה לשחק משחקי חוץ בלבד. לטעמו אסור לאפשר מצב שבו האירוע יעבור בשתיקה והעלמת עין.

כשנשאל הרב בן דהן אם אינו חושש לסערה בציבור הערבי ישראלי במידה ויוחל עונש חמור כל כך על הקבוצה, הוא משיב ואומר כי אין לקבל את האקסיומה לפיה הציבור הערבי רגיש ויש לנהוג עימו אחרת. "גם הציבור היהודי רגיש. גם אני רגיש. אם מפארים אדם שחשוד בריגול צריך לצעוק על כך".

"האזרחים הערבים צריכים להחליט איפה הם. הם הצהירו עד כה שטוב להם להיות אזרחי המדינה. הם יודעים שמצבם הכלכלי טוב פי מאה בכל מדינה ערבית. להחלטה הזו שלהם יש מחיר והמחיר הוא שמירה על עקרונות וכללים".

בהמשך הדברים נסובה השיחה עם הרב בן דהן לאירועי בחירת הרבנים הראשיים לירושלים, בחירות הצפויות להתקיים מחר. הרב בן דהן נשאל אם להערכתו העתירות שהגישו הגורמים החרדיים לבג"צ, עתירות שנדחו כולן, היו עתירות קנטרניות וחסרות בסיס. "בית המשפט העליון דחה את כל העתירות. לגבי העתירה הכבדה והבעייתית מכולן, העתירה שתקפה את תוקף התקנות לבחירת רבני עיר והשינויים שעשינו, בג"ץ נתן פסק דין ארוך של ארבעים עמודים שניתח את הסבירות ושיקול הדעת וקבע שהשינויים שנעשו היו במתחם הסבירות ומדובר בתקנות שהועילו כיוון שהעבירו משקל גדול יותר לנציגי הציבור שנבחרים על ידי תושבי העיר. זה ניצחון גדול שמוכיח שכל צעדינו היו צעדים נכונים ואמתיים שנעשו באופן הוגן וישר".

הרב בן דהן נזהר מלהכליל ולקבוע שכל העתירות היו קנטרניות אך עם זאת הוא מציין כי לטעמו חלק מהן היה בהחלט כזה. "בחלק ידעו שאין בהן ממש וכוונת העותרים הייתה לעכב עוד ועוד את הליך הבחירות".

בהתייחסו לדבריו של חבר הכנסת ניסים זאב ולפיהן מאחר והבחירות לרבנות ירשולים חשאיות צפויות הפתעות, אומר הרב בן דהן כי אמירה זו אינה משוללת בסיס, אך עם זאת "אנחנו יודעים לאן משתייכים רוב הבוחרים ומי בחר בהם" ומכיוון שכך ניתן לשער לאן פני הדברים מובילים.

עם זאת מסרב הרב בן דהן לנחש את תוצאות הבחירות. לדבריו לא נכון ולא ראוי שהוא במעמדו כסגן שר הדתות ינסה לנחש את התוצאות הללו, אך עם זאת הוא שב ואומר כי "מי שמכיר את הגוף הבוחר יכול לדעת פחות או יותר מה התוצאות".

בדבריו הסכים הרב בן דהן לכך שריבוי המועמדים יביא לניצחון על חודם של קולות בודדים, אם כי להערכתו חלק מהמועמדים יסירו את מועמדותם ביממה הקרובה. "יש כאן ריבוי מועמדים. אני מעריך שחלק מהם יסיר את המועמדות". להערכתו בשעות אלה ממש מתנהלים מגעים, לא שלו או של אי מי מאנשיו אלא של גורמים אחרים, לשכנע מתמודדים חסרי סיכוי להסיר את מועמדותם. לדבריו אין כל תוחלת בהתמודדות שכזו עבור מי שנראה כחסר סיכוי. "זה לא כמו הבחירות לכנסת שבה יש הצבעת מחאה. אנשים שם מצביעים גם למי שאין סיכוי רק כדי למחות. בגוף כמו הרבנות יש רצון להשפיע ולא למחות".

באשר למניע שהוביל מועמדים חסרי סיכוי להתמודד אומר הרב בן דהן כי "אולי בשלב הראשון תלו תקוות בעצמם ובחבריהם... אני מעריך שאחרי מספר ימים אנשים מבינים שאין להם סיכוי ומורידים את מועמדותם. מי שלא מוריד ומבין שאין לו סיכוי זה לא מובן לי".