ח''כ אורית סטרוק

ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי), החברה בוועדת חוקה, חוק ומשפט, מתייחסת בראיון לערוץ 7 לאישור חוק הגיור לקריאה שנייה ושלישית.

"החוק הרע הזה מוכן לקריאה שנייה ושלישית ואנחנו בבית היהודי נעשה הכול על מנת שהחוק לא יעבור במליאת הכנסת. אנחנו בשונה מח"כ אלעזר שטרן לא מופעלים על ידי גורמים שונים ואנחנו שומעים לרבני הציונות הדתית", אמרה.

סטרוק מעריכה כי בסופו של דבר חוק הגיור לא יגיע לאישור סופי בכנסת אלא יובא כהצעת מחליטים לאישור שרי הממשלה. "החלטת הממשלה היא הרע במיעוטו ולא היינו הולכים אליה מלכתחילה אבל בנסיבות הקיימות שהחוק התקדם בגלל הפרת הבטחות קואליציוניות כלפינו, בגלל דילים מלוכלכים בין הליכוד לעבודה, ולכן לא היה מנוס אלא ללכת להחלטת ממשלה וגם החרדים מבינים שעדיפה החלטת הממשלה מהחוק הרע הזה".

ח"כ סטרוק, ממובילי המאבק בחוק הגיור של ח"כ שטרן, מספרת על הרקע להיעדרות הח"כים הערבים מההצבעה היום בוועדת הגיור. "הסיפור מאוד עצוב. מאז שנתניהו ויתר על החלטת הממשלה הבנתי שבמוקד הסיפור יעמדו חברי הכנסת הערבים וינסו לקנות את הקולות שלהם כמו שקונים את פתיחת ההיכל ביום כיפור. זו חרפה ובושה ואני לא אניח לשר שי פירון עד שלא אברר מה הוא שילם להם".

איפה טעיתם?

"טעינו בצומת אחד, טעינו כאשר בהצבעה לקריאה ראשונה האמנו ליו"ר הקואליציה שהבטיח שהחוק לא יקודם אלא בהסכמה. הולכנו שולל וטעינו. זאת טעות שלא נחזור עליה ויותר לא נאמין להבטחות סתמיות בקואליציה".

מלשכת שר החינוך נמסר בתגובה כי "שר החינוך או מקורביו מעולם לא הציעו לח"כים הערבים דבר בתמורה להיעדרותם היום מהדיון בוועדה על חוק הגיור. מקורבי שר החינוך שוחחו עם הח"כים הערבים בנושא והודיעו להם כי הדיל שלהם עם הח"כים החרדים, לפיו, בעבור התנגדותם לחוק הגיור יסייעו להם להציל את ח״כ זועבי מהחקיקה נגדה והסנקציות השונות הצפויות לה - נחשף. בתום שיחות אלה הח"כים הערבים החליטו על דעת עצמם להיצמד למדיניותם המסורתית שלא להתערב בעניינים פנים יהודיים ולהעדר מהדיון".

דיון בועדת חוקה על חוק הגיור