שוויץ: היצירות נבזזו בשואה, המוזיאון יקבלן

הקונגרס העולמי היהודי הזהיר בימים האחרונים מוזיאון שווייצרי מפני קבלת מספר עבודות אמנות יקרות ערך, ובתוכן ציורים שבזזו הנאצים.

חיים לב - ערוץ 7 , י' בחשון תשע"ה

שוויץ: היצירות נבזזו בשואה, המוזיאון יקבלן -ערוץ 7
פסי רכבת בשוויץ. ארכיון
פלאש 90

הקונגרס העולמי היהודי הזהיר בימים האחרונים מוזיאון שווייצרי מפני קבלת מספר עבודות אמנות יקרות ערך, הכוללות בתוכן ציורים שבזזו הנאצים מאחוזת האספן הגרמני קורנליוס גורליט.

בשיחה עם השבועון הגרמני "דר שפיגל", העריך רונלד לאודר, ראש הקונגרס היהודי העולמי כי "צעד כזה יפתח תיבת פנדורה ויגרום למפולת של תביעות על ידי יורשים לכאורה של יצירות האמנות", כלשונו.

לפני מספר שנים נמצא במינכן שבגרמניה אוסף של 1,500 יצירות אמנות אשר בזזו הנאצים בשנות השואה. היצירות, הנאמדות בשווי מיליארד דולר, הוחרמו על ידי הנאצים מאספנים יהודים לפני מלחמת העולם השניה ואף במהלכה. היצירות הללו אותרו במהלך פשיטה משטרתית שהתקיימה לפני מספר שנים.

ההערכות המוקדמות באשר ליצירות דיברו על כך שהיצירות היקרות הלכו לאיבוד או לחילופין נהרסו בהפגזות של חיל האויר המלכותי הבריטי, אולם כאמור, יצירות האמנות נמצאו באקראי בתחילת 2011,  שעה שרשויות המס הגרמניות חקרו את קורנליוס גורליט, שאביו הילדברנד גורליט היה בזמנו אספן של יצירות אמנות ורכש ציורים רבים מהנאצים ומיהודים שמכרו את יצירותיהם במחירים נמוכים למדי בטרם נמלטו מגרמניה.

הסיפור התגלגל כשורליט נחשד על ידי הרשויות בהעלמת מסים. חוקרי מס הכנסה שביקשו משופט צו חיפוש בביתו במינכן, גילו עם הגיעם לביתו אוצר בלום של כ־1,500 יצירות אמנות שנעלמו במהלך שלטון הנאצים. קורנליוס שמר את יצירות האמנות בחדרים חשוכים ומעת לעת מכר כמה מהם כשנזקק לכסף.

על פי 'פוקוס', רוב היצירות היקרות הוחרמו או נשדדו מידי הבעלים היהודים שלהן מאז עליית הנאצים לשלטון. על פי הערכת מוזיאון השואה בוושינגטון, הנאצים החרימו לפני מלחמת העולם השניה ובמהלכה כ־16 אלף יצירות אמנות.

כאמור, מאז נעשו מספר נסיונות למכור חלק מהיצירות למוזיאונים שונים ברחבי העולם, אולם בסופו של דבר העסקאות לא יצאו לפועל מחשש לפרסום הדברים.

לאחרונה מתברר כי מוזיאון בשוויץ עומד במו"מ מתקדם לרכישת מספר יצירות, מה שהביא את הקונגרס העולמי לצאת בהודעה ובאזהרה נגד הוחרמו או נשדדו מידי הבעלים היהודים שלהן מאז עליית הנאצים לשלטון.