ועדת הכספים: התפוצץ הדיון שעסק במע"מ אפס

יו"ר הועדה סלומינסקי עצר את הדיון לאחר שחבר הוועדה, ח"כ יצחק כהן הודיע, כי הוא מעלה טענת "נושא חדש".

בני משה , י"ח בחשון תשע"ה

ועדת הכספים: התפוצץ הדיון שעסק במע"מ אפס-ערוץ 7
ועדת הכספים
חזקי עזרא

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) עצר היום (שלישי) את הדיון על חוק מע"מ אפס, שבו נידונו נושאים שטרם שולבו בגוף החוק.

סלומינסקי עצר את הדיון שעה וחצי לאחר שהחל לאחר שחבר הוועדה, ח"כ יצחק כהן (ש"ס) הודיע, כי הוא מעלה טענת "נושא חדש" על הסעיפים שנדונים, כלי פרלמנטרי אופוזיציוני, שמחייב את יו"ר הוועדה לפנות לוועדת הכנסת על-מנת להכריע האם אכן מדובר בנושאים חדשים ועל-כן חייבים לקבל שוב אישור בקריאה ראשונה או שמא ניתן להמשיך לדון בהם כחלק מהכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

סלומינסקי הגיב בכעס ואמר, כי "המהלך של ח"כ כהן הוא בניגוד לסיכומים מאמש בין הקואליציה לאופוזיציה, לפיהם הוחלט, שמכיוון שהדיון היום הוא בנושאים החשובים לשני הצדדים, קואליציה ואופוזיציה, הוא יהיה ענייני, לגופו של עניין, ללא שימוש ציני בכלים אופוזיציוניים כגון פיליבסטר וכד'".

"מהשעה 10:00 ועד 11:30 קיימנו דיון רציני ומעמיק בהשתתפות חברי קואליציה ואופוזיציה כח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), ח"כ גילה גמליאל (הליכוד), ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), בועז טופורובסקי (יש עתיד) ואז הגיע ח"כ יצחק כהן והודיע שהוא טוען על כל הסעיפים ל"נושא חדש". הדבר לא הותיר לי ברירה והייתי חייב לעצור את הדיון".

סלומינסקי הביע תסכול בפני חברי הוועדה על התפתחות הדברים, חרף ההסכמות מאמש ואמר, כי "ההכרזה של האופוזיציה על נושא חדש על כל הסעיפים מחייבת אותי למשוך את כל הסעיפים הללו, שדווקא מיטיבים ומגדילים את מספרי הזכאים להטבת מע"מ אפס על דירה ראשונה וחבל. כולם מעוניינים בנושאים הללו כגון, הסרת המגבלה של חזקה בילד על-מנת לקבל את ההטבה, להורים עד גיל 35, או להוספת הקלות והטבות לנכים וכד'. הטענה לנושא חדש סתם מעכבת את הדיון ותוביל לכך שהחוק יאושר כפי שהוא היה מנוסח במקור, ללא כל הסעיפים המיטיבים. לצערי ולצערם של רוב מוחלט של חברי ועדת הכספים, עניינים שקשורים בנכים למשל, לא ייכנסו לחוק בגלל האופוזיציה. חברי האופוזיציה שמשחקים משחקי אופוזיציה בשלב הזה יישאו באחריות על הסרת הסעיפים הללו מהחוק".

ח"כ יצחק כהן מחה על דבריו של סלומינסקי ואמר, כי "זוהי בריונות! אל תאיים עלינו, האחריות היא עליך!" לעומתו, קרא ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) לסלומינסקי, להביא לאישור החוק כפי שהוא, כי הזוגות הצעירים לא יכולים לחכות עוד וזקוקים להטבת המע"מ אפס". הדבר הוביל לחילופי האשמות בין ח"כ כהן טופורובסקי.

גם ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הצטרף לעימות שהתפתח סביב סוגיית "נושא חדש" וקרא ליו"ר הוועדה סלומינסקי, "להעלות את שווי הדירה המזכה למי שלא שירת בצבא ל- 1.2 מיליון שקל". סלומינסקי בתגובה: "האם זה יביא לתמיכתכם בחוק?" בכוונו לכך, שמדובר בעוד תרגיל אופוזיציוני לעכב את אישור החוק ותו לא.